Şimşek: 'Zamlar Bütçedeki Sıkıntıyı Gidermedi'

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Şimşek'ten 'Savaş Bütçesi' Açıklaması

Şimşek'ten 'Savaş Bütçesi' Açıklaması

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kayıt dışılıkla mücadele kapsamında akaryakıt, madeni yağ, tütün ve alkol sektöründe fatura ve elektronik defter zorunluluğu getirileceğini bildirdi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Suriye ile olası bir savaş dikkate alınarak 'savaş bütçesi' hazırlanıp hazırlanmadığına ilişkin soruya, "Biz bütçemizi normal, rutin bir bütçe olarak yapıyoruz Türkiye eskisi gibi değil şartlar neyi gerektiriyorsa o adımlar atılır” dedi.

Bakan Şimşek, 2011-2013 Kayıtdışı Ekonomi ile Mücadele Eylem Planı'nın 9 aylık gerçekleşme sonuçlarına ilişkin bakanlıkta basın toplantısı düzenledi. Sunumunun ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şimşek, özelleştirme ile ilgili bir soru üzerine Şimşek, “Son yıllarda özelleştirme performansımız çok güçlü olmadı. Gerek ulusları koşullar gerekse belli sektörlerde firmaların hesabının iyi yapamaması nedeniyle bir zafiyet var” dedi.

Özelleştirmede en önemli konunun yapısal reform ayağı olduğuna işaret eden Şimşek, enerji sektöründe kayıp kaçağa dikkati çekti. Şimşek, “Enerji sektöründü nakit akışı ne kadar iyileşirse bütçemiz de o kadar iyileşir vatandaşıma yük o kadar azalır. Kayıp kaçakların azaltılması büyük bir yük olarak geri dönüyor” diye konuştu. Şimşek, şartların uygun olması durumunda Halkbankası’nın yüzde 24 kadar bir oranın bu sene veya gelecek sene halka arz etmeyi düşündüklerini ifade etti.

Bir gazetecinin Suriye ile yaşanan gerginliği anımsatarak, olası bir savaşı göz önüne alarak savaş bütçesi yapıp yapmadıklarına ilişkin soruya Şimşek, “Hiçbirimiz yanıbaşımızda böyle bir trajedinin yaşanmasını şu veya bu şekilde etkilenmeyi, bir çatışma ortamımda olmayı arzu etmiyoruz. Hepimizin arzusu bölgenin huzur ve refah içinde olması, çevremizdeki ülkelerin de bizim gibi ilerleme kaydetmesi, güçlü istikrarlı komşularımızın olması. Bu süreç yaşanıyor.Bununla ilgi gerekli açıklamaları yapıyoruz. Biz bütçemizi normal, rutin bir bütçe olarak yapıyoruz. Türkiye eskisi gibi değil şartlar neyi gerektiriyorsa o adımlar atılır” yanıtını verdi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AkaryakıtMehmet ŞimşekSavaşSuriye
Görüş Bildir