Sınırdaki Çatışma Planlı Bir Provokasyonun Ürünü Mü?

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Suriye-Türkiye Sınırında Çatışma

Suriye-Türkiye Sınırında Çatışma

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Suriye den gelen kurşun üç kişiyi vurdu

Suriye den gelen kurşun üç kişiyi vurdu

Kilis Valisi Yusuf Odabaş, Suriye tarafından gelen serseri kurşunlar sonucunda biri Türk, ikisi Suriyeli, 10 kişinin yaralandığını açıkladı.DHA, çevirmen olarak görev yapan Türk k...

Haberin Tamamı İçin:

Suriye Sınırında Gerginlik Sürüyor

Suriye Sınırında Gerginlik Sürüyor

Suriye ordusu ile muhalifler arasında Türkiye sınırında çıkan çatışma sabah 04:00 civarından beri sürüyor. Çatışmanın ortasında kalan yaklaşık 100 Suriyeli, Öncüpınar Sınır Kapısı yakınında bulunan mayınlı alandan sınırı aşarak Türkiye'ye sığındı. CHA'nın verdiği son bilgiye göre Suriye tarafından açılan ateş sonucu Türkiye sınırları içindeki konteyner kentte kalan 19 kişi yaralandı, 2 kişi hayatını kaybetti. Yaralılarda ikisinin konteyner kentte görev yapan Türk görevliler olduğu bildirildi. Güvenlik güçleri sınırda ciddi güvenlik önlemleri aldı.

Haberin Tamamı İçin:

Suriye Mülteci Çadırlarında Neler Oluyor?

Suriye Mülteci Çadırlarında Neler Oluyor?

Tayfun Talipoğlu, Suriye’li mültecilerin kaldığı Boynuyoğun kampında röportajlar yaptı. 5 Nisan günü TV8’de yayınlanan Haber programına katılan Talipoğlu’nun çarpıcı açıklamalarından bazı satırbaşları şöyle:
-“Suriyeli’lere kurulan kamp, deprem kapmları dahil olmak üzere bugüne kadar gördüğüm en iyi kamp. Çarmaşırlıklardan, okula, meslek kurslarından spor alanlarına kadar her şey var. Tatil köyü gibi...
-Gelenlerden sadece yüzde 20’si Esad rejiminden kaçtığını söylüyor. Diğerlerine bazı vaatlerde bulunulmuş ve öyle gelmişler. Hiçbiri kaçmış gibi değil, yanında güvercinlerini getirenler bile var.
-Askerlerimiz kampta silahsız nöbet tutuyorlar. Dışişleri görevlileri de her ihtiyacı karşılamaya çalışıyor. Ama buna rağmen en ufak bir talepleri karşılanmadığında oturma eylemi yaparak devlet görevlilerini şikayet etmekle tehdit ediyorlar. Biraz sinirlenince “Bana Başbakan Erdoğan’ı bağlayın” diye bağırıyorlar.
-Konuştuğum bir Suriye’li bana, ‘ne söylememi istiyorsan onu söyleyeyim’ dedi. Yani bizim dünya medyasından duyduğumuz birçok bilgi doğru değil.
-Suriye’de baskı ve ayrımcılık gördüğünü söyleyenler, ‘nasıl’ ya da ‘size tam olarak ne yaptılar’ diye sorduğumda cevap alamıyorum. Kimse belirli bir olay anlatmadı. Bir tanesi, ‘kendisinin sünni olduğunu, askerdeki komutanın da Alevi olduğunu, birgün kendisinden bir bardağı yıkamasını istediğini, kendisinin de bunu reddedince Alevi komutandan bir tokat yediğini’ anlattı. Bu nedenle kalkıp Türkiye’ye gelmiş.
-Devletin kendilerine verdiği battaniye soba gibi eşyaları para karşılığında satıyorlar.
-İçlerinde çatışmalara katılmış çok az sayıda insan var, diğerleri iş, para ve vatandaşlık vaatleri ile gelmişler.
-Şu ana kadar 20 milyon TL para harcanmış. 20 Trilyon yani... Şu anda bu Suriye’lilere bir de kart dağıtılıyormuş. Harcama yapmaları için, belli limitleri olan kredi kartı türü kartlar bunlar...
-Türkiye bu Suriye’li göçmenlere burada kaldıkları müddetçe bakmak zorunda, her ihtiyaçlarını karşılamak zorunda.
Bunları dinleyince, Van’daki deprem çadırlarını ve oradaki yurttaşlarımızı da düşününce insanın Suriye’li mülteci olası geliyor.”
Tayfun Talipoğlu’nun naklettiği en önemli gözlemi, bu gelenlerin bir çoğunun bir çatışmadan, ölüm tehdidinden kaçıyormuş gibi bir hallerinin olmamasıydı.
Soru şudur: Bu insanları kimler, ne vaatlerle, hangi projeler için buralara getirdi?

Suriye'den Konteyner Kente Ateş Açıldı - VIDEO

Suriye'den Konteyner Kente Ateş Açıldı - VIDEO

Kilis'in Öncüpınar Sınır Kapısı yakınlarında akşam saat 19.00 sıralarında, Suriyeliler mayınlı sahayı kullanarak, Kilis'e geçmeye başladı. Aralarında kadın ve çocuklarında bulunduğu yaklaşık 100 kişilik grubun Türkiye'ye geçişi sırasında silah sesleri duyuldu. Suriye'nin yüksek tepelerinde mevzilenen askerlerin kısa süreli açtığı ateş sırasında panik yaşandı. Seken kurşunlardan bazıları konteynırlara isabet etti. Ölen ve yaralanan kimsenin olmadığı saldırının ardından, Türkiye'ye geçen Suriyeliler, minibüslerle konteynır kente götürüldü. Türk polisi Suriye s...

Haberin Tamamı İçin:

Sınırdaki Çatışma Planlı Bir Provokasyonun Ürünü Mü?

Sınırdaki Çatışma Planlı Bir Provokasyonun Ürünü Mü?

haber.sol.org Suriye sınırındaki çatışmaların planlı olabileceğini iddia ediyor.
"Suriyeli muhaliflerin, Kilis'te sınırın Suriye tarafını ele geçirmek için saldırması sonucu 2 Suriyeli öldü, 5 kişi ise Türkiye topraklarında yaralandı. Türkiye, mülteci kampını tam sınır kapısının yakınına kurmuş durumda. Buradakiler de mültecilere yardım etti. Durum, "amaç tampon bölgeyi fiilen kurmak mıydı" diye düşündürüyor.
Türkiye devletinin bu mülteci kamplarını sürekli büyük bir gizlilik altında tutması, bu gibi düşünceleri daha da pekiştiriyor. Kampın güvenliği ve sınır kapısına mesafesi ile ilgili görüştüğümüz İHD'den Emrah Öner de, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Mülteci Koordinatörü Volkan Görendağ da defalarca başvurmalarına rağmen devletin, kendilerinin bu kamplarda inceleme yapmasına izin vermediğini vurguladılar."

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AleviBaşbakanBeşer EsadDepremKilisKredi KartıSuriyeVandepremolaytatil
Görüş Bildir