Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sinüzitin Tanımı, Nedenleri, Belirtileri

264PAYLAŞIM

Sinüzit nedir ve belirtileri nelerdir?

Sinüsler; burun ve göz etrafında ki kemiklerin içindeki boşluklara verilen isimdir. Bu boşlukların burnun içine açılan kanallardaki tıkanıklıklar sebebiyle  iltihap oluştuğunda oluşan enfeksiyona 'sinüzit' denir. Sinüzitin  iki türü mevcuttur : akut sinüzit  ve kronik sinüzitAkut sinüzit; burun tıkanıklığı, sarı, yeşil ya da  kanlı burun akıntısı olması, gözlerin etrafında yoğun ağrı, diş ağrısı ile karışabilen yanaklarda ağrı, yüzde basınç hissiyatı, öne eğilince artan yüz ya da baş ağrısı, kötü ağız kokusu bulguları olabilir. Kimi zaman da kuru öksürük, hafif ateş yükselmesi ya da  mide rahatsızlığı şikayetleri oluşabilir. Kronik sinüzit, belirtilerin süresi üç aydan fazladır. Koyu burun ve gezin akıntısı, burun tıkanıklığı, koku-nefes alamama ve bilhassa geceleri artan öksürük bulguları görülebilir.

Sinüzit ne zaman artar?

Kış mevsiminde ve kasımdan mart-nisan aylarına kadar olan zamanda en sık  biçimde olarak görülür.

Sinüziti azdıran/arttıran unsurlar nelerdir?

Kış mevsiminde, bilhassa kaloriferli evlerde fazlaca kuruyan hava, sinüzit gelişimine seebp olacak ortama kolaylık hazırlayabilir. Diğer yandan hafif nezle grip hali var iken uçak seyahatine çıkılması, su altına dalış yapılması, uzun süre soğuk havada kalınması ve nazal alerji durumunun devam etmesi sinüzite neden olur ya da  zaten mevcut olan sinüzitin daha ağır geçmesine yol açar.

En çok hangi hastalıklarla karıştırılır ?

Gerginlik-Sinirlilik türü baş ağrıları, migren, burun bölme düzensizliğine bağlı burun tıkanıklıkları ve nazal alerji sinüzitle karıştırılabilmektedir.

Etkili bir tedavisi var mıdır?

Akut sinüzitin tedavisi, antibiyotikler ya da  burun açıcı ilaçlarla yapabilmektedir. Şayet sinüzit kronik duruma geçmişse ve sinüslerin burna açılan deliklerinde açılması mümkün olmayan tıkanıklıklar oluşursa ameliyatla tedavi etmek gerekecektir .

Ameliyattan sonra sinüzit yeniden oluşur mu ?

Şayet  çok ağır bir nazal alerji ile birlikte ise ve ameliyat sonrasında hastanın ilaç tedavisiyle durumu düzenli olarak takip edilmezse sinüzit yeniden ortaya çıkabilir

Sinüzit kişinin hayat kalitesini, sosyal hayatını nasıl etkiler?

Sinüzit; hastaların hayat kalitelerini doğrudan kötü yönden etkiler. Akut sinüzitte; ateş, baş ağrısı ve burun akıntısı ve burun tıkanıklığı vardır. Hasta, koku ve nesef almakta dahi zorluk yaşar. Kronik sinüzitte ise tüm bunlarla birlikte başta bir ağırlık ve  doluluk hissi vardır. Hastanın sesi,konuşması bile değişir.

Kaynak: Sagliklihayatimiz.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir