Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Şırnak'ta "Ahilik Haftası" Etkinlikleri Düzenlendi

0PAYLAŞIM

Şırnak'ta "Ahilik Haftası" Etkinlikleri Düzenlendi

ŞIRNAK Anadolu Ajansı - Şırnak'ta "Ahilik Haftası" dolayısıyla aktiflikler tertip edildi.

Şırnak Valiliği bahçesindeki merasim, Şehir Ticaret Müdürü Mehmet Emin Yıldırım, Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası TSO Başkan Yardımcısı Yahya Acar ile Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ESOB Başkanı Heşar Haşimoğlu'nun Atatürk Abideyi'na çelenk sunmasıyla başladı.

Valilik salonunda devam eden programda konuşan Vali Ali Hamza Pehlivan, ahilik teşkilatının, halkın asırlardır sahip olduğu birlik, beraberlik ve dayanışma ruhunun en somut misallerinden biri olduğunu söyledi.

Ahiliğin, özümsediği ahlaki ve felsefi prensiplerle cemiyette köklü dayanışma ananesinin oluşmasına da büyük katkı sağladığını kaydolan Pehlivan, bölücü terör örgütünün 40 seneyi aşkın zamandır bölgedeki hücumları sebebiyle esnafın büyük hasar gördüğünü belirtti.

Pehlivan, "Özellikle çukur ve barikat eylemleri yarıyılında büyük tahribatlar yaşandı. Devletimiz kısa sayılabilecek bir sürede derlenmeyle hem dükkan hem de evlerin bu seviyeye gelmesini sağladı. İşin güç kısımları atlatıldı, allahın izniyle kısa bir vadede dükkan ve evler alakalılara teslim edilecek." dedi.

Teknoloji çağında her geçen gün yeni büyümeler ve ilerlemeler kaydolunduğunu aktaran Pehlivan, ahiliğin akılda çırak ilişkisinin bedellerin muhafaza edilmesi bakımından ehemmiyetli olduğunu vurguladı.

Vali Pehlivan, şöyle devam etti:

"Bugünün deyimiyle bilgisayarın, teknolojinin kullanıldığı bir iş alanı olabilir bu ama o işin başında yeniden bir insan vardır, insanın olduğu yerde de beşeri bedellerin, âlemsel bedellerin ön tasarıya çıkartılması, ön tasarıda yakalanması ve bizim binlerce senelik tarihimizden getirdiğimiz ahilik gibi ehemmiyetli olguların felsefeleri yaşattığı ulusal ve manevi kıymetlerimizi kapsayan bu cins hasletlerimizin yaşatılması da büyük ehemmiyet talep etmektedir."

Programda, ahilikte kalfalıktan ustalığa geçişi anlatan temsili "şet abluka etme" töreni yapıldı, senenin ahisi Ata Bilen, senenin kalfası Ahmet Bartan ve senenin çırağı seçilen Osman Ecer'e onurlukları verildi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir