Şirince Neresi? 21 Aralık Şirince Tehlikesi

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Şirince Neresi? 21 Aralık Şirince Tehlikesi

Şirince Neresi? 21 Aralık Şirince Tehlikesi

Türkiye Cumhuriyeti Ege Bölgesinin en büyük ve en gelişmiş şehri olan İzmir'in Selçuk İlçesine 8 km mesafede olan bir köydür, Şirince. Karesteristik özellikleriyle ile gerçek bir RUM KÖYÜ olması Ege Bölgesine gelen yabancı turistlerin sıkça uğramalarına vesile olmaktadır. Küçük bir yer olan bu köy hem efsaneleri hem zeytinleri hem incirleri hem üzümleri hem de şarabıyla meşhur bir olması bakımından çok fazla ilgi çekmektedir.

9. yüzyıldan beri var olduğu tahmin edilen (ama bir Arkeolog olarak gözlemim en fazla 13.yy olan) bu köyün tarihte bir çok isimleri (Kirkice, Kirkince, Çirkince) olan bu köyün asıl adı KIRKINCA KÖYÜ'dür. Kırk Kişinin dağlara vura vura kasabaya geliş yol açtığı efsanesinin yanında; dağlardaki görünmez kırk kişi olduğu efsanesi bu kasabaya böyle bir isim vermiştir. Kenarları uçurumlarla dolu virajlı dar yolları olan bu köy Cumhuriyetin ilk yıllarında Yunanistan-Türkiye arasında olan Nüfus Mubadelesi (Rumların Yunanistan'a, Türklerin Türkiye'ye gelmeleri) sebebiyle 1800 haneli olan bu kasaba 57 haneye düşerek köy olmuştur (Doğu Trakya köylerindeki torpilli Türkler hemen yerleşmiş ve nüfusu az tutup daha çok bağ-bahçe sahibi olmak için köye yabancı da almamışlardır) ve İzmir Valisi Kazım Dirik tarafından ŞİRİNCE ismi olarak değiştirlmiştir.

1950'li yıllarda 2000-3000 civarında iken sonradan 700'e kadar düşen köy nüfusu, 1990'lı yıllardan itibaren turizmin gelişmesiyle birlikte tekrar yükseliş eğilimi içine girmiştir. Köyde halen bazı Rum evleri pansiyon olarak hizmet vermektedir.

ŞİRİNCE son yıllarda renga renk şarapları ve cevzili, zeytinli, zeytin yağlı, kirazlı, incirli, elmalı, cevizli, kekikli gibi sabunlarıyla da turizme dayalı ticareti çok gelişmiş bir köydür.

ŞİRİNCE'de üretilen zeytin yağları güney ege'de üretilen en iyi zeytin yağları olup yüksek aroma değerlerine ve düşük asit değerlerine sahiptir.

Köy içinde harap durumda olan iki Rum kilisesi bulunmaktadır. Son zamanlardaki Mesih'in ŞİRİNCE'ye ineceği ve herhangi bir doğal afetten zarar görmeyeceği efsanesiyle, bu iki Rum Kilisesi de onarım için projelendirilmiştir. Çok ilginçtir ki, (UÇUŞ MESAFESİYLE) 9200 km uzakta olan Maya Medeniyeti'nin (Türkiye'de bile halen milyonlarca insanın tanımadığı) ŞİRİNCE'yi işaret etmeleri son yıllarda bu köyü daha popüler etmiştir. Tam anlamıyla bu köy büyük bir ün yaparak bölge turizmine büyük bir katkı sağlamıştır. Bu köye birçok sanatçı ve birçok zengin akın etmektedir. İlgililere duyurulur 18 ARALIK 2012 tarihinden sonra ŞİRİNCE'ye giriş yasaklanmıştır. 2000 kişiyi bile kaldıramayan bu köy 60.000 (altmışbin) kişiyi nasıl barındıracağı da ayrı bir sorun. AFAD, AKUT, KIZILAY ve Sivil Savunma gibi kurum kuruluşların resmi sitelerindeki yayınlanmış "doğal afetler anındaki yerleşim düzeni ve insanların kaçış planına uygun durumu...vb" gibi yaptığı açıklamalarda da kolayca erişebileceğiniz bir bilginin yanında Dr. Ömer Çelakıl, Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, Jeo Fizikçi Dr. Taha Taşkıran, İnş. Mühendisi A.Kerim Akıncı gibi kişilerin açıklamalarını da ekleyerek ŞİRİNCE'yi onlarca kez ziyaret etmiş biri olarak ve Arkeolog ve Kamu Yönetim Uzmanı olarak ve Sivil Savunma sertifikası olan "ben" birkaç şey ekleyerek bir öngörü sunuyorum...

DEPREM BÖLGESİ OLAN BU KÖYDE BİR FELAKET OLURSA AKSİNE ASIL TEHLİKELİ OLACAK BÖLGE BU KÖYDÜR. BÖYLE BİR DURUMDA ŞİRİNCE KÖYÜNÜN TAHLİYE EDİLMESİ MÜMKÜN DEĞİLDİR. ÇOK DAR VE VİRAJLARI BOL, KENARI UÇURUM OLAN YOLLARI VE DAR OLAN KÖY ALANINDAKİ KORKUNÇ KALABALIK DAHA BÜYÜK PANİĞE SEBEP OLACAĞINDAN DAHA TEHLİKELİ OLABİLİR. SOĞUK HAVA KOŞULLARINI DA EKLERSEK GERÇEKTEN DE BU İŞİN BEDELİ ÇOK AĞIR OLABİLİR.

Bir kaç Astrolog, birkaç gayri resmi kuruluşlarda çalışan Gökyüzü Gözlemcisi ve Turizm Tüccarlarının bir uydurması mı değil mi onu bilemem ama bildiğim tek bir şey var o da ŞİRİNCE'deki en küçük bir yangının, depremin, toprak kaymasının asıl felaketi getirebileceğidir.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İzmirYunanistandeprem
Görüş Bildir