Skandal Teşhisin Faturası 21.5 Yıl

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Skandal Teşhisin Faturası 21.5 Yıl

Skandal Teşhisin Faturası 21.5 Yıl

Hatay’da haziranda milletvekili oğlunun polisleri sıraya dizdirdiği teşhis skandalıyla ilgili adli soruşturmada 3 polisle birlikte vekil oğlu ve arkadaşına toplam 21.5 yıla kadar hapis istendi

Hatay’da, Ak Parti Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu’nun oğlu İstemi Kağan Türkoğlu ile Ak Parti Dörtyol Gençlik Kolları Başkanı Ömer Uzun’un, polislerle yaşadığı tartışma çerçevesinde kamuoyuna yansıyan “teşhis skandalına” ilişkin ilk soruşturma tamamlandı. Dörtyol Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yapılan adli soruşturma çerçevesinde, polisler Murat Emer ve Alper Atilla hakkında hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı. İddianamede, olaya adı karışan Türkoğlu’nun polis memuru Alper Atilla‘ya yönelik, “Gözlerime iyi bak, sen benim kim olduğumu biliyor musun? Beni iyi tanı, seni sürdüreceğim” ifadesi de yer aldı.

Teşhis olayına yol açan kavgayla ilgili soruşturmayı yapan Dörtyol Başsavcılığı’nın adli soruşturmayı tamamladığı öğrenildi.

Savcı Ömer Cura’nın ceza davası açılması amacıyla hazırladığı ve son değerlendirme için mahkemeye gönderilen iddianamede, olaya karışan komiser yardımcısı Murat Emer hakkında, Türkoğlu’na hakaretten 3 aydan 2 yıla, kasten yaralama suçundan ise 6 aydan 1.5 yıla kadar hapis cezası istendi.

İŞTE O SKANDAL GÖRÜNTÜLER

Tost faturası: 8.5 yıl

Aynı olaya karışan ve Ak Parti Dörtyol Gençlik Kolları Başkanı olduğu ifade edilen Ömer Uzun’la “tost kavgası” yaptığı belirtilen polis memuru Alper Atilla hakkında ise 1 yıl 9 aydan 8.5 yıla kadar hapis cezası talep edildi. Savcı Cura, Atilla hakkında, Türkoğlu’nu tehditten 6 aydan 2 yıla, kasten yaralamanın basit tıbbi müdahale ile giderilebilecek ölçüde olması nedeniyle 4 aydan 1 yıla kadar hapis, kamu görevlisi olması nedeniyle yarı oranında artırım, Uzun’a yönelik hakaretten 3 aydan 2 yıla, tehditten ise 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilmesi talebinde bulundu.

İddianamede, Emer ve Atilla için TCK’nın 53/1 maddesine göre, “Belli hakları kullanmaktan yoksun bırakma” cezası da istendi. Bu cezanın mahkemece onaylanması halinde Emer ve Atilla’nın meslek hayatlarının bitmesi gündeme gelebilecek. İddianamede, milletvekillinin oğlu Türkoğlu ile arkadaşı Uzun da mağdur ve şüpheli olarak yeraldı. Savcılık, Türkoğlu hakkında Emer ve Atilla’yı tehdit ettiği gerekçesiyle iki kez 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası isteminde bulundu. İddianamede Dörtyol İlçe Emniyet Müdürlüğü kantinini işleten Uzun hakkında ise 1 yıldan 3.5 yıla kadar hapis cezası talebinde bulunuldu. İddianamede, mağdur ve şüpheli konumunda yer alan polis memuru Önal Uzun hakkında ise 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istendi.

İddianamede, polis Atilla’nın tost yapmasını istediği Ömer Uzun’un, Atilla’ya tost makinesinin kulpu ile vurmak istemesi üzerine olayların başladığı ifade edildi. Uzun’un tost makinesinin kulpunu “silah” olarak değerlendiren savcılık, bu nedenle Uzun hakkında TCK’nın kasten yaralamaya teşebbüs hükmüne göre ceza istedi. İddianamede, polis Atilla’nın Uzun’a hitaben “seni sinkaf ederim, kafanı küçültürüm” dediği iddia edilirken, Uzun’un bu sözler üzerine, “Ben Ak Parti Gençlik Kolları Başkanıyım. Şimdi vekilin oğlunu arıyorum. Seni sürdüreceğim, elbiseni çıkar dışarıda görüşelim” tehditinde bulunduğu belirtildi. Daha sonra İstemi Kağan Türkoğlu’nun yanında Fehmi Rigan olduğu halde Dörtyol İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne geldiği belirtilen iddianamede, Uzun’un Türkoğlu’na polis Atilla’yı göstermesi üzerine, Türkoğlu’nun, “Gözlerime iyi bak, sen benim kim olduğumu biliyor musun? Beni iyi tanı, seni sürdüreceğim” dediği yer aldı. Bu sözler üzerine komiser yardımcısı Murat Emer’in, Türkoğlu’na yönelik hakarette bulunduğu belirtilen iddianamede, Emer’in Türkoğlu’na “eliyle vurarak kasten yaraladığı” iddia edildi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiHatayPolis
Görüş Bildir