Her Gün Karşılaşılan, Sinir Bozucu 5 Tasarım Hatası

-
4 dakikada okuyabilirsiniz

Sinir Bozucu 5 Tasarım Hatası

Dünya çoğu zaman sinir bozucudur, fakat aslında günlük hayatta sinirimizi bozan çoğu şey öyle olmak zorunda değildir. Bilim bizlere yardım etmek için var olsa da bazen çuvallayabilir ve bencil insanlar hayattan zevk almamızı engelleyebilir. İşte en çok sinirimizi bozan 5 durum ve onların sebepleri...

5. Paket Öfkesi

Bu bir çift çeneli kepçe yöntemiyle paketleme örneği. herkes bundan nefret ediyor çünkü elle açmak imkansız. Büyük makaslar ve kağıt öğütücüler bile bu paketleri yenmekte zorlanabiliyor. Paketleme endüstrisinin insanlığa armağanı bu durumun bir adı bile var : "Paket Öfkesi". Peki neden elinizi kanlar içinde bırakan bu paketi yapmaya devam ediyorlar?

Sebep: Çalınma Tehlikesi

Basitçe bu paketleri açmayı imkansız hale getirmek istiyorlar. Böylelikle hırsızlığın önlenmesi amaçlanıyor. Bu paket türü ise daha çok küçük ve değerli nesnelerin korunması için kullanılıyor. Mühendisler açılması imkansız paketler üreterek hırsızlığın önüne geçebileceklerini düşünüyorlar.

4. Hava Yolu Rötarları

Günümüz hava yolu ulaşımında rötar artık kabullenmemiz gereken bir gerçek olmuş olabilir. En rahat zamanlarda bile rötar bir ihtimal. Peki ya tatil günlerinde veya havanın en ufak bir bozukluğunda uçmaya cürret ederseniz? Herhangi bir şehirde yağmaya başlayan hafif bir kar bile hava yollarını nasıl bu kadar tıkayabiliyor?

Sebep: Tüm Koltuklar Dolu

Hava ulaşımı pahalı bir ulaşım türü ama onu kullanan insanlar genelde ucuza kaçan insanlar. Bu iki faktör hava yolu şirketlerini en çok para kaybeden şirketler arasına sokuyor. Gerçekten kara geçmelerinin tek yolu bütün uçaklarının havada olup her an para kazanmaları.

Bu sayede her uçak hassas bir şekilde belirlenmiş programlara sahip oluyor. Bu işte tembelliğe yer yok çünkü tembellik para kaybettirir. Dolayısıyla herhangi bir sebepten oluşacak bir rötar bu zincirdeki her elemanı etkileyerek para kaybettirir.

Rötarların bir diğer sebebi ise, insanların artık bunu kabullenmiş olmaları. Rötardan oluşan zaman kaybı gideceğimiz yere arabayla gittiğimiz zaman yaşadığımız zaman kaybı yanında gayet düşük seviyede. Rekabet o kadar yüksek seviyede ki hiç rötar yapmayan bir hava yolu şirketi de bulmak imkansız. Bulsak bile en ucuz bileti nereden bulsak onunla uçardık.

3. Tamirciyi Beklemek

Bu durum herhangi bir ekipmanı kurmak veya tamir etmek için beklediğiniz bütün teknik elemanları içeriyor. Öyle ki sanki sizin başka yapacak hiç bir işiniz yokmuş gibi sabah 9 ile akşam 4 arası randevu verilir. Peki teknolojinin ileri seviyede olduğu bu dönemde neden doğru bir randevu saati verilemiyor?

Sebep: Çok İş, Az Çalışan

Asıl problem bu kurulum veya tamir işlerinin göreceli olarak çok vakit alması. İşin zorluğuna göre teknik eleman 10 dakikadan 2 saate kadar evinizde vakit geçirebilir. Asıl zorluk ise bunun kestirilememesi , ama şirketler tabi ki ortalama bir süre hesaplayıp buna göre randevu verebilirler.

Fakat bu durum tabi ki sadece tamirci sırayla evleri gezebilir ise mümkün olacaktır, arada çıkan özel randevular ya bazı randevuların atlamasına ya da gecikmesine sebep olur. Bu daha az iş yapılması ve daha fazla çalışan edinilmesi anlamına gelir. Bu yüzden şirketler şimdiki durumu pek önemsemeyerek olduğu şekilde devam ediyorlar.

2. Ketçap Paketleri

Kötü komedyenler bile ketçap paketleriyle yeterince dalga geçerler. Evet, pek işe yaramazlar ve ketçabı yemek dışında her yere sıçratırlar. Tabi ki daha iyi yapılabilirler.

Mesela bu resimdeki paket iyi örneklerden biri. Fakat ne yazık ki yeterince yaygın değiller. Peki neden bu kullanışlı paketleri kullanamıyoruz?

Sebep: Parasını Ödeyen Siz Değilsiniz

Ketçap paketlerini müşteriler değil fast food şirketleri satın alır. Kullanışlı paketler de üç kat daha pahalı olduğu için tercih edilmezler. Siz bir ketçap paketi için bir kaç kuruş fazla vermeyi kabul etseniz de, fast food şirketleri çok miktarda paket için bu parayı vermek istemezler.

1. Online Olmanız Gereken Bilgisayar Oyunları

Simcity evde yalnızken vakit geçirebileceğiniz kendi başınıza şehirler kurduğunuz basit bir oyundu. İnsanlar da genel olarak bundan zevk alıyordu. Bu tip oyunları online oynamak gerekmiyordu çünkü tek kişili oyunlardı. Yeni çıkan oyunlarda ise hep internete ve oyunu yapanların sunucularına bağlı olmak zorundasınız. Bu oyun sunucularının ilk bir kaç hafta çok kullanışsız olduğunu ve oyunun aslında tek kişilik bir oyun olduğunu düşünürsek oldukça garip bir durum. O zaman şirketler oyun satışını sekteye düşürebilecek bu hamleyi neden yapıyor?

Sebep: Daha Fazla Para Kazanıyorlar

Bu yöntemle nasıl daha fazla para kazandıkları tartışılır, ama bunu yapma sebepleri daha fazla para kazanma ihtimali.

İlk sebep tamamı online bir oyun yapmak korsanı biraz olsun engelliyor. Şirketler artık kolayca kopyalanabilecek yazılımlar yapmak yerine kopyalanması daha zor lisanslar satıyorlar. Korsanın oyun satışlarını ne kadar etkilediği tartışılsa da, oyun yapımcıları haklarında kötü sözler duymak pahasına bu yöntemi deniyorlar.

İkinci sebep ise oyuncuları hep online olmaya zorlayarak, ekstra özellikler veya tanımlamalar satışından ek gelir sağlıyorlar. Bu müşterilerin daha az tepkisini çekiyor çünkü en azından para ödeyerek oyunlarını geliştiriyorlar.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

lanet paketler birde elektronik ürünlerde iade verirken o paketi sağlam istemezler mi :D

banned77

heinz ketçap ın tadı hıcte guzel degıl sırf holanda malı dıye begenme kendını kandırma ben gıbı

kripto-n

heinz ketçap-mayonez 1 numaradır hacı başkasını almam anlatılmaz tadı var.

Başlıklar

BilimTercihoyuntatil
Görüş Bildir