Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sol Portal: Şişirilmiş Maaşlar Kamu Emekçilerinin Yoksullaştığını Gizleyemedi

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Şişirilmiş Maaşlar Kamu Emekçilerinin Yoksullaştığını Gizleyemedi

Şişirilmiş Maaşlar Kamu Emekçilerinin Yoksullaştığını Gizleyemedi

Maliye Bakanlığı’nın kağıt üzerinde şişirilen rakamlarla kamu emekçilerinin maaşlarını yüksek göstermesine karşın, KESK kamu emekçilerinin gerçek alım gücü raporunu açıkladı. Buna göre kamu emekçileri son bir yılda daha da yoksullaştı.

AKP hükümetinin açıkladığı rakamlar ile kamu emekçilerinin eline geçen maaşlar arasındaki büyük fark tartışma yarattı. Konuyla ilgili açıklama yapan KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul, şişirme rakamlarla yurttaşların kandırılmaya çalışıldığını ifade etti.

Kamu emekçilerinin maaş katsayıları, 0,14’lük enflasyon farkı ve yüzde 3’lük ocak zammına göre yeniden belirlenirken, Maliye Bakanlığı’nın hesaplamalarına göre kamu emekçilerinin 2012 Aralık ayında aldığı maaş ile hesabına yatan maaş arasındaki fark dağlar kadar.

Cumhuriyet Gazetesi’nin haberine göre, Maliye Bakanlığı tarafından yapılan hesaplamalar ile kamu emekçilerinin maaşları ciddi oranda şişirildi. Maliye’nin hesaplamalarına göre 1/4 avukat geçen aralık ayında 3,731 TL maaş alırken, gerçekte aynı kademedeki bir avukatın hesabına yatan maaş 2.969 TL oldu. Ayrıca Maliye Bakanlığı’nın 1/4 kademesindeki öğretmenin aralık ayında 2.301 maaş aldığını iddia etmesine karşın gerçekte öğretmenin hesabına yatan maaş 1,997 TL oldu.

Aynı şekilde bir araştırma görevlisi en yüksek 2 bin 200 lira maaş alıyorken, Maliye’ye göre 7/1 kademesindeki araştırma görevlisinin maaşını 2 bin 314 olarak gösterdi.

Şişirilen rakamlar ile ellerine geçen gerçek miktarın arasındaki farkın 300 ila 500 lira arasında değiştiğini belirten kamu emekçileri, bu duruma tepki gösterdi. Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul, yeniden değerleme oranlarının yüzde 7,8 olduğunu ancak kamu çalışanlarına yüzde 3 zam yapıldığını vurgulayarak şişirme rakamlarla yurttaşların kandırılmaya çalışıldığını söyledi.

KESK: “Kamu emekçilerinin alım gücünün düştü, yoksullaşma arttı”

Öte yandan KESK, kâğıt üzerinde şişirilen rakamlar ile kandırılan kamu emekçilerinin gerçek alım gücü raporunu dün yayınladı. Buna göre, açlık ve yoksulluk sınırı 3 ayda yüzde 6 oranında artarken, hükümetin kamu emekçilerine verdiği enflasyon farkı yüzde 0,14’te kaldı.

TÜİK “madde fiyatları istatistikleri” ve Bütçe Mali Kontrol Genel Müdürlüğü, “Memur Maaş Hesabında Kullanılan Katsayı” istatistiklerini baz alarak KESK-AR tarafından yapılan araştırmada, son 1 yıl içinde giyimden konut harcamalarına, gıda tüketiminden ulaşıma kadar birçok ihtiyacın karşılanmasında kamu emekçilerinin alım gücünün düştüğü, yoksullaşma oranının arttığı kaydedildi.

Araştırmanın sonuçlarına göre ortalama ücretli bir kamu emekçisi son 1 yıl içinde 9 kg daha az peynir alabildi, 650 gram daha az dana eti, 30 adet daha az yumurta, 11 adet daha az damacana su, 5 tane daha az erkek pantolonu, 6 tane daha az kadın pantolonu, 13 tane daha az çocuk pantolonu alabildi. Geçen 1 yıla kıyasla 1 kg daha az kömür alabildi, 4 tane daha az tüp alabildi.

KESK-AR, ücretlere yapılan zamları göz önüne alarak enflasyonun hayat pahalılığı yaratan etkisini en ağır hissedenlerden birinin kamu emekçileri olduğunu dile getirdi.

Açlık ve yoksulluk sınırı 3 ayda yüzde 6 oranında artarken, AKP kamu emekçilerine sadaka verdi

İşsizlik, giderek bozulan gelir dağılımı, zorlaşan çalışma koşulları, ticarileşen kamusal hizmetler, çığ gibi büyüyen barınma sorunu gibi emek karşıtı süreçlerden oluşan AKP politikaları sonucunda emekçinin ödediği bedellerin ağırlaşmakta olduğunu belirten KESK-AR, emekçilerin kazanımlarının günden güne eridiğine dikkat çekti.

KESK-AR tarafından hazırlanan Açlık ve Yoksulluk Raporu’na göre, 4 kişilik bir ailenin sağlıklı beslenmek için yapması gereken minimum aylık gıda harcaması olan açlık sınırı aralık ayında 1119 TL, açlık sınırının tüketim harcamasına dağıtılması ile elde edilen yoksulluk sınırı ise 3537 TL oldu. Böylece açlık ve yoksulluk sınırı 3 ayda yüzde 6 oranında artmış oldu.

AKP hükümetinin 10 yıldır sürdürülen “toplu görüşme” oyunuyla kamu emekçilerini sefalete mahkûm ettiğini vurgulayan KESK-AR, kamu emekçilerine reva görülen yıllık ortalama %6 ücret zammı ve %0,14 oranındaki enflasyon farkının sadaka niteliğinde olduğunu ifade etti.

(soL- Haber Merkezi)

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiİşsizlikTürkiye İstatistik Kurumumemuryumurtazam
Görüş Bildir