Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Siyah Beyaz Zamanların En Stil Sahibi 18 Aktörü

Anasayfa > Gündem

20. yüzyılın ortaları erkeklerin stilleriyle fark yarattıkları yıllardı. Bugün Mad Man dizisinden aşina olduğunuz briyantinli saçlar, iyi terzilik eseri takımlar, jilet gibi gömlekler ve daha da önemlisi siyah beyaz fotoğraflarda büyüleyici stiller günümüzde de bu aktörleri 'en beğenilenler' arasına sokmayı başarıyor.

Kaynak: http://stilika.com

1. Marcello Mastroianni

1. Marcello Mastroianni

(28 Eylül 1924-19 Aralık 1996)

Tarzı ile İtalyan sinemasında ayrı bir yeri olan Marcello Mastroianni, bir Fellini klasiği olan Tatlı Hayat filmiyle fenomen haline gelmiş aktörlerden. Ayrıca İtalya'nın hemen hemen tüm yönetmenlerinin filmlerinde yer almasıyla ayrı bir üne sahip.

2. Burt Lancaster

2. Burt Lancaster

(2 Kasım 1913 –  20 Ekim 1994

1946 yılında beyazperde ile tanışan aktör çok yönlü rol yeteneği ile dikkat çekti. Alcatraz Kuşçusu filmindeki karakteri ile unutulmazlar arasına adını yazdırdı. Özellikle bakışlarındaki derinlik ve acıyı çağrıştıran gülümsemesiyle kadınların büyük beğenisini topladı.

3. Rock Hudson

3. Rock Hudson

(17 Kasım 1925 – 2 Ekim 1985)

Sinemanın romantik prensi Rock Hudson, yakışıklılığı ile beyaz perdenin sevilen aktörlerindendi. AIDS yüzünden ölen ilk ünlü olarak da bilinir.

4. Humphrey Bogart

4. Humphrey Bogart

(25 Aralık 1899 - 4 Ocak 1957)

Sinemada yarattığı sert adam karakteriyle ünlenen Humphrey Bogart canlandırdığı karakterlere snob ve alaycı bir tavır yüklemeyi bilmiştir. Cazablanka filmindeki şapkası ve trençkotuyla bugünün erkek stiline de yön vermektedir.

5. Clint Eastwood

5. Clint Eastwood

(31 Mayıs 1930 -...)

Uzun süre B sınıfı filmlerde, yan rollerde yer alan aktöre bazı stüdyolar elmacık kemiğinin çok çıkık olması gerekçe göstererek iş bile vermemiştir. Ancak asla yılmayan aktör 1960'ların ortalarından itibaren Amerikan Western filmleriyle parlamış ve bu birikimiyle sadece bir aktör değil aynı zamanda iyi bir yapımcı ve yönetmen de olduğunu kanıtlamıştır. Sert hatları ile sinemanın harbi delikanlıları arasında gösterilir.

6. Paul Newman

6. Paul Newman

(26 Ocak 1925 - 26 Eylül 2008)

Beyaz perdenin mavi gözlü, sarı saçlı yakışıklılığı ile çok beğenilen aktörlerinden biri olan Paul Newman aynı zamanda güçlü bir oyuncudur. Canlandırdığı karakterlerdeki çok doğal ve yumuşak geçişlerle bugün bile pek çok oyuncu için filmleri öğretici niteliktedir. Filmlerini izlemek için salonları dolduran genç kızlar yüzünden Paul Newman'a 'yumurta gibi adam' yakıştırması yapılmıştır.

7. Clark Gable

7. Clark Gable

(1 Şubat1901 – 16 Kasım1960)

Sesli sinemanın ilk dönem yıldızlarından olan Clark Gable, 1939 yapımı Rüzgar Gibi Geçti filmi ile adını unutulmazlar arasına yazdırmıştır. Yanık teni, incecik bıyıkları ve jilet gibi takımlarıyla bir dönemin stilini yaratan aktörlerden biridir.

8. Kirk Douglas

8. Kirk Douglas

(9 Aralık 1916 - ...)

Sinemanın en yetenekli aktörlerinden biri olan Kirk Douglas birlikte rol aldığı dönemin ünlü kadın yıldızları ile en çok yakıştırılan stil sahibi erkeklerden biridir. 1960 yapımı Sprataküs filmi ile bir sembol olan aktörün oğlu Mchael Douglas da babasının izinden gitmiştir. Ama Kirk Doglas'ın oğlundan bir kaç kalibre üstün olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

9. Alain Delon

9. Alain Delon

(8 Kasım 1935 -...)

Oyunculuğu dünyanın en güzel mesleği olarak niteleyen aktör bir dönem yakışıklılığı, bakışlarının güzelliği ve fit duruşu ile kadınların ikonlarından biri olmuştur. Dünyaca ünlü yönetmenlerle çalışma fırsatı yakalayan Alain Delon, dönemininin stil sahibi erkeklerinden biridir.

10. Michael Caine

10. Michael Caine

(14 Mart 1933 - ...) 

İki Oscar ödülü sahibi İngiliz oyuncu güçlü  rol yeteneğinin yanı sıra stil sahibi duruşuyla da bilinmektedir. Filmlerinde canlandırdığı derinlikli ve sofistike roller de bu imajını kuvvetlendirir. Yakışıklılığından çok ifadesinden gelen güzelliği ile beğenilen bir aktördür.

11. Jean-Paul Belmondo

11. Jean-Paul Belmondo

(9 Nisan 1933-...)

Yüzündeki çapkın gülümsemesi, asimetrik hatlarındaki ukala ve umursamaz ifade ile karizmaya yön değiştiren bir aktördür Belmondo. Aksiyon filmlerinde dublör kullanmaması ve hayatı hafife alır tavrı ile stil sahibi bir Fransızdır.

12. Yul Brynner

12. Yul Brynner

(11 Temmuz1920 - 10 Ekim 1985)

İsveç ve Moğol bir baba ile Rus bir anneden doğan, hayatının bir kısmını Çin'de bir kısmını Fransa'da bir kısmını da Amerika'da geçiren egzantrik oyuncu saçsız başıyla döneminin yakışıklılık kavramının dışında kalsa da stili  ve hayat tarzı ile ilgi odağı olmayı başarmıştı.

13. Omar Sharif

13. Omar Sharif

(10 nisan 1932-...) 

Mısır doğumlu aktör ülkesinde başladığı kariyerini Hollywood'da devam ettirmeyi başarmıştır. 100'den fazla filmde yer alan Sharif özellikle Dr. Jivago filmi ile hafızalara kazınmıştır. Yakışıklılığı ile bir dönem kadınların ilgi odağı olan ve jet-set bir hayat süren aktör kumar alışkanlığı nedeniyle servetinin büyük kısmını kaybetmiştir.

14. Gary Cooper

14. Gary Cooper

(7 Mayıs 1901 -  13 Mayıs 1961)

Abartısız ve doğal oyunculuğu ile sinemada bir oyunculuk akımının öncülerinden olan Gary Cooper, döneminin umursamaz tavırlı, snob ve duygularını gizlemeyi başaran erkek tiplemelerine başarıyla hayat vermişti. Yakışıklılığı ile kadınların sevgilisi olan aktör, stiliyle de göz dolduruyordu.

15. Gregory Peck

15. Gregory Peck

5 Nisan 1916 - 12 Haziran 2003)

Sinema kariyeri başladıktan kısa süre sonra dünyanın en ünlü aktörlerinden biri olan Gregory Peck gülümsemesi kadar giydiği iyi terzilik eseri kıyafetleri hakkını vererek taşımasıyla da stil sahibi aktörlerden biriydi.

16. Anthony Quinn

16. Anthony Quinn

(21 Nisan 1915 - 3 Haziran 2001)

Zorba filminin unutulmaz oyuncusu Antony Quinn, Meksikalı olmasına rağmen farklı milliyetlerden çok değişik karakterleri başarıyla canlandıran çok yetenekli bir aktördür. Büründüğü karakteri seyircinin hafızasına kazıyan Antony Quinn orta yaştan sonra çok daha ünlü olan aktörlerden.

17. Sean Connery

17. Sean Connery

(25 Ağustos 1930)

Takım elbise de, kilt de en çok ona yakışır. Beyaz perdenin en hoş erkeklerinden biri olan Sean Connery'in dayanılmaz gülümsemesi, yürek yakan bakışları ve yaş almasıyla artan yakışıklılığı onu en stil sahibi listesine yerleştirmeye yeter.

18. Peter O'Toole

18. Peter O'Toole

(2 Ağustos 1932 - 14 Aralık 2013)

Arabistanlı Lawrance karakteri ile unutulmazlar arasına giden aktör sert hatları ile dikkat çeken bir oyuncu oluştur. Bakışlarındaki patetik ve hırçın ifade ile canlandırdığı karakterlere güçlü bir tutku ifadesi kazandırmayı bilmiştir.

19. Spencer Tracy

19. Spencer Tracy

(5 Nisan 1900 - 10 Haziran 1967) Beyaz perdenin beyefendi aktörlerinden biri olan Spencer Tracy aynı zamanda tüm zamanların en yetenekli aktörleri arasında da gösterilmektedir. Sarışın ve soluk tenli aktör çok yakışıklı kabul edilmemesine rağmen kamera önünde parlayan ve hatlarıyla sinemaya çok yakışan bir çekiciliğe sahiptir.

20. Veeee... Muzaffer Tema

20. Veeee... Muzaffer Tema

(1919 - 4 Ekim 2011)

İlk kez 1949 yılında kamera karşısına geçen oyuncu 1959 yılında Amerika'ya gitti ve Hollywood'da bir filmde oyuncu olan ilk Türk aktör oldu. Zsa Zsa Gabor ile aşk yaşayan ünlü aktör Türk sinemasında hem başrol, hem de karakter oyuncusu olarak bir çok kez kamera karşısına geçti. Holyywoodvari tarzı, jilet gibi giyimi, ropdöşambrı ve dramatik oyunculuğu ile Muzaffer Tema da stil sahibi aktörler arasında unutulmaz bir yere sahip olmayı başardı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
31
14
5
3
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
nerdeysenicksiz

Bu listede James Dean yoksa bu galeriyi bitmiş gözüyle bakmam bakamam :)

WeAreYoung

James Dean ??

Cüneyt Aktan

alain delonu çıkar gerisi teferruat :D