Sobe! - Bölüm 2

Gamer-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Sobe! - Bölüm 2

Sobe! - Bölüm 2

Merhaba arkadaşlar! Nasılsınız diye sormuyorum zira bu aralar herkes Bioshock'un mükemmel sunumuna ve tecrübesine bayılmış durumda diye tahmin ediyorum. Yok hala oyuna girişmediyseniz her şeyi bırakıp bir an önce koşun ve oynayın. SOBE! - 1. Bölümü okuduktan sonra tabii!

Bioshock'un "şokunu" üzerimden yavaş yavaş atmışken, Mario'dan sonra bir diğer dostumuzu sobelemenin zamanı geldi diye düşünüyorum. Evet, bugünkü oyun arkadaşımız Sonic ve elimiz oldukça güçlü. Sonic! Hızlı koşabilirsin, kaçabilirsin ama saklanamazsın.

Oyun dünyasının da biz oyuncuların da altın toplayan kahramanları çok sevdiği bir gerçek. Bunların ötesinde ise, o çok sevdiğimiz karakterlerin kendilerine ait özelliklerine çok bayılıyoruz. Çok güçlü karakterlerden tutun da kızlarla arası iyi olanına, hızlı koşma yeteneğine sahip olandan korkutabilene kadar birçok karakteri canlandırdık ve birçoğunu da sevdik.

Sonic de bunlardan bir tanesi aslında. Basit olarak düşünüldüğünde bir kirpiden öte olmayan Sonic'i yıllardır içimizde tutan şey ise çok hızlı koşması ve harika maceraları. Yıllardır o maceradan diğerine birlikte "koştuğumuz" Sonic hakkında ise bilmediğimiz çok şey var.

DR. Robotnik ya da diğer adıyla Eggman'i hatırlamayan yoktur sanırım. Pala bıyıklı, yumurtaya benzeyen kocaman bir göbeğe sahip doktor bizim tüm seri boyunca en büyük düşmanımız. 300 IQ ile çılgın bir bilim adamı olan doktor, Naoto Öshima tarafından yaratılırken pek iyi, pek güler yüzlü bir insandan esinlenilerek ortaya çıktı.

Amerika Birleşik Devletleri'nin 26. başkanı Theodore Roosevelt ise esin kaynağıydı! Evet, ABD'de 8 sene başkanlık yapmış, askeri geçmişe sahip devlet başkanının internette de bulabileceğiniz bir çizimi üzerinden geliştirilen Eggman'in neden bu kadar kötü olduğunu ise bilmiyorum. Ama hadi itiraf edelim, Eggman'in devlet başkanlığında bir ülke çok güzel olmaz mıydı?

Yazının başında da dediğim gibi, yıllardır oyun dünyasında çok fazla etkileyici karakterle karşılaştık. (Elizabeth ise en iyilerindendi – Bioshock!) Sonic'in de bunlardan biri olduğunu kabul ediyoruz ama yıllardır koşmaktan yorulmayan Sonic'in ilk defa başka bir oyunda gözüktüğünü söylesem?

Evet, ilk Sonic oyunu piyasaya çıkmadan 3 ay önce, "Rad Mobile" ismindeki bir araba yarışı oyununda karakterimiz ilk defa kendini bizlere gösteriyordu. Yarış sırasında bir havalandırma boşluğundan örümcek vari şeilde aşağı sarkan Sonic'i o dönem birçok göz kaçırdı belki ama, şimdi geriye dönüp baktığımızda açılışı kendi serisiyle yapmamasını kınıyoruz.

Super Nintendo zamanlarını hatırlarsanız, özellikle o konsolda akıllarda kalan "Uniraces Unirally" diye bir oyun vardı. Oyuna girdiğiniz zaman karakterinizin isim yazma kısmına geldiğinizde harfler dışında rakamları, hatta işaretleri bile kullanabiliyordunuz.

İşte bu kadar çeşit arasından eğer kalkıp isim kısmına "Sonic" yazarsanız, Nintendo size otomatik olarak "Yeterince havalı değil." diye bir uyarı mesajı gösteriyor ve kabul etmiyordu. Araştırmalarıma göre Sonic'in bu bilgiden kişisel olarak haberi yok. Yakın çevresi hala sıkı şekilde saklıyor zira eğer duyarsa piyasada koleksiyoncular dahil herkesin elindeki Super Nintendoları kırmasından korkuyorlar.

Sonic ilk tasarlandığında yalnız değildi. Madonna isminde, sarı saçlı oldukça güzel bir kız arkadaşı vardı. Bundan sonradan vazgeçilse de, bu konu hakkında en dikkat çekici konu; Madonna'nın bir kirpi değil de bir insan olmasıydı.

Daha sonra ise seriyle ilgilenen herkesin bildiği gibi Amy Rose ismindeki kirpi kız arkadaşı oldu Sonic'in. Ve o da tıpkı Madonna'da planlandığı gibi Sonic'in çevresinde dört döndü. Aslında bi' ara Sonic'in bir insanı baştan çıkaracak kadar başarılı taktiklerini öğrenmek gerekiyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AltınAmerika Birleşik DevletleriBilimoyun
Görüş Bildir