Siyah Kuşak Doktorlar Geliyor!

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Dr. Ersin Arslan Kurtarılamadı, Sağlık Çalışanları Ayakta

Dr. Ersin Arslan Kurtarılamadı, Sağlık Çalışanları Ayakta

Gaziantep'te, dedesini kaybeden 17 yaşındaki hasta yakını tarafından bıçaklı saldırıya uğrayan kalp damar cerrahisi uzmanı Dr. Ersin Arslan (30), hayatını kaybetti. Saldırıda göğsünden ve karnından yaralanan Arslan, meslektaşları tarafından ameliyata alındı ancak 8 saat süren ameliyatın ardından tüm çabalara rağmen kurtarılamadı. Olayın ardından hızla hastane önünde toplanan hekimler ve sağlık çalışanları, kollarına taktıkları siyah bantlarla Demokrasi Meydanı’na doğru yürüyüşe geçtiler. Gaziantep-Kilis Tabip Odası’nın öncülüğünde bini aşkın hekim ve sağlık çalışanının katıldığı yürüyüş sırasında Sağlık Bakanı’na ve Bakanlığa tepki büyük oldu. Yürüyüş sırasında “Bakan istifa”, “Sağlıkçıya uzanan eller kırılsın” sloganları atıldı. Hekimler ve sağlık çalışanları Demokrasi Meydanı’nda yarım saat süren oturma eylemi yaptılar. Burada yapılan basın açıklamasında konuşan Gaziantep-Kilis Tabip Odası Başkanı Dr. Lütfü Bay, 10 yıldan bu yana süren sağlıkta dönüşümün sağlık çalışanlarına şiddet olarak döndüğünü, hastalar ve hekimler arasındaki güven ilişkisinin zedelendiğini söyledi. Bay, sağlık çalışanlarının artık sabrının kalmadığını kaydetti. Basın açıklamasının ardından Sağlıkçılar Meclisi toplantıya çağrıldı. Sağlıkçılar Meclisi toplantıda sağlık alanında şiddete karşı eylem takvimi belirleyecek. Türkiye'nin dört bir yanında sağlıkçıların protestoları sürüyor. An itibariyle İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi önünde eylem gerçekleşiyor.

Haberin Tamamı İçin:

15 Bin Doktor Şiddete Karşı Sokağa Çıktı

15 Bin Doktor Şiddete Karşı Sokağa Çıktı

DHA,CNN Türk ve Ntvmsnbc - Gaziantep Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi'nde Göğüs Cerrahisi Uzmanı Dr. Ersin Arslan'ın önceki gün hasta yakını tarafından bıçaklanarak öldürülmesine tepki göstermek için sağlık çalışanları acil vakalar haricinde bir günlük iş bırakma eylemi başlattı. İlk olarak sabah saatlerinde Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü çalışanı yaklaşık 40 kişi hastane bahçesinde eylem yaptı. Sloganlar atarak Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne giren sağlık çalışanları poliklinik binasına gelerek burada basın açıklaması yaptı. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri (SES)’e bağlı çalışanlar, Gaziantep'te bıçaklanarak öldürülen Dr. Ersin Arslan için bir dakika saygı duruşunda bulundu. İ.Ü İstanbul Tıp Fakültesi hastanesi bahçesinde toplanan binlerce sağlık çalışanı saat 11.30'da Beyazıt Meydanı'na yürüyüşe geçti. Sağlık çalışanları tepkilerini pankart ve sloganlarla dile getiriyor. Ntvmsnbc’nin verdiği bilgiye göre Ankara'da da Numune Hastanesi önünde toplanan sağlık çalışanları Sağlık Bakanlığı'na yürüyüş gerçekleştiriyor. Eylemlerle ilgili olarak Sağlık Bakanı Recep Akdağ, TTB Başkanı Eriş Bilaloğlu ile görüşecek. CNN Türk’ün haberine göre yapılan eylem bugüne kadar gerçekleşen en büyük doktor eylemi. Yürüyüşten canlı yayın yapan CNN Türk kanalının muhabiri sabah saatlerinde 10 bin olarak açıklanan katılımın 15 bine yaklaştığını kaydetti. Türk Tabipler Birliği Eski Genel Sekreteri Dr. Ali Çerkezoğlu, "Uzun süredir uygulanan bir program var. Bu program hekimi hastalar karşısında tek hedef haline getirdi. SABİM ile sürekli doktorlar şikayete uğradı, hekimlik değersizleştirildi. Sıkıntı yaşayan her hasta hekime saldırır oldu. Özelde, kamuda bugün hekimler işi bıraktı çünkü can güvenliği yok. Can güvenliği olmayan başkasının canını kurtaramaz. Önerimiz çok net, TTB Başkanı bugün Sağlık Bakanı ile görüşecek. Sürekli hekimlerin şikayete uğradıkları SABİM'in kaldıırlmasını, ...

Haberin Tamamı İçin:

TTB Şiddete Karşı Acil Taleplerini Açıkladı

TTB Şiddete Karşı Acil Taleplerini Açıkladı

Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi, bir basın açıklamasıyla sağlık alanında şiddete karşı acil taleplerini açıkladı. Acil talepler arasında Türk Ceza Kanunu'na ek madde önerisi de bulunuyor. Teklifin gerekçe bölümünde sağlık personeline yönelik şiddetle ilgili yapılan çalışmalarda şiddetin nedenlerine de değinilmiş. Bu nedenler: “Toplumsal şiddet ortamı, sosyo-kültürel düzey, sağlık politikalarına ve hizmetlerine yönelik tepki, neoliberal politikaların hastayı müşteriye indirgeyen etkisi, acil servislerde yaşanan eksiklikler, içeriği boşaltılan hasta hakları, çalışma koşullarının olumsuzlukları, hekim-sağlık çalışanları eksikliği, politikacı ve yöneticilerin olumsuz tutumu, medyanın rolü” olarak sıralanmış.
Tabip Odalarının raporlarına göre hekimlerin en çok maruz kaldığı fiiller öldürme, yaralama, hakaret ve tehdit. Basın açıklamasında şiddetin:
- Acil servislerde kendi hastasına öncelik verilmesini isteyen hasta yakınları tarafından tıbbi aciliyet durumuna göre hastalara müdahale eden hekimlere,
- Poliklinik hizmetlerinde hastayı görmeden sağlık karnelerine ilaç yazamayan hekimlere,
- Hasta ya da yakınlarının istediği reçeteyi değil hastayı muayene ederek kendi koyduğu tanıya uygun reçeteyi düzenleyen hekimlere,
- Poliklinikte nüfuza göre değil sıraya göre hastaları görmekte ısrar eden hekimlere,
- Poliklinikte fazla beklediğini düşünen hasta yakınları tarafından, hastanın hastalığına göre gerekli süreyi ayırmakta ısrar eden hekime,
- Hastalarının iyileşmemesi ya da ölmesi halinde bundan sorumlu tutulan hekimlere
yöneldiği vurgulanıyor.
Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi, sağlık alanında şiddete karşı acil taleplerini 7 madde halinde dile getirdi:
1-Son olarak 14 Mart 2012 tarihinde talep ettiğimiz sağlıkta şiddet ile ilgili Meclis araştırması başlatılması talebimizin Sağlık Bakanlığı’nca destekleneceğine dair iradenin dile getirilmesi.
2-TCK’ya eklenmesini istediğimiz ve artık bugün itibariyle adı “Dr. Ersin Arslan Yasa maddesi önerisi” olan teklifin hızla gündeme alınması için gerekenlerin yapılacağının açıklanması.
3-Başta Dr. Ersin Arslan olmak üzere görevi başında bu tür saldırıya uğrayan meslektaşlarımızın geride kalan yakınlarının geleceklerinin güvence altına alınmasının sorumluluğunun yerine getirilmesi
4-SABİM (Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi) hattının sağlıkçılar/hekimlere yönelik bir şiddet unsuru olarak kullanılmasına son verilmesi; hattın bu yönüyle işlevlerinin gözden geçirilinceye kadar durdurulduğunun açıklanması.
5-Tüm sağlık kuruluşlarının (kamu özel vd.) çalışan sağlığı ve güvenliği yaklaşımıyla şiddet açısından risk değerlendirmelerinin yapılması için bir genelgenin derhal gönderilmesi, belirlenen önlemlerin en geç iki ay içerisinde uygulamaya geçirilmesi.
6-Politikacıların/Bakanlık üst düzey yetkililerin hekimleri/sağlıkçıları hedef gösterdiğini düşündüğümüz, değersizleştiren söylem ve üsluplarını gözden geçireceklerinin ifade edilmesi.
7-Türk Tabipleri Birliği’nin yanı sıra sağlık alanındaki örgütlerin de katıldığını düşündüğümüz izlenen sağlık politikasının sağlık alanındaki şiddeti arttırdığına dair değerlendirmelerin yapılacağı bir toplantının Sağlık Bakanı başkanlığında en kısa sürede gerçekleştirilmesi.

Haberin Tamamı İçin:

Siyah Kuşak Doktorlar Geliyor!

Siyah Kuşak Doktorlar Geliyor!

Son günlerde sık sık gündeme gelen ve gittikçe artan sağlık çalışanlarına şiddete karşı bir tıp fakültesi ilginç bir önlem aldı. Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi ile Muay Thai Federasyonu arasında iş birliği protokolü imzalandı. ...

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraİstanbulKilisrecep akdağ
Görüş Bildir