Sıvı Soğutmada Gelinen Son Nokta!

7PAYLAŞIM

Sıvı Soğutmada Gelinen Son Nokta!

Sıvı Soğutmada Gelinen Son Nokta!

Donanım devi Intel, süper bilgisayarları soğutmada kullandığı "sıvı soğutma" işini biraz abarttı!

Bilgisayarların soğutulması büyük bir problem. Çalışırken çok fazla ısı açığa çıkaran bilgisayarları doğru şekilde soğutamamak, hassas donanımların hasar görmesine sebep olabiliyor. Super bilgisayarların yaydığı ısının ise çok daha büyük olduğunu tahmin edersiniz.

Intel ve 3M bu konuda iş birliği yaparak, bilgisayarları soğutacak yeni bir yöntem geliştirdiler. 3M'in geliştirdiği Novec isimli geçirgen olmayan bir sıvıyı soğutucu olarak kullanan Intel, bilgisayarları bu sıvıya batırarak, soğuk bir çalışma ortamı sağlayacak.

Sıvılar, ısıyı uzaklaştırmada hava soğutmadan çok daha başarılılar. Intel'in hesaplamalarına göre yeni yöntem, veri merkezlerinde ortaya çıkan ısıyı soğutmak için harcanan enerjiyi son derece azaltacak. Bu da enerji faturalarında yüzde 95 oranında azalma anlamına geliyor.

Ancak bilgisayar parçalarını sıvı içine daldırmak beraberinde yeni sorunlar getirecek. Donanım parçalarının bakımı ve tamiri çok daha zor olacak. Ancak yine de bu ek maaliyetler, sağlanan enerji tasarrufunun yanında çok küçük kalacak.

Haberin Tamamı İçin:
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir