Sivas'ta On Binler Madımak Önünde

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Sivas katliamının 20. yıldönümü

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Sivas Katliamı'nın 20'nci Yıldönümünde Hüzünlü Anma

2 Temmuz 1993 tarihinde yakılan Madımak Oteli’nde hayatını kaybedenler olayın 20’nci yılında Sivas'ta anılıyor.

Gruplar sabah 10.30’da Ethembey Parkı önünde toplandı ve 11.00’de yürüyüşe başladı. Kent meydanındaki Atatürk Anıtı’na çelenk konulduktan sonra eski Madımak Oteli, şimdiki Bilim ve Kültür Merkezi önüne karanfil bırakılıp saygı duruşu yapılacak. Program yapılacak konuşmaların ardından tamamlanacak. Bu arada polis eski Madımak oteli önünde geniş güvenlik önlemleri aldı.

HÜZÜNLÜ ANMA

SİVAS olaylarının 20'nci yıldönümü nedeni ile kentte ilk anma, Valilik, Belediye ve kentteki bazı sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirildi. Vali Zübeyir Kemelek, "Böyle bir acıyı Sivas'ın bir daha görmesini istemiyorum" dedi. 114 STK adına ise Belediye Başkanı Doğan Ürgüp açıklama yaptı.

Sivas'a 2 Temmuz 1993 tarihinde, Pir Sultan Abdal Kültür Etkinlikleri kapsamında kente gelen davetlilerin konakladığı Madımak Oteli'nin ateşe verilmesi sonucu 33 aydın ve 2 otel görevlisi ile 2 eylemci olmak üzere 37 kişinin öldüğü olayların 20'inci yıldönümü nedeniyle otele ilk ziyareti, Vali Zübeyir Kemelek, Belediye Başkanı Doğan Ürgüp ile bazı protokol üyeleri gerçekleştirdi.

Vali ve beraberindekiler Eski Madımak Oteli, bugünkü İl Özel İdaresi Bilim ve Kültür Merkezi içinde olayda ölenlerin isimlerinin yer aldığı panoya karanfil bıraktı. Ardından Vali Zübeyir Kemelek kısa bir açıklama yaptı. Kemelek, olayda yaşamını yitirenlerin hayatını kaybedenlerin acılarını paylaşma ve bundan sonra Sivas'ın kardeşlik barış ve huzur ortamına katkıda bulunmak amacıyla bugün bu ziyarette bulunduklarını belirterek, "Sivas halkı bu olaydan büyük üzüntü duymakta. Bizler de Sivas'ın yöneticileri olarak her zaman Sivas halkının yanında olmaya devam ediyoruz. Şu anda yürüyüş ve bazı gösteri grupları olacak. Anmak için buraya gelecekler. Biz onlardan önce bu ziyaretimizi yaptık. Ben tekrar yakınlarını kaybedenlere başsağlığı diliyorum. Ölenlere Allah'tan rahmet diliyorum. Böyle bir acı Sivas bir daha görmesin istiyorum" dedi. Vali konuyla ilgili neden sürekli 'olay' kelimesi kullanıldığını, bunu neden 'vahşet' olarak nitelendirilmediği ve basitleştirildiği yönündeki soru üzerine, "Basitleşecek bir şey yok. 37 insan ölmüş. 20 yılda bunun üstüne katlanarak acıyı sürdürmenin de anlamı da yok" diye cevap verdi.

114 STK ADINA AÇIKLAMA

Daha sonra Belediye Başkanlığı, Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf Odaları Birliği ile bazı odalar ve dernek başkanlarının yer aldığı 114 Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri otel önüne yürüyerek geldi. Bina içerisine girerek karanfil bırakan STK'lar adına Belediye Başkanı Doğan Ürgüp ortak açıklama yaptı. Olayda yaşamını yitirenleri saygıyla andıklarını belirten Ürgüp, "20 yıl önce şehrimizde tezgahlanan insanlık dışı olaylarda halkımızın ayrıştırılması hedef alınmış ve en güzel örneğini yaşattığımız birlik ve beraberlik kültürünün temellerine nifak tohumları atılmak suretiyle kardeşliğimiz yok edilmek istenmiştir." dedi. akabinde yaşanan Başbağlar olayının da bu oyunun bir parçası olduğunu belirten Ürgüp, 'Sivas'ta meydana gelen olay Türkiye'de tüm kesimlerin üzerinde ittifak ettiği şekliyle karanlık bir takım odakların planlı provokasyonlarıyla meydana gelmiştir. Bu olayla ilgili yaşanan yargı süreci olayın gerçek faillerini ortaya çıkarmamıştır" dedi.

Cumhurbaşkanlığı'nın Devlet Denetleme Kurulu'nu olaylar için devreye sokmasını memnunlukla karşıladıklarını belirten Ürgüp, olayda hayatını kaybedenlerin acılarını yüreklerinde yaşadıklarını ve paylaştıklarını belirtti. Sivas ve katliam kelimelerinin bir arada kullanılmasından rahatsız olduklarını dile getiren Ürgüp, birlik ve beraberliğin devamı için her türlü çabanın içerisinde olacaklarını dile getirdi.

Haberin Tamamı İçin:

Sivas'ta On Binler Madımak Önünde

Sivas Madımak Oteli'nde 2 Temmuz 1993 tarihinde katledilen 33 aydını 20'nci yılında anmak amacıyla bir araya gelen binlerce yurttaş, ellerinde karanfillerle Seyrantepe Cemevi önünden Madımak Oteli'ne yürüdü.

Sivas Madımak Oteli'nde 2 Temmuz 1993 tarihinde katledilen 33 aydını 20'nci yılında anmak amacıyla Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Kültür Vakfı tarafından organize edilen, 67 kurum temsilcisinin de destek verdiği anma etkinliği için binlerce yurttaş Seyrantepe Cemevi'nden Madımak Oteli'ne doğru yürümeye başladı. "Madımak Utanç Müzesi olsun", "Eşit yurttaşlık için AKP'nin karanlığını parçalayalım", "Direnişin ateşi Sivas'ın katillerini yakacak" ile üzerinde Paris'te katledilen Kürt kadın siyasetçi ve PKK'nin kurucularından Sakine Cansız'ın, Mazlum Doğan'ın ve Seyit Rıza'nın fotoğraflarının olduğu, "Ateş utandı. Ateşi bulanlar utandı. Yakanlar ve yaktıranlar utanmadı" pankartı dikkat çekti. Sivas'ta yaşamını yitiren 33 aydının fotoğraflarının olduğu dev pankart ile "Madımak hala yanıyor", "Zaman aşımını tanımıyoruz", "Unutmadık unutmayacağız" pankartlarının yanı sıra evleri işaretlenerek yapılan Maraş katliamına dikkat çekmek amacıyla kırmızı çarpı işaretli beyaz önlük giyen grup dikkat çekti.

BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk ve BDP Eş Başkan Yardımcısı Yüksel Mutlu ile CHP Dersim Milletvekili Kamer Genç başta olmak üzere çok sayıda demokratik kitle örgütü temsilcisinin katıldığı yürüyüşte, kitle Gezi Parkı direnişinde yaşamını yitiren Ethem Sarısülük ve Abdullah Can Cömert'in fotoğraflarını taşıdı. Kitle sık sık, "Direne direne kazanacağız", "Katiller halka hesap verecek", "Sivas'ın hesabı sorulacak" sloganları eşliğinde Madımak Oteli'ne doğru yürüdü.

Yürüyüşün sonunda Madımak Oteli önüne gelen kitle otel önüne karanfil bıraktı. Anma, konuşmalarla devam ediyor.

DİHA

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAydınBarış ve Demokrasi PartisiBilimCumhuriyet Halk PartisiEthem SarısülükGezi ParkıKahramanmaraşMersinPolisolay
Görüş Bildir