Snapchat'in Köpek Filtresi Neden Herkesi Güzel Gösteriyor?

-

Sıradan selfie'lerin sıktığı bu dönemde herkes Sanpchat'in farklı filtreleriyle çektiği selfie'leri paylaşıyor. Bazı filtreler ise kesinlikle diğerlerinden çok daha popüler. İşte her yerde gördüğümüz köpekli selfie'lerin ardındaki sır.

Ördek dudak, barış işareti, fish gape (dudakları aralık bırakmak) gibi selfie trendleri yerini çoktan Snapchat filtrelerine bıraktı.

Herkes yüzünü köpeğe dönüştüren bu Snapchat filtresinin bağımlısı oldu.

Peki niye onlarca filtre arasından en popüleri bu oldu da koca koca insanlar yüzlerini köpek yüzü yapmaya çalışıyor dersiniz?

Çünkü herkesi güzelleştiriyor, güzel olmayanları bile!

Peki bu nasıl oluyor?

#1 Cildi kusursuzlaştırıyor.

Yüzdeki kusurları kapatan, cildi kusursuz gösteren birçok fotoğraf filtresi var. Ancak bu filtreler genellikle cildin rengini açıyor ve yüze buğulu bir görüntü veriyor. Kısacası "ben buradayım" diye bağırıyorlar. Ancak bu filtrede öyle bir durum yok, köpek filtresi kusurları çaktırmadan gizliyor.

#2 Yüzü şekillendiriyor.

Köpekli filtre yüzü inceltiyor, ovalleştiriyor, elmacık kemiklerini yukarı kaldırıyor, gözleri genişletiyor. Bu da estetik anlamda ideal yüz demek. Özellikle kadınlarda oval yüz ideal olarak tanımlandığından makyajda kontür işlemi ile yüzü inceltmek ve şekli ne olursa olsun ovale benzetmek bu kadar modayken, bu filtrenin gözden kaçması mümkün değildi.

#3 Burnu yok ediyor.

Burnumuz yüzümüzün merkezinde olduğu için kuşkusuz güzellik konusunda büyük pay sahibi. Elbette burunsuz olmak da kötü dururdu. Filtrenin yarattığı etki sayesinde burnun yüz güzelliğine yaptığı etki olumlu hale geliyor.

#4 Simetri illüzyonu yaratıyor.

Gözümüz simetriyi estetik olarak algılıyor. Ancak kimsenin yüzü simetrik değil. Gözlük ve küpe gibi aksesuarlar, yüzü simetrik algılamamıza neden olur. İşte burada da aynı hile söz konusu. Yüzün tam ortasına denk gelen simetrik köpek burnu, gözümüzü yanıltıyor ve yüzü güzel görmeye başlıyoruz.

Tüm bu etkilere bakacak olursak, uzun bir süre daha köpekli selfie'ler göreceğiz.

🐶

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
peridos

ben niye hala çirkin çıkıyom amk

korelelloo

Abi çok güzel..

kbrnrshn

ya harbiden bi de çiçekli filtrede çok güzel oluyo bence

koyu-taraftar-fb

hıım ben de diyorum arladasım niye guzel çıkıyor :PPP

wolfgangmami

eyy insan dostlarım bir ses verin yaşıyormusunuz

Görüş Bildir