Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Şehidi 10 Bin Kişi Uğurladı

 > -

Şırnak Beytüşşebap İlçesinde Çatışma

Şırnak Beytüşşebap İlçesinde Çatışma

Terör örgütü PKK'lı bir grup Beytüşşebap ilçe Jandarma ve polis noktalarına taciz ateşinde bolundu.

Terör örgütü PKK'lı bir grup Beytüşşebap ilçe Jandarma ve polis noktalarına taciz ateşinde bolundu.

Edinilen bilgiye göre teröristler Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesi ilçe Jandarma ilçe Emniyet Müdürlüğü ve polis noktalarına taciz ateşinde bulundu. Emniyet güçlerinin karşılık vermesi sonucu çatışma çıktığı ve çatışmanın devam ettiği öğrenildi.

Çatışma sonrası başlatılan operasyona havadan helikopterlerinde destek verdiği, şehrin her tarafından silah seslerinin geldiği ve şehirde elektriğin kesildiği öğrenildi. Ayrıca olayda herhangi bir kaybın olup olmadığı öğrenilemedi. CİHAN

Haberin Tamamı İçin:

Beytüşşebap'ta Çatışma - Dha Doğan Haber Ajansı

Beytüşşebap'ta Çatışma  - Dha Doğan Haber Ajansı

Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde teröristlerle güvenlik güçleri arasında silahlı çatışma yaşandı.

Beytüşşebap ilçe merkezinde saat 22.00 sıralarında polis ve askeri noktaları hedef alan teröristler, uzun namlulu silahlarla saldırı düzenledi. Güvenlik güçlerinin anında karşılık vermesiyle ilçede çatışma yaşandı. Gece yarısına dek süren çatışmalarla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı.

Haberin Tamamı İçin:

Beytüşşebap'a Saldırı: 9 Asker Şehit Oldu 20 PKK'lı Öldürüldü

Beytüşşebap'a Saldırı: 9 Asker Şehit Oldu 20 PKK'lı Öldürüldü

ŞIRNAK'IN Beytüşşebap ilçe merkezine teröristlerce yapılan saldırıda 9 asker şehit oldu, 11 asker ve 3 polis yaralandı.

PKK'lı bir grup terörist, Hakkari Şemdinli'deki saldırının bir benzerini dün gece Şırnak'ın Beytüşşebap ilçe merkezine düzenledi. Saat 22.00 sıralarında 4 ayrı noktadan Kaymakamlık, Tümen Komutanlığı, askeri lojmanlar ve polis noktalarına ağır silahlar ve roketatarla saldırdı. İlçe karanlığa gömülürken çıkan çatışma saatlerce sürdü. İlk belirlemelere göre saldırıda 9 asker şehit oldu, 11 asker ile 9 polis de yaralandı.
20'den fazla PKK'lı terörist de...

Haberin Tamamı İçin:

Beytüşşebap'ta Çatışma: 9 Şehit

Beytüşşebap'ta Çatışma: 9 Şehit

Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde teröristlerle güvenlik güçleri arasında silahlı çatışma yaşandı.

Beytüşşebap ilçesi çevresindeki polis ve askeri üs bölgelerine dün gece saat 22.00 sıralarında PKK'lı teröristlerce uzun namlulu silah ve roketatarlarla saldırı düzenlendi. Güvenlik güçlerinin anında karşılık vermesiyle ilçede çatışma yaşandı.

Haberin Tamamı İçin:

Beytüşşebap'ta Çatışma: 10 Şehit

Beytüşşebap'ta Çatışma: 10 Şehit

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Terhisine 90 gün kalmıştı

Terhisine 90 gün kalmıştı

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Şehit ateşinin düştüğü iller

Şehit ateşinin düştüğü iller

EVİ BAYRAKLARLA DONATILDI

Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde PKK’lı teröristlerin düzenlediği saldırıda şehit olan 10 askerden Piyade Er Emrah Karataban'ın acı haberi, Edirne’nin İpsala ilçesindeki ailesine askeri yetkililer tarafından verildi.

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçe merkezine dün gece 22.00 sıralarında polis ve askeri noktaları hedef alan teröristler, uzun namlulu silahlarla saldırı düzenledi. Saldırıda 10 asker şehit olurken, şehitlerden birinin 1992/1 tertip olan Er Emrah Karataban olduğu belirlendi.

İpsala'ya bağlı Kumdere köyünde yaşayan ailesi, gelen acı haberle yıkılırken, ev Türk Bayrakları ile donatıldı.

TERHİSİNE 90 GÜN KALMIŞTI

Şehit olan askerlerden 22 yaşındaki Jandarma Komando Çavuş Ramazan Emre Ala’nın, memleketi Konya’nın Karapınar ilçesinde yürekler yandı. Ala’nın terhisine yaklaşık 90 gün kaldığı belirtildi.

Komando Çavuş Ramazan Emre Ala’nın şehit düştüğü haberi, ailesine askeri yetkililer tarafından verildi. Oğlunun şehit olduğu haberini alan anne Kafiye Ala, sinir krizi geçirdi. Şehit Ala’nın otomobil yedek parça satışı yapan babası Seyyar Ala’nın ise Toprak Mahsulleri Ofisi’nde çalışan kızı Aysun Ala’yı işe götürmek için Konya’ya geldiği belirtildi. 5 kardeş olan şehit Ala’nın yaklaşık 20 gün önce izinli olduğu memleketinden askeri birliğine döndüğü ve terhisine de yaklaşık 3 ay kaldığı ifade edildi.

”OĞLUMUN ŞEHİT HABERİNİ DUYMAKTAN KORKUYORDUK”

Kızı Aysun Ala’yı çalıştığı Toprak Mahsulleri Ofisi’ne götürürken, yolda oğlu Çavuş Ramazan Emre Ala’nın şehit olduğunu öğrenen baba Seyyar Ala, kızıyla birlikte eve döndü.

Karapınar Kaymakamı Ramazan Yıldırım, Garnizon Komutanı Topçu Albay Alı Ayhan Kızıl ve Müftü Hüseyin Gül, Seyyar Ala’ya taziyede bulundu. Her gün tedirgin halde oğlunun terhisi için gün saydıklarını anlatan Seyyar Ala, ”Hergün ölüp ölüp, diriliyorduk. Oğlumun şehit haberini duymaktan korkuyorduk. Ama vatan sağolsun. Yiğitimin canı sağolsun" dedi. Garnizon Komutanı Kızıl da, doktor eşliğinde Ala’yı sakinleştirmeye çalıştı. Şehit evine Türk bayrakları asılırken, yakınları eve akın etti.

İZNİK'TE DE YAS VAR

Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde düzenlenen terör saldırısında şehit düşen Jandarma Komando Er Süleyman Güleç'in İznik'teki baba ocağında yas var.

İznik ilçesine bağlı Müşküle köyünde, askeri yetkililerden Güleç'in şehit olduğu haberini alan ailesi üzüntüye boğuldu. Şehit askerin baba ocağı, acı haberin duyulmasının ardından ay yıldızlı bayraklarla donatıldı.

İznik Kaymakamı Nurettin Kakillioğlu, İlçe Garnizon Komutanı Yüzbaşı Serkan Gök, İznik Belediye Başkanı Kadri Eryılmaz ve çok sayıda kişi de taziye için eve geldi.

Şehidin babası Halil Güleç, sağlık görevlilerinin yardımıyla ayakta kalabildi. Acılı anne Canan Güleç'i ise komşuları teskin etmeye çalıştı.

Güleç'in bekar ve 6 aylık asker olduğu belirtildi. Makine teknikeri olduğu kaydedilen Güleç'in, kardeşinin de kısa bir süre sonra askere gideceği bildirildi.

BABASI SON KONUŞMAYI ANLATTI

21 yaşındaki komando er Süleyman Güleç’in, Bursa’nın İznik İlçesi’ne bağlı Müşküle köyündeki evinde büyük acı yaşanıyor. 48 yaşındaki baba Halil Güleç, oğlunu askere uğurlarken terminalde birlikte çekilen son fotoğrafına bakarak, "Şehidim ile en son cuma günü telefonla konuştum. Süleyman bana dağdan birliklerine yeni geldiklerini söyledi. Stres altında olduklarını, diken üzerinde yaşadıklarını, uykusuz kaldığını anlattı. Bunlara rağmen, ’Baba yine de iyiyim’ dedi. Son konuşmamız bu oldu" dedi.

Şehidin annesi Canan Güleç, doktor kontrolünde tutulurken, cenazenin yarın İznik’te düzenlenecek askeri tören ile toprağa verilmesi bekleniyor.

7 AYLIK ASKERDİ

Piyade Asteğmen Burak Erdi Uysal’ın (23) memleketi Muğla’nın Köyceğiz İlçesi Yangı Köyü’ne de acı haber ulaştı.

Köyceğiz Askerlik Şube Başkanı Binbaşı Barış Yıldırımer, Köyceğiz Jandarma Karakol Komutanı Yüzbaşı Zafer Tuncel ve Emniyet Müdürü Mustafa Kemal Keskin, sabah saat 10.00’da köye gelerek acı haberi aileye verdi. Kaymakam Yücel Gemici, Köyceğiz Belediye Başkanı CHP’li Salih Erbay ile çok sayıda askeri personel de köye geldi. Acı haberi alan anne Nazmiye Uysal’ın feryatları yürekleri dağladı. Anne Uysal, “Başka yer mi yoktu da, benim çoçuğumu oraya gönderdiler. Böyle vatan olmaz olsunö diyerek tepki gösterdi. Baba Bayram Uysal ise haberi daha metanetle karşıladı.

Burak Erdi Uysal’ın şehit düştüğü haberi köye ulaşır ulaşmaz, Uysal ailesinin evi komşularının akınına uğradı. Yangı köyü girişine, şehidin evinin bulunduğu Çayır mahallesine ve eve bayraklar asıldı. Evin önüne çevre köylerden ve Köyceğiz ilçe merkezinden de gelenler oldu. Şehit evinin önünde bekleyenler basın mensuplarına “Dağdakilere reklam mı edeceksiniz anne ve babayı. Çekmeyinö diyerek tepki gösterdi.

1989 doğumlu Şehit Burak Erdi Uysal’ın vatani görevine geçen yıl Aralık ayında başladığı ve yedi ay önce Beytüşşebab’a gönderildiği öğrenildi. Bekar olan ve bir kız kardeşi bulunan Uysal, köyde anne ve babasıyla oturduğu kaydedildi.

AFYON'DA ŞEHİT ATEŞİ

Üsteğmen Sami Çiftçi’nin Afyonkarahisar’daki evinde yas var. Aslen Elazığlı olan ancak yıllardan bu yana Afyonkarahisar’da oturan Çiftçi ailesine acı haber, saat 07.30’da askeri personel tarafından sağlık ekipleri eşliğinde verildi. Acı haberi alan şehit babası emekli başkomiser Mehmet Çiftçi ile annesi Hanım Çiftçi ile eşi Ayşe Çiftçi sinir krizleri geçirdi. Fenalaşan aile fertlerine sağlık ekipleri müdahale etti.

Çiftçi ailesinin evine büyük bir Türk Bayrağı asılırken, komşuları da bayrak asarak acıya ortak oldu.

Üsteğmen Sami Çiftçi’nin Su Ürünleri Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduğu, 2007 yılında vatani görevinin bitiminde sözleşmeli teğmen olarak görevine devam ettiği belirtildi. 5 yaşında Zeynep adında kız babası olan şehit Üsteğmen Sami Çiftçi’nin amcası Cemil Çiftçi’nin Elazığ Belediye Başkan Yardımcısı olduğu belirtildi.

Afyonkarahisar’ın teröre verdiği 233’üncü asker şehit olan Sami Çiftçi için yarın cenaze töreni düzenlenecek.

2 SOKAK ARAYLA ŞEHİT ACISI

Şehit olan Jandarma Uzman Çavuş 26 yaşındaki Ahmet Bozkurt’un Gaziantep’teki baba ocağının, 20 Ağustos’ta Hakkari’de şehit olan Uzman Çavuş Mehmet Can’ın evinin iki sokak ilerisinde olması acıyı bir kat daha artırdı.

Sabah saatlerinde iki subay, Şehitkamil İlçesi’ne bağlı Aktoprak Mahallesi’ndeki akrabalarında bulunan şehidin annesi Rabia Bozkurt’un yanına giderek acı haberi verdi. Aldığı haberle fenalaşan şehit annesi, subaylarla birlikte şehidin Pirsultan Mahallesi’ndeki evine geldi. Anne Rabia Kurt ve şehitlik haberini alan diğer çocukları gözyaşlarına boğuldu. Şehidin bir türlü sakinleşemeyen kardeşlerinin feryadı yürek burktu. Bu sırada şehidin evinde hazır bekleyen sağlık ekipleri, anne ve çocuklarına ilk müdahaleyi sokakta yaptı. Fenalık geçiren anne ve çocukları güçlükle eve alındı. Bu arada sağlık memuru olan baba Ali Kurt’un da, bir iş için Konya’da bulunduğu, acı haberi alınca Gaziantep’e dönmek için yola çıktığı öğrenildi.

Bekar olan Bozkurt’un, 2 yıl önce uzman çavuş olduğu ve yaklaşık 2 ay önce yeni görev yeri olan Şırnak’ın Beytüşşebap İlçesi’ne gittiği öğrenilirken, ailesi ile en son internet üzerinden görüştüğü ve iyi olduğunu söylediği belirtildi.

Şehit Bozkurt’un ayrıca 20 Ağustos’ta Hakkari’de şehit düşen Mehmet Can’la iki sokak ötede oturması ise Pir Sultan Mahallesi’nde yaşanan acıyı bir kat daha arttırdı.

'YAVRUMA NASIL KIYDILAR KOMUTAN?'

Aslen Van Ercişli olan 25 yaşındaki Piyade Uzman Çavuş Erdoğan Sönmez’in Antalya’daki baba evine ateş düştü.

Anne Günay Sönmez’in, başsağlığı dileyen Garnizon Komutanı Tuğgeneral Kemal Korkmaz’a sarılarak "Komutan, nasıl benim yavruma kıydılar komutan?" diyerek ağlaması yürek dağladı. Şehit babası İlyas Sörmez ise "Oğlum görevini başarıyla yapmıştır. Onunla gurur duyuyorum. Yalnız PKK’yı sevindirmemek için ağlamayacağım" dedi.

Sönmez Ailesi, oğullarının şehit düştüğünü haberini, sabah kapılarını çalan Merkez Komutanlığı’ndan gelen askerlerden aldı. Şehit Uzman Çavuş’un Yeşiltepe Mahallesi’nde oturdukları binaya Türk bayrakları asılırken, Antalya Garnizon Komutanı Tuğgeneral Kemal Korkmaz ve İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Aykut Tanrıverdi aileyi ziyaret etti. Şehit ailesi acı haberle yıkılırken, şehit Uzman Çavuş Erdoğan Sönmez’in kardeşi Yusuf ve annesi Günay Sönmez, Tuğgeneral Korkmaz’a sarılarak ağladı.

Demirci ustası baba İlyas Sönmez taziyeleri kabul ettiği sırada Tuğgeneral Sönmez’in "Söyleyecek sözün var mı?" sorusuna, "Söyleyecek söz çok var. Çünkü oradaki şerefsizler gidip dağdaki PKK ile sarılmasını biliyorlar. Bir de gelip Türkiye Cumhuriyeti’nden maaş alıyorlar. Benim verdiğim vergiler onlara haram olsun" dedi.

VEBALİ BOYNUNA KOMUTAN

Aslen Van’ın Erciş İlçesi’nden olduklarını, terör nedeniyle oğlunu doğudan kaçırıp Antalya’ya getirdiğini, burada okutmak istediğini belirten İlyas Sönmez, şunları söyledi:

"Benim vergimle benim paramla, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden para alıyor, dağa gidip PKK ile kucaklaşıyor. Bu olmaz ki. Eğer mermimiz yoksa biz canımızı verelim karşılığında. Mermimiz de var, topumuz da var. İsrail iki asker için Filistini yerle bir etti. Biz 10 şehit verdik. Biz niye dağı taşı ateşe verip de yerle bir etmeyelim? Madem savaş varsa ben dağı taşı yakarım, yok mudur bende top, yok mudur silah? Yok mudur uçak? Ama vebali boynuna komutanım. Ben bu vebali atıyorum senin boynuna. Oğlumun silahını ver bana ben gideceğim tek başıma. Tek başına gitmeyen namussuzdur. Ben dinlemem 4 tane çapulcu dağa çıkmış, orduya meydan okuyor. 4 tane çapulcuya daha bir şey diyeceğim yok. 4 tane çapulcuyla bu hükümet baş edemiyorsa benim verdiğim vergi ile para alıyorsa emeğim haram olsun. (Gazetecilere dönerek) Ama yayınlamazsanız size de haram olsun."

BİZE EV ALMAYI DÜŞÜNÜYORDU

Oğlunun Açık Öğretim Fakültesi’nde de okuduğunu belirten baba İlyas Sönmez, "Bize ev almayı düşünüyordu, ondan sonra evlenecekti" dedi. Oğlu Erdoğan Sönmez ile en son dün akşam konuştuklarını anlatan İlyas Sönmez, şöyle devam etti:

"Akşam telefon açtı, ’Baba bir şey varsa, bir ihtiyacın varsa alıp göndereyim’ dedi. Kardeşlerine kontör gönderdi. ’Görevdeyim baba. Ne yapıyorsun, durumun nasıl?’ diye sordu. Tekirdağ’da görevliydi. Birliği oraya gitti. Görevini başarıyla yapmıştır. Onunla gurur duyuyorum. Yalnız PKK’yı sevindirmemek için ağlamayacağım. Ama bunun intikamını almazsa Başbakan’a hakkımı haram ederim" diye konuştu.

ANNENİN SÖZLERİ YÜREK DAĞLADI

Bu sırada içeri giren anne Günay Sönmez, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Kemal Korkmaz’a dönüp, "Komutan, nasıl benim yavruma kıydılar komutan? Kurban olayım nasıl kıydılar? Yavrularım komutanları çok severdi. Ah ben onları kuru ekmekle büyüttüm, fakirlikle büyüttüm. Nasıl kıydılar yavrularıma? Babası demir doğrama yapa yapa" dedi. Sarıldığı Tuğgeneral Korkmaz’ın "Allah herkese böyle şehitlik nasip etsin" demesi üzerine anne Günay Sönmez, "Onun sayesinde böyle temiz evde oturuyorum. ’Annem babam rahat etsin’ diyordu. Kardeşini okutuyor, öğretmen yaptı" dedi.

Oğluyla dün akşam konuştuklarını anlatan Günay Sönmez, "Bana ’Anne bir ay sonra geleceğim’ dedi. Vay kurban olaydım yavruma. İçim yanıyor" diye ağladı.

’GÜNEYDOĞU SANKİ ÇANAKKALE CEPHESİ’

Öte yandan Şırnak’ın Beytüşşebap İlçesi’nde PKK’lı grubun yaptığı saldırıda şehit olan 10 askerden Piyade Uzman Çavuş Erdoğan Sönmez’in sosyal paylaşım sitesi facebook’taki kişisel sayfasında şehitlik üzerine yaptığı paylaşımları dikkati çekti.

’Kaderde ölmek mi var, yoksa dönmek mi’ diye yazan Sönmez, sonrasında ise ’Güneydoğu bölgesi sanki Çanakkale cephesi. Her gün şehit haberleri geliyor. Artık şehit vermediğimiz gün şükür etmeye başladık’ ifadelerine yer verdi.

AĞLAMAYACAĞIM, ONLARI SEVİNDİRMEYECEĞİM

Piyade Er Serdar Küpeli'nin şehit olduğu haberi Mara Mahallesi'nde ikamet eden anne Ayşe ve baba Mehmet Küpeli'ye sabah saatlerinde Adıyaman İl Jandarma Komutanlığı'nda görevli askeri personel tarafından verildi. Oğlunun şehit haberini alan baba Mehmet Küpeli, gözyaşına hakim olamadı. Şehit Küpeli'nin baba evine Türk bayrağı asıldı, yakınları ve komşuları aileye taziye ziyaretinde bulundu.

Haberin Tamamı İçin:

Kürt şehit babasının isyanı

Kürt şehit babasının isyanı

Beytüşşebap'ta PKK tarafından düzenlenen hain saldırıda şehit olan askerlerden Uzman Çavuş Erdoğan Sönmez'in evine ateş düştü. Oğlunun şahadet haberini alan Kürt baba PKK'ya isyan etti.

Baba İlyas Sönmez, kendisinin de Kürt olduğunu, oğlunun silahının kendisine verilmesini isteyerek, “Silahını verin bana ben gideceğim. Tek başıma gideceğim. Gitmeyen namussuzdur. Dört tane çapulcu dağda çıkmış orduya meydan okuyor.” dedi.

Beytüşşebap ilçe merkezindeki polis ve askeri üs bölgelerine dün gece saat 22.00 sıralarında teröristlerce düzenlenen saldırıda şehit olan güvenlik güçlerinden Uzman Çavuş Erdoğan Sönmez’in Antalya’daki evine ateş düştü. Şehidin Kepez ilçesi Yeşiltepe Mahallesi Tevfik Fikret Caddesi'nde bulunan baba ocağına acılı haberi Antalya Garnizon Komutanlığı'na bağlı ekipler getirdi. Acılı aileyi ziyaret eden Antalya Garnizon Komutanı Tuğgeneral Kemal Korkmaz, aileye başsağlığı diledi. Korkmaz, burada anne Günay Sönmez ve baba İlyas Sönmez’i dinledi. Acılı baba, metanetli duruşunu korurken anne Sönmez ise Korkmaz’a sarılarak, “Kurban olayım komutanım. Nasıl kıydılar yavruma. Babası demir doğrama yapa yapa okuttu.” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Devletin zirvesinden saldırı açıklaması

Devletin zirvesinden saldırı açıklaması

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Şırnak’ta 10 askerin şehit olması üzerine bir açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Gül açıklamasında, " Bugüne kadar çocuk-yaşlı, asker-sivil demeden binlerce masum insanın hayatına kasteden bölücü terör örgütü, alçakça bir oyunun içindedir. Bu hain oyunun iç ve dış destekçileri de yanlış bir hesabın içinde olduklarını er geç anlayacaklar ve bunun cezasını çekeceklerdir. Bunun vebali ağırdır ve altından kimse kalkamaz. Türkiye'nin birliğini bozmaya kimsenin gücü yetmeyecektir" ifadelerine yer verdi.

"TARİHİ YANILGIYI ENİNDE SONUNDA GÖRECEKLER VE HÜSRANA UĞRAYACAKLARDIR"

"Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde teröristlerin saldırısı sonucu 10 askerimizin şehit olması milletçe hepimizi derinden sarsmıştır. Milletimize bu büyük acıyı yaşatanlar, bunun hesabını mutlaka vereceklerdir. İnsanlık dışı eylemleri sürdürenler; yapılan reformlara, atılan sağlam demokratik adımlara rağmen, şiddete başvurarak, kan dökerek, kirli emellerini bir kez daha gözler önüne sermişlerdir. Bugüne kadar çocuk-yaşlı, asker-sivil demeden binlerce masum insanın hayatına kasteden bölücü terör örgütü, alçakça bir oyunun içindedir. Bu hain oyunun iç ve dış destekçileri de yanlış bir hesabın içinde olduklarını er geç anlayacaklar ve bunun cezasını çekeceklerdir. Bunun vebali ağırdır ve altından kimse kalkamaz. Şu da unutulmasın ki: Bugün kendilerine konjonktürel bir fırsat doğduğunu zannedenler, büyük tarihi yanılgıyı eninde sonunda görecekler ve hüsrana uğrayacaklardır."

"TÜRKİYE'NİN BİRLİĞİNİ BOZMAYA KİMSENİN GÜCÜ YETMEYECEKTİR"

"Devletin şefkatinin, suçsuz insanların korunması konusundaki azami özeninin, asla bir zafiyet olarak görülmemesi gerekir. Silahla Türkiye Cumhuriyeti’ni kararlılığından vazgeçirmek, ülkenin bölünmez bütünlüğüne zarar vermek, bir hayal olmaktan öteye geçemeyecektir. Türkiye’nin birliğini bozmaya kimsenin gücü yetmeyecektir."

"TERÖRLE MÜCADELE DEMOKRASİ VE HUKUK İÇERİSİNDE, TOPYEKUN BİR ANLAYIŞLA SÜRDÜRECEKTİR”

"Türkiye yaşadığı acılar ne kadar büyük olursa olsun, terörle mücadelesini, vatandaşlarının hayat hakkını, temel hak ve özgürlükleri koruyarak, demokrasi ve hukuk içerisinde, topyekun bir anlayışla sürdürecektir. Teröre karşı amansız bir mücadele veren, emsalsiz fedakarlıklarıyla milletimizin takdirini kazanan güvenlik güçlerimizin tüm mensuplarına şükranlarımı sunuyorum. Şehitlerimizin ailelerinin acısını yürekten paylaşıyorum. Mukaddes vatan görevini yaparken şehit olan güvenlik güçlerimize Allah’tan rahmet, ailelerimize, milletimize ve Türk Silahlı Kuvvetlerimize başsağlığı diliyorum. Yaralılarımıza acil şifa dileklerimi iletiyorum."

DHA

Haberin Tamamı İçin:

BDP'den İlk Açıklama

BDP'den İlk Açıklama

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Şırnak'ın Beytüşşebap İlçesi'nde meydana gelen saldırıya ilişkin, "Ne yazık ki ölümler devam ediyor. Bu ölümleri tasvip etmiyoruz, hiç kimsenin sessiz kalamaması lazım. Beytüşşebap'ta yaşamını yitirenlere Allah'tan rahmet diliyorum. Herkesin acısını paylaşıyoruz. Herkesin bu ölümlerden ders çıkarması lazım, elini taşın altına koyması lazım" dedi.

Barış ve Demokrasi Partisi Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Diyarbakır merkez Kayapınar İlçesi binasında bir grup gazeteciyle bir araya geldi. BDP lideri Şırnak'ın Beytüşşebap İlçesi'nde 10 askerin şehit edilmesi ile BDP'li milletvekillerin PKK'lılar ile kucaklaşması ve dokunulmazlıklarının kaldırılmasıyla ilgili konuştu.

"BİRİLERİ SAVAŞI DURDURMAMIZDAN RAHATSIZ"

Şırnak'ta yaşanan hain saldırıya ilişkin konuşan BDP lideri Demirtaş, "Ne yazık ki, ölümler devam ediyor. Bu ölümleri tasvip etmiyoruz, ölümlere karşı hiç kimsenin sessiz kalmaması lazım. Yaşamını yitiren herkese Allah'tan rahmet diliyorum. Yakınlarına başsağlığı diliyorum. Tüm bu acılardan herkesin ders çıkarması gerekir. Bu olaya vicdanlı ve ahlaklı bir şekilde bakmak zorundayız. Herkes vicdani bir çığlık içinde olmalı. Bu soruna siyaset kurumu çare bulmalı. Siyaset kurumunun proje geliştirmediği yerde maalesef ölümler yaşanıyor. Bu olaydan birinci dereceden Hükümet sorumludur. Hükümet bu savaşı yok göstermeyi çalışıyor. Hep birlikte bu savaşa karşı durmamız lazım. Bizim amacımız bu savaşı engellemektir. Birileri bu savaşı durdurmamızdan rahatsız" dedi.

"DOKUNULMAZLIKLAR KIRILMAYA NEDEN OLUR"

TBMM'de bulunan tüm milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını isteyen Demirtaş, "Gelsinler tüm dokunulmazlıkları kaldıralım, hodri meydan diyorum. Sadece 9 kişinin değil, 550 kişinin kalkmalı. Sokaktaki insandan farkımız kalmasın. Sadece kürsü dokunulmazlığı olsun, onun dışındaki her şeye destek vermeye hazırız. Zaten 6 milletvekilimiz cezaevinde. Bu 9 arkadaşımızın dokunulmazlığı kaldırılırsa bu ciddi bir kırılmaya neden olur. Parlamentonun meşrutiyetine gölge düşer. Böyle bir yönelme olursa tabanımız da kırılmalara neden olur. Barış gelecekse dokunulmazlıklarımız kaldırılsın, ama onun dışında akli selim olmamız lazım. Ama AKP'liler neredeyse BDP'li milletvekillerini idam edecek. Bir idam etmedikleri kaldı" diye konuştu.

"AKİL ADAMLAR DEVREYE GİRSİN"

Kürt sorunun çözümü için devreye giren "Akil adamlar" girişimini olumlu bir adım olarak değerlendirdiklerini kaydeden BDP lideri Demirtaş, "Bu sorunun çözümü için gelip bizimle de görüşüldü. Şırnak'taki olay bu girişimi engellemeli. Bu olay bunla alakalı bir girişim değildir. Zaten tamda bu noktada ölümler olurken bu birileri devreye girmeli. Bu doğrudan bizimle alakalı bir çalışma değil. Benimle de görüştüler. Biz geniş yaklaşımımızı ortaya koyduk. Barış konusunda çaba sarf eden herkese destek sunarız. Bu tıkanıklığı ancak sivil girişimler durdurabilir" dedi.

"BURHAN KUZU KUCAKLAŞIRSA NE YAPACAK"

Bir gazetecinin "PKK'lılarla karşılaşırsanız sizde kucaklaşırmısınız?" sorusunu yanıtlayan BDP lideri Demirtaş, "O kucaklaşma Türk toplumuna iyi bir mesaj değildi. BDP'nin planladığı bir olay değildi. Acaba bağıran çağıran AKP'liler karşılaşırsa ne yapar çok merak ediyorum. Burhan Kuzu'ya sormak istiyorum, Şemdinli'de korumaların yok, karşılaştın ne yaparsın?. Belki kucaklaşmaya bilirsin ama kökünü mü kazarsın, karşısında sana silah doğrultmayan bir insan var. Annesi babası olan ve duygusu olan bir genç siyasetin tıkanıklığından zaten dağa çıkıyor. Siyasetçinin diyalog kurmazı lazım, bizim yaptığımız budur" dedi.

"GELİN BİR SAYFA AÇALIM"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Kürt sorunu yoktur, Kürtçülük ve PKK sorunu var" söylemine de değinen BDP'li Demirtaş, "2005 yılından buyana Hükümet hangi somut adımı attı da Kürt sorunu çözüldü. Anadil, özerklik ve yer isimlerinin değişikliği gibi hangi konular çözüldü de Kürt sorunu çözüldü ve bitti. Başbakana buradan çağrı yapıyorum, siz sorunun nasıl çözüleceğini iyi biliyorsunuz. Gelin yeni bir sayfa açalım. Bunları çözün bizde yanınızda olalım sizi sonuna kadar destekleyelim" şeklinde konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan'Dan 10 Şehit Açıklaması

Erdoğan'Dan 10 Şehit Açıklaması

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Beytüşşebap'ta yaşanan ve 10 askerin şehit olmasıyla sonuçlanan terör saldırısı sonrasında birlik mesajı vererek, "Hainlerin, millet olarak bizleri öfke ve nefrete sevketme tuzaklarına asla düşmeyeceğiz" dedi.

Mesajında, "Şunu herkesin bilmesini isterim ki, Türkiye Cumhuriyeti, milletiyle ve devletiyle, terörle mücadeleye kararlılıkla devam edecektir" ifadelerine yer veren Erdoğan, uluslararası karanlık çevrelerin kuklası haline gelen terör örgütü hangi kalleşçe tahrike, hangi namert senaryoya sarılırsa sarılsın, hedefine ulaşmasına müsaade edilmeyeceğini bildirdi. Alçakça saldırılar karşısında milletin sabrını sağduyu ve metanetle muhafaza edeceğinin belirtildiği mesajda şu ifadelere yer verildi:

"Hainlerin, millet olarak bizleri öfke ve nefrete sevketme tuzaklarına asla düşmeyeceğiz. Şehitlerimize rahmet, kederli ailelerine, milletimize ve de sizin şahsınızda Türk Silahlı Kuvvetlerimizin tüm mensuplarına sabır ve başsağlığı diliyorum."

Haberin Tamamı İçin:

İzmir'de 'Beytüşşebap' Yası

İzmir'de 'Beytüşşebap' Yası

Şırnak’tan gelen kara haber sonrası İzmir'deki konser ve etkinlikler iptal edildi.

Şırnak’tan gelen kara haber sonrası İzmir’de fuar ve barış günü kapsamında düzenlenen konser ve etkinlikler iptal edildi.

Türkiye güne kara bir haberle başladı. Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde PKK’lı teröristlerle çıkan çatışmada 10 asker şehit oldu. Ülkenin 10 evine ateş düşerken, İzmir de yas tutuyor.

Kara haberin ardından İzmir Fuarı, Alışveriş Festivali ve Barış Günü nedeniyle renkli günler geçiren kentte bu akşam yapılması planlanan tüm eğlence etkinlikleri iptal edildi.

FUARDA KONSER YOK!

İZFAŞ’tan yapılan duyuruda10 askerimizin şehit olduğu saldırı nedeniyle; Fuar kapsamında bugün gerçekleştirilecek Tansaş Gökçe Konseri, Yöresel Lezzetler Festivali, İEF Mini Rock Konseri, “Sokak’ta Müzik Var” - “Sokak’ta Dans Var” ve “Fuarda Müzik Var” - “Fuarda Dans Var” etkinlikleri iptal edildiği bildirildi.

ÇİĞLİ’DE EMRE AYDIN KONSERİ İPTAL

Çiğli Belediyesi tarafından düzenlenen 6. Zafer ve Barış Festivali kapsamında bu akşam yapılacak Emre Aydın konseri, Şırnak Beytüşşebap'ta meydana gelen saldırı sonucu verilen şehitlerimiz nedeniyle 7 Eylül Cuma akşamı saat 20.00'ye ertelendi.

BAŞKAN’DAN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesindeki güvenlik noktalarına teröristlerce düzenlenen ve 10 askerimizin şehit olduğu saldırı nedeniyle bir başsağlığı mesajı yayınladı. İnsanlık onuru taşıyan herkesin lanetlediği terör saldırılarının bir an önce sonlandırılması ve akan kanın durdurulmasının ülkenin “öncelikli” sorunu olduğunu söyleyen Başkan Kocaoğlu, “Şehitlik, dinimizde en yüce makamlardan biri olmasına rağmen, gencecik fidanların şahadet haberi, hepimizi tarifi zor acılara boğuyor. Siyasi parti liderlerimizden, el ele vererek terör belasını bir an önce sonlandırmalarını istiyoruz. Artık bu milletin dayanacak gücü kalmadı” diye konuştu.

Bu yıl 81. kez düzenlenen İzmir Enternasyonal Fuarı çerçevesinde gerçekleştirdikleri etkinlik programını da Beytüşşebap’taki şehitler nedeniyle değiştirdiklerini kaydeden Başkan Kocaoğlu şöyle devam etti:

İPTALLERİ DUYURDU

Bu akşamki konserler iptal edildi “Ana sponsor Tansaş yetkilileriyle görüşüp bu akşamki konseri iptal ettik. Ayrıca yine bu akşamki mini rock konserlerini ve ‘Sokakta Dans Var’ etkinliklerini de iptal ettik. Ancak İzmir Enternasyonal Fuarı, savaş yıllarının o çalkantılı günlerinde bile ticari hayatın ateşleyicisi olmuş, karartma gecelerinde ‘mum ışığı altında’ da olsa hep ayakta kalmış dev bir organizasyon. Dolayısıyla terörün istediği tabloya izin vermeyip Fuar etkinliklerimize sonraki günlerde devam edeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti, her koşulda dimdik ayakta kalmıştır Kalmaya da devam edecektir. Aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli aile ve yakınlarına başsağlığı ve sabır, yaralı askerlerimize de acil şifalar diliyorum.”

Haberin Tamamı İçin:

Şırnak'Taki Gibi Saldırılar Artık Sürpriz Değil

Şırnak'Taki Gibi Saldırılar Artık Sürpriz Değil

PKK'lıların Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde dün gece düzenlediği saldırılar nedeniyle en az 13 kişi öldü.

Uzmanlara göre, 23 Temmuz'da Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde "alan hakimiyeti" oluşturma iddiasıyla başlayan PKK saldırılarının önümüzdeki günlerde genişleyerek sürmesi sürpriz olmaz.

Beytüşşebap'ta hükümet konağı ile asker ve polis noktalarında yoğunlaşan saldırılarda hayatını kaybeden 10 güvenlik görevlisi için tören düzenlendi.

23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'nda düzenlenen törene Vali Vahdettin Özkan, Tümen Komutanı Tümgeneral Ali Doğan İnce, askeri erkan ve diğer yetkililer katıldı.

Anadolu Ajansı'nın bildirdiğine göre hayatını kaybeden güvenlik görevlilerinin isimleri şöyle: Piyade Üsteğmen Sami Çiftçi , Piyade Asteğmen Burak Erdi , Uzman Çavuş Ahmet Bozkurt , Uzman Çavuş Erdoğan Sönmez , Çavuş Ramazan Emre Ala , Onbaşı Süleyman Güleç , er Serdar Küpeli , er Osman Yıldız , er Uğur Sağdıç ve er Emrah Karataban.

Yaralanan 7 güvenlik görevlisi ise Beytüşşebap ve Şırnak'taki hastanelerde tedavi alına alındı.

Bu arada, polis lojmanları önünde bulunan 3 PKK'lının cenazesini götürmek isteyen kalabalık grubun önü, askeri araçlar tarafından kesildi.

Doğan Haber Ajansı polisin grubu havaya ateş açarak dağıttığını, sokak aralarında biriken küçük grupların polise taş attığını duyurdu.

Şırnak Valisi Vahdettin Özkan, ölen PKK'lı sayısının 20 olduğunu iddia ederek, saldırganların çekilirken cesetleri götürdüğünü söyledi.

Elki Mahallesi Muhtarı Reşit Durmuş , Radikal gazetesine yaptığı açıklamada, PKK'lıların 3-4 noktadan saldırdığını anlattı: "Saldırının başladığı dakikalarda vatandaşlar çarşıdaydı. PKK'lılar sivil yerleşim yerlerine uzak askeri üs bölgelerine saldırdılar. Çatışma seslerinin üzerine herkes evlerine kaçtı. Çatışmalar çok uzun sürdü."

Radikal'in haberine göre, Beytüşşebap Kaymakamı İhsan Selim Baydaş 'ın evinin kapısını roketle vuran PKK'lıların buraya girme girişimi güvenlik güçlerince püskürtüldü.

İlçe merkezine yakın bölgelerde PKK'lıların saklandığı düşünülen bölgelere Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından top atışı yapıldı ve askeri helikopterler uçmaya başladı.

Beytüşşebap Belediye Başkanı Yusuf Temel de PKK'lılar ile askerler arasındaki çatışmaların kırsal alanlarda devam ettiğini, hükümet konağı ile birçok işyerinin tahrip olduğunu söyledi.

Temel, PKK'ya yakınlığıyla bilinen Fırat Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, "Beytüşşebap'ın girişine 1 kilometre mesafede bulunan Kelereş tepesinde HPG'nin bayrağı dikilmiş durumda. Burası Beytüşşebap'a hakim olan bir tepe ve şu an denetimi gerillanın elinde" dedi.

PKK'nın silahlı kolu HPG de "Beytüşşebap ilçesi çevresinin gerillaların denetimine girdiğini" öne sürdü.

NTV'nin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ bu iddiayı yalanlayarak, "Hakimiyetsiz iğne ucu kadar toprak parçası yok" diye konuştu.

BBC Türkçe 'ye konuşan gazeteci Koray Düzgören , "bu saldırıların sürpriz olmadığını" vurguluyor: "Daha önce etkinliklerini yoğunlaştıracaklarını belirttikleri alan içinde Beytüşşebap. Önümüzdeki günlerde de benzer olaylar görebiliriz. Güvenlik güçleri açısından da bunun sürpriz olduğunu sanmıyorum."

Kürt sorunuyla ilgili gelişmeleri mercek altına aldığı "Kuzey Irak Güncesi" yazılarına 1 Eylül itibariyle nokta koyan gazeteci Cevdet Aşkın da, Şemdinli ve Çukurca'dan sonra üçüncü büyük saldırının Beytüşşebap'ta olduğuna dikkat çekiyor.

Aşkın, BBC Türkçe 'ye yaptığı değerlendirmede şöyle dedi: "Beytüşşebab saldırısı, Şemdinli ve Çukurca'dan sonra üçüncü büyük çaplı saldırıdır ve diğerlerinde olduğu gibi alan hakimiyeti kurmayı hedeflemektedir.

Örgütün daha önce ilan ettiği gibi Botan-Zağros hattını denetim altına alma hedefini kademe kademe ilerlettiği görülüyor."

Koray Düzgören, "Her ne olursa olsun, kan akması çok vahim" notunu düştükten sonra, bu değerlendirmeye katıldığını belirtiyor: "Bu gelişme PKK'nın eylem kabiliyetinin devam ettiğini gösteriyor. Ne söylerseniz söyleyin, istediği yerde istediği zamanda saldırabiliyor."

Düzgören, kalabalık bir grubun üç PKK'lının cesedini askerlere vermek istememesinin, "insani anlamının ötesinde" mesajlar içerdiği görüşünde.

Deneyimli gazeteci, Türk medyasında gelişmelerle ilgili nesnel bilgilere ulaşmanın imkansız olduğundan yakınarak, Kürt televizyon kanallarında yayınlanan görüntülerin dikkat çekici olduğunu söylüyor.

Cevdet Aşkın da, Ankara'dan ve örgütten yapılan taban tabana zıt açıklamalar bir yana bırakılsa da, bazı izlenimler edinilebildiğini dile getiriyor ve şöyle devam ediyor: "Bu izlenim de durumun Ankara açısından çok iç açıcı olmadığı yönündedir. Örneğin Şemdinli etrafında tepelerde son günlerde bir bayrak çekme-indirme yarışı başladı. En son bugün bir tepedeki PKK bayrağı ancak ateş açılarak indirildi. Yani operasyon yapılarak değil.

Biz buradan örgüt elemanlarının o tepelerde dolaştığı sonucunu çıkarabiliriz. Coğrafya göz önüne alındığında da tepeleri tutanın vaziyete hakim olacağını söyleyebiliriz."

Her iki gazeteci de, PKK saldırılarının önümüzdeki günlerde artacağı görüşünde.

Örgütün örgütün silahlı kolu HPG'nin, kış aylarına kadar Botan-Zağros hattındaki mevzilerini perçinlemek isteyeceği öngörüsünde bulunan Aşkın, olası hedefleri ise şöyle sıralıyor: "Önümüzdeki günlerde Uludere ve Yüksekova çevresini de içine alacak şekilde, Beytüşşebab türünde saldırılar bekleyebiliriz."

Haberin Tamamı İçin:

Şehitlerimizin İsimleri ve Memleketleri

PKK'lı hainler tarafından Beştüşşebap'ta düzenlenen saldırıda şehit olan askerlerimizin isimleri ve memleketleri belirlendi.

GAZİANTEP
Beştüşşebap’ta şehit olan askerlerden Uzman Çavuş Ahmet Kurt’un Gaziantep'teki baba ocağına ateş düştü.

Sabah saatlerinde şehidin acı haberini getiren iki subay Aktoprakta akrabalarında bulunan şehidin annesinin yanına gitti. Burada acı haberi alan aile subaylarla birlikte şehidin özgürlük mahallesindeki baba ocağına geldi. Acı haberi alan anne Rabia Kurt ve çocukları gözyaşlarına boğuldu. Şehidin bir türlü sakinleşemeyen kardeşlerinin feryadı yürek burktu. Bu sırada şehidin evinde hazır bekleyen sağlık ekipleri, anne ve çocuklarına ilk müdahaleyi sokakta yaptı. Fenalık geçiren anne ve çocukları güçlükle eve alındı. Bu sırada şehidin il dışında olan babası Ali Kurt’a acı haberin verildiği ve Gaziantep’ dönmek için yola çıktığı öğrenildi.

EDİRNE
Şırnak'ta şehit olan 10 güvenlik görevlisinden Piyade Er Emrah Karataban’ın Edirne’nin İpsala ilçesine bağlı Kumdere köyünden olduğu öğrenildi. Karataban’ın ailesine şehit olduğu haberi, askeri görevliler verdi.

KONYA
Şırnak'ın Beytüşşebap İlçesi'nde düzenlenen saldırıda şehit olan güvenlik görevlilerinden 22 yaşındaki Jandarma Komando Çavuş Ramazan Emre Ala'nın, memleketi Konya'nın Karapınar İlçesi'ne ateş düştü. Ala'nın terhisine yaklaşık 90 gün kaldığı belirtildi. Komando Çavuş Ramazan Emre Ala'nın şehit düştüğü haberi, ailesine askeri yetkililer tarafından verildi. Oğlunun şehit olduğu haberini alan anne Kafiye Ala, sinir krizi geçirdi.

Şehit Ala'nın otomobil yedek parça satışı yapan babası Seyyar Ala'nın ise Toprak Mahsulleri Ofisi'nde çalışan kızı Aysun Ala'yı işe götürmek için Konya'ya geldiği belirtildi. 5 kardeş olan şehit Ala'nın yaklaşık 20 gün önce izinli olduğu memleketinden askeri birliğine döndüğü ve terhisine de yaklaşık 3 ay kaldığı ifade edildi.

ANTALYA
Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde dün gece teröristlerin dört farklı noktaya düzenlediği saldırıda şehit olan Piyade Uzman Çavuş Erdoğan Sönmez’in Antalya’daki baba evine ateş düştü. Baba İlyas Sönmez, "Bende Kürdüm. PKK’yı sevindirmemek için ağlamayacağım” dedi.

Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde dün gece teröristlerin dört farklı noktaya düzenlediği saldırıda şehit olan Van Ercişli 25 yaşındaki Piyade Uzman Çavuş Erdoğan Sönmez’in 1993 yılından bu yana yaşadığı Antalya'daki baba evine acı haber sabah saatlerinde verildi. Antalya Garnizon Komutanı Tuğgeneral Kemal Korkmaz ve askeri erkan şehidin evini ziyaret ederek baş sağlığı diledi.

MUĞLA
Şırnak'ın Beytüşşebap ilçe merkezine PKK'lı teröristlerce dün gece düzenlenen silahlı saldırıda şehit olan 10 askerden birinin, Muğlalı Asteğmen Burak Erdi Uysal olduğu belirtildi. Uysal'ın şehit olduğu haberi, Muğla'nın Köyceğiz ilçesine bağlı Yangı köyünde yaşayan Komando Asteğmen Burak Erdi Uysal'ın ailesine bildirildi.

BURSA
Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde teröristlerce askeri üs bölgesine düzenlenen saldırıda şehit olan askerlerden Süleyman Güleç'in, Bursa'nın İznik ilçesine bağlı Müşkülö köyünde ikamet ettiği öğrenildi.

Saldırıda şehit olan Bursalı er Süleyman Güleç'in şehadet haberi, Bursa İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından sağlık görevlileri nezaretinde Güleç ailesine verildi. Güleç'in cenazesinin, yarın Bursa'da düzenlenecek askeri törenin ardından toprağa verileceği belirtildi.

Haberin Tamamı İçin:

Beytüşşebap'ta Hayat Normale Döndü

Şırnak Valisi Vahdettin Özkan, saldırının ardından Beytüşşebap ilçesinde hayatın normale döndüğünü bildirdi.

ŞIRNAK

Şırnak Valisi Özkan, AA muhabirine telefonla yaptığı açıklamada, saldırının ardından askeri yetkililerle Beytüşşebap ilçesine gittiğini, burada Kaymakamlık başta olmak üzere ilgili kuruluşlarla değerlendirme toplantısı yaptıklarını söyledi.

Saldırının ardından gerekli tedbirlerin alındığını belirten Özkan, ''Gerekli koordinasyon sağlandı. Yıkılan köprünün onarımına başlanacak. İlçede hayat normale döndü. Bölgede başlatılan operasyon aralıksız devam ediyor'' dedi.

Vali Özkan, ''Biraz önce Beytüşşebap'ta şehit olan emniyet güçleriyle ilgili taziyelerde bulundum. Esnafı ziyaret ettim, geçmiş olsun dileklerimi ilettim. Az önce Beytüşşebap ilçesinden döndüm. Vatandaşlarımız, işlerine döndü. Biz de vatandaşlarımıza yardımcı olmak konusunda her türlü çabayı gösteriyoruz'' diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

Beytüşşebap'ta 'Bayrak' ve Cenaze Gerilimi

Beytüşşebap'taki çatışmada ölen 3 PKK'lının cenazesini almak için uzun süre direnen grup, cenazeleri taşıyan askeri araçlara bayrak astı.

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine PKK tarafından düzenlenen saldırı sırasında ilçe merkezindeki 3 PKK ’lıya ait ceseti vatandaşlar almak istedi. Güvenlik güçleri cesetlerin alınmasına müsaade etmeyince arbede yaşandı. Kirpi adı verilen polis aracına PKK ’nın silahlı kanadı olan HPG’nin bayrakları asıldı.

Beytüşşebap ’ın BDP ’li Belediye Başkanı Yusuf Temel, yaşananları gazetemize şöyle anlattı: “Sabaha karşı çarşıya inerken 3 gerillanın yaşamını yitirdiğinin haberini aldık. Kitle toplanmıştı. Güvenlik güçleri vardı. Halk cenazeleri almak istiyordu. Güvenlik güçleri buna müsaade etmiyordu. Bizden de herhangi bir olayın olmaması için rica ettiler. Güvenlik güçleriyle halk arasına girdik. Durumları yatıştırmaya çalıştık. Cenazeler askeri araçla alınıp askeri alana götürülürken, kitle askeri araçlar önüne çıkıp sloganlar attı. Cenazelerin olduğu askeri araçlara HPG’nin bayrakları asıldı. Bu bayraklar ilçe çıkışında söküldü ve araçlar askeri alana doğru devam etti.”

Temel, jandarma yetkililerine bayrakların sökülmesi durumunda gerilimin büyüyebileceğini söylediğini aktardı. Askerler de gerilimin artmaması için sağduyulu davranarak, askeri araçların ön tarafına asılan yeşil-sarı-kırmızı renklerdeki bayrakları ilçe çıkışına kadar sökmedi.

Kaymakamın evine roket

Bu arada PKK saldırısı sırasında Kaymakam İhsan Selim Baydaş’ın da evine roketatar atıldı. Evin demir kapısı yıkılırken, Kaymakam Baydaş’tan uzun süre haber alınamaması ‘kaçırıldığı’ söylentilerine neden oldu. Ancak öğle saatlerinde Baydaş’ın saldırı sırasında güvenlik güçleri tarafından jandarma karakoluna götürüldüğü anlaşıldı. Belediye Başkanı Yusuf Temel de Kaymakam’ı öğle saatlerinde ilçe jandarma karakolunda gördüğünü söyledi.

Erdoğan ve Özel, 3 saat Beytüşşebap konuştu

Beytüşşebap ’ta 10 askerin şehit düştüğü saldırı Ankara ’da da hareketli saatlere neden oldu. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel dün 18.00’da Başbakan Erdoğan ile görüşmek üzere Başbakanlığa geldi. Yaklaşık 3 saat süren “ Beytüşşebap Zirvesi”, son dönemde ikili arasında gerçekeşen en uzun görüşme olurken, Erdoğan ve Özel’in saldırıyla ilgili istihbari bilgileri değerlendirdiği kaydedildi. Görüşmenin ardından resmi bir açıklama yapılmadı. Erdoğan ile Özel, dün gündüz saatlerinde de Adli Yıl açılış töreni nedeniyle bir araya gelmiş; törenin ardından TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile Yargıtay Başanı Ali Alkan’ın da bulunduğu bir ortamda yaklaşık yarım saat bir görüşme gerçekleştirmişti.

Haberin Tamamı İçin:

PKK'nın Beytüşşebap Planı 2 Saatte Çöktü

10 askerin şehit olduğu Beytüşşebap saldırısının ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı.

70 kişilik 'lı grup, önce Beytüşşebap'ın elektriğini kesti. Sonra üç koldan askeri birliklere saldırdı. İlçe merkezine sızan teröristler ise kamu binalarına ateş açtı. İki saat süren çatışmada 18 PKK 'lı öldürüldü. Teröristlerin üzerinde sözde bayrak çıktı.

Şemdinli'de hezimete uğrayan Pkk, benzer bir girişimi önceki gece Beytüşşebap'ta denedi. Askeri birliklere yönelik saldırıda 10 asker şehit oldu, 8 güvenlik görevlisi yaralandı. 2 saat süren çatışmalarda 18 Pkk'lı ölü ele geçirildi. Güvenlik birimleri, kaçan Pkk'lıları yakalamak için geniş çaplı operasyon başlattı. İşte önceki gece Şırnak 'ta yaşananlar:

KÖPRÜYÜ HAVAYA UÇURDULAR

  • Terör saldırısı önceki gün saat 22.00 sıralarında başladı. 70 kişilik Pkk'lı grup, önce ilçenin elektriğini ve internet bağlantısını kesti. kamelarını devre dışı bıraktı. Sonra Beytüşşebap Jandarma Taktik Alay Komutanlığı ve Kato Dağı eteklerinde geçici olarak bulunan Bolu Komando Tugayı'na bağlı birliğe üç koldan saldırdı. Bir grup Pkk'lı da yardım gelmesini engellemek için ilçeye tek giriş noktası olan köprüyü dinamitle patlattı.

  • Eşzamanlı olarak 11 Pkk'lı da sivil araçlarla ilçeye sızdı. Kaymakamlık ve polis lojmanlarını kurşun yağdırdı. Saldırıya asker ve polis anında karşılık verdi.

20 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ

  • Çıkan çatışmalarda 20 terörist öldürüldü. Öldürülen Pkk'lıların üzerinden sözde bayrak, şemsiye ve el bombaları çıktı. Terör örgütü, Şemdinli'de üç defa denediği 'Şehri ele geçirme' planını Beytüşşebap'ta da başaramadı.

  • Çatışmalarda güvenlik birimlerinin gözüne önemli bir ayrıntı takıldı. Terör örgütünün, ölen Pkk'lıları güvenlik birimlerinin almasını engellemek için ceset toplama timi kurduğu anlaşıldı. 3 Pkk'lının ceset topladığı belirlendi. 3 teröristin cesedi ise ilçe merkezinde bulundu. Uyarılara rağmen cesetleri almak isteyen bir grup, havaya ateş açılarak uzaklaştırıldı.

Haberin Tamamı İçin:

Şehitlerimizi uğurluyoruz!

Şırnak'ın Beytüşşebap İlçesi'nde terör örgütü PKK 'nın düzenlediği hain saldırıda şehit olan 10 askerin cenazeleri, Diyarbakır 'dan memleketlerine gönderildi.

Şırnak'tan dün helikopterlerle Diyarbakır'a getirilen şehitler Piyade Üsteğmen Sami Çiftçi, Piyade Asteğmen Burak Erdi Uysal, Uzman Çavuş Ahmet Bozkurt, Uzman Çavuş Erdoğan Sönmez, Çavuş Ramazan Emre Ala, Onbaşı Süleyman Güleç, er Serdar Küpeli, er Osman Yıldız, er Uğur Sağdıç ve er Emrah Karataban'ın cenazeleri, Diyarbakır Devlet Hastanesi'nde yapılan otopsinin ardından 2. Hava Kuvvet Komutanlığı'na götürüldü.

'MİLLETVEKİLLERİNİN İÇİNDE PKK BESLİYORUZ'

ŞIRNAK’ın Beytüşşebap ilçesinde çıkan çatışmada şehit olan piyade er Uğur Sağdıç, Tokat’ın Turhal ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı. Şehit er için cemevinde tören düzenlendi.

Şehit er Uğur Sağdıç’ın cenazesi, askeri kargo uçağıyla Tokat Havaalanı’na getirildi. Sağdıç’ın yakınları tarafından karşılanan cenaze, Turhal Belediyesi cenaze aracına koyularak ilçeye götürüldü. Uğur Sağdıç’ın cenazesi, helallik alınması için Gündoğdu mahallesinde yaşayan dedesi Hamza Sağdıç’ın evinin önüne getirildi. Cenazeyi gören şehidin babası Yılmaz Sağdıç ve annesi Yeter Sağdıç, gözyaşlarını tutamadı. Şehidin yakınları ise cenaze aracına çıkarak tabuta sarılmak istedi.

CEMEVİNE GÖTÜRÜLDÜ

Cenaze daha sonra aynı mahallede bulunan Yavşanlı Cemevi’ne götürüldü. Burada düzenlenen törene Tokat Valisi Mustafa Taşkesen, CHP Tokat Milletvekili Orhan Düzgün, CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, Turhal Kaymakam vekili Nuri Özder, Turhal Belediye Başkanı Ali Gözen ve çok sayıda vatandaş katıldı.

DEDE SAĞDIÇ’TAN BDP’Lİ VEKİLLERE TEPKİ

Burada şehidin dedesi Hamza Sağdıç, PKK’lı teröristlerle ile kucaklaşan BDP’li milletvekillerine tepkisini dile getirdi. Sağdıç, "Sadece PKK besliyoruz milletvekillerinin içinde. Onlara niye benim hakkımı veriyorsunuz, vermeyin onlara hakkımı. 5 bin, 7 bin aylık alıyorlar. Bunu vuranın sırtına sarıldı o milletvekilleri. Dünya duysun bunları" dedi. Burada baba Yılmaz ve anne Yeter Sağdıç, oğlunun fotoğraflarını öperek gözyaşı döktü. Cenaze daha sonra törenin yapılacağı Turhal Cumhuriyet meydanına getirildi.

CENAZE NAMAZI MEYDANDA KILINDI

Buradaki törene Vali Mustafa Taşkesen, AK Parti Milletvekilleri Şükrü Ayalan, Zeyid Aslan, CHP Milletvekilleri Orhan Düzgün, MHP Genel Başkan Yardımcısı Tokat Milletvekili Reşat Doğru, Tokat Garnizon ve Jandarma Bölge Komutan Tuğgeneral Ali Özkara, belediye başkanları ve yaklaşık 5 bin kişi katıldı. Tokat İl Müftüsü Abdurrahman Koçak cenaze namazını kıldırdı. Konuşmanın yapılmadığı törenin ardından cenaze aracına koyulan şehir Er Uğur Sağdıç, Yavşanlı mahallesinde bulunan mezarlıkta dualar eşliğinde toprağa verildi.

YA BU KANI DURDURUN, YA MİLLET DURDURUCAK

Bu arada cenaze namazının yapıldığı Cumhuriyet meydanına Ülkü Ocakları tarafından asılan pankartta şu ifadelere yer verildi:

"Ne zaman ki kararlı, kesin bir yol izlenir, tespit sağlam yapılır, yapılan da gizlenir çok sürmez bu çakallar bir ayda temizlenir. Ah ulan ah sizdeki fırsat bizde olacak. Ya bu kanı durdurun, ya millet durduracak"

ATAKÖY KIRMIZI BEYAZ OLDU

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde düzenlenen terör saldırısında şehit olan erlerden Osman Yıldız’ın cenazesi baba evinde helallik alınmasının ardından tören için Ataköy 5. Kısım Camisi’ne götürüldü.

Şehit Er Osman Yıldız’ın Bahçelievler Soğanlı’daki baba evinin bulunduğu sokakta, vatandaşlar sabahın erken saatlerinde toplanmaya başladı. Sokağa büyük bir Türk bayrağı ile fonunda bayrağın yer aldığı Yıldız’ın resminin bulunduğu büyük afiş asılırken, komşu evler de Türk bayraklarıyla donatıldı.

Haberin Tamamı İçin:

Şehitlere Veda

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Şehidi 10 Bin Kişi Uğurladı

ŞIRNAK’ın Beytüşşebap İlçesi’ndeki terör saldırısında şehit düşen 25 yaşındaki Piyade Uzman Çavuş Erdoğan Sönmez için baba ocağı Antalya’da tören düzenlendi. Şehit Sönmez’in cenaze namazının kılındığı Barınak Camii avlusunda oğluyla son kez vedalaşan baba İlyas Sönmez, namaz için saf tutan milletvekillerine dönerek, BDP milletvekilleri için "Ne olur meclisten bunları atın" dedi. Cenaze töreninde ağlamamaya çalıştığı gözlenen ve tabutu seven Baba İlyas Sönmez ise sık sık tabutun başında nöbet tutan askerlerin terini sildi.

Şehit Uzman Çavuş Sönmez’in cenazesi, Antalya Hava Meydan Komutanlığı’ndan asker ve ailesi tarafından alınarak, saat 12.15 sıralarında Kepez Yeşiltepe Mahallesi Tevfik Fikret Caddesi’ndeki baba ocağına getirildi. Cenaze töreni öncesi evin etrafında toplanan 10 bine yakın Antalyalı dev Türk bayrağı açtı ve hep bir ağızdan ’Mecliste PKK istemiyoruz’ sloganı attı.

Şehit Sönmez’in Türk bayrağına sarılı tabutuna dokunmak, son görevlerini yapmak için şehidin ailesi ve arkadaşları aracın etrafını sardı. Şehit Uzman Çavuş Sönmez’in kuzeni Malik Sönmez bu sırada fenalık geçirdi ve evin önünde hazır bekleyen ambulansta tedaviye alındı. Şehidin annesi Günay Sönmez, iki kadın astsubayın kolları arasında son kez oğlunun yanına geldi. Bir süre oğlunun tabutunu okşayan, öpen anne Sönmez, kendisine getirilen sandalyeye oturarak uzun süre oğlunun başında bekledi. Anne Sönmez acısını, Şehit Erdoğan Sönmez’in kız kardeşi Pınar Sönmez’e sarılarak paylaştı. Askerler ve sağlık personeli, tören boyunca anne Günay Sönmez’in yanından ayrılmadı.

DENİZ BAYKAL DA KATILDI

Baba ocağında son kez babası İlyas Sönmez’le vedalaşan Piyade Uzman Çavuş Erdoğan Sönmez’in naaşı daha sonra omuzlara alınarak, evin yakınındaki Barınak Camii’ne getirildi. Şehit Uzman Çavuş Sönmez’in cenaze namazına Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Kemal Korkmaz, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Mustafa Akaydın, Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever, CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, CHP milletvekilleri Gürkut Acar, Osman Kaptan ve Yıldıray Sapan ile AK Parti Antalya milletvekilleri Menderes Türel ve Hüseyin Samani başta olmak üzere çok sayıda siyasi, kamu kurum ve kuruluşları yöneticileri ve binlerce vatandaş birlikte kıldı.

BABA, NÖBET TUTAN ASKERİN TERİNİ SİLDİ

Cami avlusunda anne Sönmez, kız kardeşi Derya Sönmez ve erkek kardeşi Yusuf Sönmez, tabuta son kez sarılarak ağladı. Baba Sönmez ise önce cebinden çıkardığı mendille şehidin tabutu başında nöbet tutan askerin terini sildi, ardından uzun uzun tabuta sarıldı, oğluyla vedalaştı. Bu sırada Deniz Baykal da elindeki mendille baba Sönmez’in terini sildi. Şehit babası Sönmez, oğlu toprağa verilmeden önce saf tutan milletvekillerine dönerek, BDP milletvekillerini kastedip "Ne olur meclisten bunları atın" dedi.

CAMİ ÇIKIŞI İZDİHAM

Şehit Erdoğan Sönmez’in cenazesinin Barınak Camii avlusundan çıkışı sırasında izdiham yaşandı. Bu izdihamdan şehidin babası İlyas Sönmez’i, Vali Altıparmak çıkardı. Vali Altıparmak, şehit babasının elini tutarak kalabalığın içinden çıktı, baba ve oğulu, cenaze nakil aracında buluşturdu. Şehidin cenazesi askeri törenle camiden alınırken, askeri bandonun marşı bitirmesiyle birlikte tekbir sesleri yükseldi. Tekbir sesleri eşliğinde Şehit Piyade Uzman Çavuş Erdoğan Sönmez, defnedileceği Uncalı Mezarlığı’na götürüldü. Şehit Sönmez’in cenazesi, buradaki şehitlikte toprağa verildi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülAdalet ve Kalkınma PartisiAfyonAnkaraAntalyaAydınBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanBaşbakan YardımcısıBekir BozdağBursaCemil ÇiçekCumhuriyet Halk PartisiDiyarbakırFacebookGenelkurmay BaşkanıHakkariİdamIrakİsrailİzmirKonserMilliyetçi Hareket PartisiMuğlaÖğretmenPolisRecep Tayyip ErdoğanSavaşŞehitSelahattin DemirtaşŞırnakTekirdağTerörTürk Silahlı KuvvetleriTürkiye Büyük Millet MeclisiVanYargıtaymüzikolayrokettarifivergi
Görüş Bildir