Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sırplar Bosna'da Ortak Bakanlar Kurulu Topladı

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Sırplar Bosna'da Ortak Bakanlar Kurulu Topladı

Sırplar Bosna'da Ortak Bakanlar Kurulu Topladı

Bosna-Hersek'i oluşturan iki entiteden biri olan Bosna Sırp Cumhuriyeti'nin başkenti Banya Luka'yı ziyaret eden Sırbistan Başbakanı Daçiç, Bosna Sırp Cumhuriyeti Başkanı Milorad Dodik ile bir araya geldi. Daçiç ve Dodik başkanlığında ortak bakanlar kurulu toplantısı yapıldı.

Daçiç'in Bosna-Hersek devleti yerine otonom yapı olan Bosna Sırp Cumhuriyeti'ni muhatap alması, ülkede tepkiyle karşılandı.

Toplantının ardından basına açıklama yapan Dodik, görüşmenin temel konularından birinin Sırbistan'ın, Dayton Barış Antlaşması'nın uygulanmasını denetleyen uluslararası oluşum olan Bosna-Hersek Barış Uygulama Konseyi'nde (PIC) yer alması olduğunu belirtti.

Sırbistan ile Bosna Sırp Cumhuriyeti arasındaki "özel bağların" her geçen gün daha da geliştiğini söyleyen Dodik, "Sırbistan da Dayton Barış Antlaşması'nı imzalayan devletlerinden biri. Tıpkı Hırvatistan ve Bosna-Hersek gibi. Buradaki sorun, Dayton Barış Antlaşması'nı imzalayan Hırvatistan ve Sırbistan'ın neden Barış Uygulama Konseyi'nde yer almadığıdır. Türkiye gibi konuyla ilgisi olmayan ülkeler Konsey'de yer alırken Sırbistan ve Hırvatistan'ın yer almaması anlamsız. Bu sorun en kısa zamanda gündeme alınıp yeniden tanımlanacaktır" diye konuştu.

Sırbistan Başabakanı İvitsa Daçiç ise yapılan toplantının politik amaçlardan çok Sırbistanlı ve Bosna Sırp Cumhuriyeti'ndeki vatandaşların sorunları hakkında olduğunu söyledi.

Daçiç toplantıda, Sırbistan'ın yanı sıra Bosna Sırp Cumhuriyeti'ni de kapsayacak olan Güney Akım Projesi ile Bosna-Hersek ve Sırbistan sınırındaki Drina Nehri üzerine yapılması planlanan hidroelektrik santralleri konularını da görüştüklerini belirtti.

Öncelikleri arasında Bosna Sırp Cumhuriyeti ile stratejik işbirliği yapmanın yer aldığını ifade eden Daçiç, "Sırbistan Dayton Barış Antlaşması'nın imzacı devletlerinden biri. Bosna-Hersek Barış Uygulama Konseyi'nde biz de yer almak istiyoruz" dedi.

Her üç etnik grubun ve iki entitenin onayı olduğu takdirde anlaşmaya dair değişiklikleri kabul edeceklerini kaydeden Daçiç, "Sırbistan ile Bosna Sırp Cumhuriyeti arasındaki özel bağların anlaşılabilir olduğunu, bu işbirliğinin farklı algılanmaması gerektiğini" söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Bakanlar KuruluHırvatistan
Görüş Bildir