Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sırça Fanus'a 50 Ton Muamelesi

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Sırça Fanus'a 50 Ton Muamelesi

Sırça Fanus'a 50 Ton Muamelesi

Slyvia Plath’in modern edebiyatın başyapıtlarından sayılan Sırça Fanus romanının yeni baskısında kullanılan kapak tasarımı, kitabı “ucuzlattığı” gerekçesiyle eleştiriliyor.

Slyvia Plath’in kendi deneyimlerinden hareketle yazdığı ve yoğun bir depresif süreci anlattığı tek romanı “Sırça Fanus”un (The Bell Jar) yeni bir baskısını yayımlayan Faber yayınevi kitabı “popüler kadın romanı” kategorisine indirgemekle eleştiriliyor.

Faber’a yöneltilen eleştirinin nedeni, ilk yayımlanışının 50’nci yıldönümü münasebetiyle piyasaya çıkarılan yeni baskının kapağında makyajını tazelemekte olan bir kadın görüntüsünün yer alıyor alması. Romanın arka kapağındaki ibarede de New York’ta bir dergide çalışan genç bir yazar olan roman kahramanının “zor ilişkiler ve kadınların emellerini ciddiye almayı reddeden bir toplumla boğuştuğu” ibaresi yer alıyor.

Bu gidiş hayra alamet değil

İngiliz saygın edebiyat dergisi London Review Of Books’un web sitesinde Fatema Ahmed imzasıyla yayınlanan bir eleştiride, “Sırça Fanus”un bu yeni sunumunun, “kadınların yazdığı edebiyatı erkeklerin zaten hiç okumayacağı, kadınlarınsa sadece kapağında bir kadın gördükleri takdirde kendileri için yazıldığını anlayacağı tehlikeli bir trendi yansıttığı” ifadeleri yer aldı.

Walker Books’ta tasarımcı olarak görev yapan Jack Noel ise yeni baskının “havaalanlarındaki gazete bayilerinin popüler kadın kitapları bölümüne ait bir kitabı andırdığını” söyledi.

“Sırça Fanus”un çeşitli baskıları için tasarlanan onun üzerinde kapaktan en ünlüsü 1966 tarihli baskının iç içe geçen dairelerden oluşan kapak tasarımıydı. Plath, kitabının İngiltere’de ilk kez 1963 yılında Victoria Lucas mahlasıyla yayımlanmasından bir ay sonra intihar etmişti.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İngiltereİntiharweb
Görüş Bildir