Sırrı Süreyya Önder: 'Süreç Zorlayıcı Aşamada'

 > 
4PAYLAŞIM
Sırrı Süreyya Önder: 'Süreç Zorlayıcı Aşamada'

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan HDP Heyeti'yle biraraya geldi. HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder görüşmenin olumlu geçtiğini ancak Kürtlere yönelik Kobani'deki saldırılar nedeniyle sürecin zorlayıcı bir aşamaya girdiğini söyledi.

HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder partisinin grup başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken'le, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'la görüştükten sonra açıklamalarda bulundu. Önder, Akdoğan'la verimli bir görüşme yaptıklarını söyledi. Önder 1 hafta içinde İmralı'ya yapacakları ziyaret öncesinde Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'la görüşmeyi istediklerini açıkladı.

KCK Eş Başkanı Murat Karayılan'ın "Kobani saldırısı ile Kuzey'deki süreç aslında bitmiştir" sözleri Önder'e hatırlatıldı. Önder, İmralı'ya yapacakları ziyarette Öcalan'ın bu konuyla ilgili görüşlerini birinci elden duyacaklarını söyledi, Öcalan'ın bölgedeki gelişmeler konusunda uyarıları olduğunu hatırlattı:

"Öcalan bölgedeki tüm bu gelişmeleri, gün gün, santim santim, sokak sokak öngörerek tarihsel uyarılardı bulunmuştu. Bu meselenin sırf askeri önlemlerle çözülemeyeceğini demokratif bir teklif sunmakla demokratik çözümün anlamlı olabileceğini sayın Öcalan onlarca kez gündeme getirdi. Fakat bu demokratik teklif bir türlü olgunlaşamadı."

Davutoğlu'ndan randevu talep ettiler

Önder, İmralı'ya gitmeden önce Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ile görüşeceklerini, Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan da randevu talep ettiklerini açıkladı. Sırrı Süreyya Önder, bölgedeki IŞİD saldırılarının ardından çözüm sürecinde gelinen aşamayı 'zorlayıcı' olarak değerlendirdi:

"Çözüm süreci zorlayıcı bir aşamaya gelmiş durumda. Bu zorlayıcı yapının ortadan kaldırılması bölgede gerçekleştirilecek net siyasi tutumla olbalir. Bundan bağımsız olmayan bir olgu da, daha önce Beşir Atalay'ın '30 Eylül'e kadar netleştireceğiz' dediği çözüm süreci yol haritasıdır. Bunun gerektirdiği hamlelerin fiilayata geçirilmesinde gelinen aşamayı da değerlendirdik. Öcalan'ın vurguladığı sekreterya başta olmak üzere diğer düzenlemelerin hayata geçirilmesi de hayati önemdedir. "

Tuğluk'un taş atması

Önder'e, HDP Van Milletvekili Aysel Tuğluk'un Suruç'ta güvenlik güçlerine taş atarken görüntülenmesi ve buna yönelik tepkiler de hatırlatıldı. Önder, bunun "doğal refleks" olarak görülmesi gerektiğini savundu:

"Bu, bir halkın var olma yok olma sınırına gelmesiyle ilgili maruz kalınan gaz ve bombalamaya karşı doğal bir savunma refleksidir. Bu sorunun ebediyen gündemimizden çıkıp gitmesini istiyorsak biz oradaki doğal reflekslerle değil, onun hemen 300 metre ilerisindeki vahşi katliama odaklanmamız lazım. Kobani'de bir halk imha edilme tehdidi altında. Bazıları bu geleneksel bir düşmanlık üzerinden eski ezberlerine sığınıyor, bu sorumsuzluktur. Oradaki Kürtlerin durumuna insanlıktan nasibini almış kimse kayıtsız kalamaz. "

Kaynak: Al Jazeera

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir