Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sofranızdaki Ölü Böcek: E120

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Sofranızdaki ölü böcek

Sofranızdaki ölü böcek

Cochineal böceğinin dişisinden elde edilen carmine isimli kırmızı boyanın gıdalar ve kozmetikte yaygın olarak kullanılmaya başlanması başta vejetaryenler ve dinen böcek yemesi yasak olanlar olmak üzere pek çok kişiyi endişelendiriyor. Paralelkenar, bu katkı maddesini tanımak ve bu maddeden kaçınmak için bir rehber sunuyor.

E120, yapay renklendirici barındırmayan gıdalar, şekerlemeler, kozmetik ürünleri, ilaçlar, tekstil ve bu gibi ürünlerde kullanılan bir renklendirici. 19. yüzyılın başlarında neredeyse tamamen ortadan kalkmış olan bir madde iken, yakın zamanda Peru başta olmak üzere pek çok ülkenin en önemli ihracat mamülleri arasına girmiş durumda. Bunun sebebi yapay renklendiricilerin pek çok insanda sağlık konusunda endişe uyandırması ve bu maddenin yapay olarak elde edilmiyor olması.

E120 doğal bir renklendirici. Yani, doğada bulunan bir madde. Bu maddeyi kulandığınız bir ürünün üzerine 'Hiç bir yapay katkı maddesi içermez' yazabilirsiniz. Peki bu ne anlama geliyor? Bunu öğrenmek için bu kod adının biraz daha arka planına bakmak gerekiyor.

E120, aslında carminic asidin kod adı. Carminic asit doğada kayda değer miktarda yalnızca tek bir biçimde bulunuyor, bu da Cochineal adı verilen bir böceğin vücudu. Cochineal, genellikle kaktüslerin üzerinde parazit olarak hayatını sürdüren bir böcek türü. Bu böceğin vücudunun barındırdığı kırmızı boyar maddenin kullanımı Aztek ve Maya kültürlerine kadar dayanıyor. Avrupa'da bilinmesi ise İspanyolların Orta Amerika'yı kolonize etmesi ile gerçekleşmiş. Ne var ki bu böcek türünü Avrupa'da yetiştirme denemeleri başarısız olmuş, böylece bu doğal boyanın fiyatı yüksek olmuş. Bu yüzden de 19. yüzyılda yapay boya maddelerinin icadı ile neredeyse unutulmuş.

Fakat özellikle gıdalarda kullanılan suni boyaların sağlık açısından kuşku uyandırması ve doğal ürünlere olan ilginin artması ile bu böcekleri yetiştirmek yeniden ticari olarak ilgi çekici hale gelmiş. Bu pazarın lideri yılda 200 ile Peru, bu ülkeyi yıllık 20 ton ile Kanarya Adaları izliyor. Şili ve Meksika da diğer ihracatçılar.

Kırmızı boya, cochineal böceğinin dişisinden elde ediliyor. Bu böcekten kırmızı, kızıl ve turuncu renk aralığında boya elde edilebiliyor. Renk carminic asit maddesinden kaynaklanmakta, Cochineal' vücudu doğal olarak bu asidi barındıryor. Böcekler, boya elde etmek için sıcak suya, güneş ışığına, buhara veya fırın ısısına maruz bırakılarak öldürülüyor. Bu yöntemlerin her biri farklı bir kırmızı tonun ortaya çıkmasına sebep oluyor. 1 gram kırmızı boya elde etmek için 150 bin cochineal böceğinin öldürülmesi gerekiyor. Boyanın kilosu 80-90 dolara satılıyor.

İşte, gıda etiketlerinde yer alan E120 kodunun arkasında yatan hikaye bu. Eğer vejetaryen ya da vegansanız bu etikete dikkat etmeniz gerekiyor. Bunun yanı sıra, böcek yemenin haram olduğuna inanan pek çok müslüman ile yahudi de bu katkı maddesinden kaçınıyor. Uluslararası gıda sözleşmelerine göre bu maddeyi barındıran herhangi bir gıda maddesinin içindekiler listesinde E120 ya da Carmine maddesinin yer almasını şart koyuyor.

Haberin Tamamı İçin:

ONEDİO YEMEK SUNAR!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir