Sınır Güvenliğinde Yeni Dönem

 > -

Sınır Güvenliğinde Yeni Dönem

Sınır Güvenliğinde Yeni Dönem

Sınırların en uç noktalarında bulunan askerlerin görev yaptığı askeri üsler yenileniyor. Bu kapsamda 8 ila 20 askerin bulunduğu üslerin yerini, güvenlik ve savunma standartları yükseltilmiş 'Kaleüs'ler alacak.

Birçoğuna karayoluyla ulaşmanın mümkün olmadığı üsler için şu ana kadar 130 kilometrelik beton yol yapıldı. Böylece yürüyerek yada havayoluyla ulaşımı sağlanan üsler, karayoluyla birbirine bağlandı. Yolların yapımında kış şartlarında bozulan yada mayın saldırılarına imkan veren asfalt yerine beton kullanıldı. Yollar, acil durumlarda hava desteğinin hava şartları nedeniyle yapılamaması durumlarında destek gelmesine de imkan sağlayacak.

Kaleüslerin güvenliği de üst düzeyde olacak. Ağır mühimmat ateşine ve füzelere karşı dayanıklı betondan inşa edilen üslerin koruması, ASELSAN'ın geçiçi üs bölgeleri için geliştirdiği modüler sensör silah sistemleriyle sağlanacak. Üslerde ayrıca uzaktan kumandalı silah sistemi sarplar da aktif olarak kullanılacak.

Kaleüslerde askerin konforuna yönelik düzenlemelerde var. Buna göre yeni üsler üç kattan oluşacak. 30 personelin barınabileceği şekilde tasarlanan üslerde yemekhane, yatakhane ve gözetleme noktaları olacak. Bununla birlikte elektriğini daha önce jeneratörle sağlayan üslerin elektrik su gibi temel ihtiyaçları da çekilen tesisatlarla giderilecek.

Yapılan çalışmalarla birlikte yüzde 75'i bitirilen üslerin yıl sonuna kadar tamamının göreve hazır hale gelmesi hedefleniyor. Yaz ayları ile birlikte askeri personelin yerleşmeye başlayacağı yeni üsler, sınırdan izinsiz geçenlerin korkulu rüyası olacak.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Aselsan
Görüş Bildir