Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Şimşek: 'Geçici Bir Bahar Havası Yaşıyoruz'

 > 
23PAYLAŞIM

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin ekonomide geçici bir bahar havası yaşadığını ve buna aldanılmaması gerektiğini belirterek, "Aslolan yapısal reformları yapmamızdır. Orta vadeli büyüme hedeflerini tutturmamız için mutlaka yapısal reformları güçlü şekilde uygulamalıyız. Yüzde 5'lik büyümeyi bugünkü çabayla yakalayamayız. Ancak reform sürecini hızlandırarak bunu başarabiliriz" dedi. Şimşek, cari açığı bu sene yüzde 4'ün altına çekmeyi hedeflediklerini ama turizmdeki gelişmelerin bunu sınırlayabileceğini de söyledi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Forum İstanbul 2016"nın ikinci gününün açılışında konuştu.

“Türkiye ve dünya için çok temel sorunlar var, biz geçici bir bahar havası yaşıyoruz, buna aldanmamak lazım. Aslolan yapısal reformları yapmamızdır. Orta vadeli büyüme hedeflerini tutturmamız için mutlaka yapısal reformları güçlü şekilde uygulamalıyız. Yüzde 5'lik büyümeyi bugünkü çabayla yakalayamayız. Ancak reform sürecini hızlandırarak bunu başarabiliriz” diyen Şimşek, bölgede jeopolitik gerginlikler olduğunu ve gerginliklerin artması durumunda büyümeyi olumsuz etkileyebileceğini söyledi.

'Enflasyonu tek haneye düşürdük ama yüzde 9 son derece yüksektir'

Mehmet Şimşek, “İşgücü piyasası reformu yapılmadan istihdamı, kişi başına geliri, tasarrufları artırmak zor. Enflasyonu tek haneye düşürdük ama yüzde 9 son derece yüksektir. Enflasyonda biz kalıcı şekilde yüzde 5 ve altına doğru gidiş içindeyiz demek için çok erken. Asgari ücreti güçlü artırdık henüz bunun yansımasını görmedik bu olumlu” dedi.

“Suriyeli sayısındaki artış sürerse bu işsizlik üzerinde etkili olur” şeklinde konuşan Şimşek, “Önümüzdeki dönemde maliye politikasında güçlü duruşun devamı olmalı, yapısal reformlar ve AB ayağını güçlendirmemiz lazım, asıl hikaye bu” dedi.

'Cari açık hedefini turizm sınırlayabilir'

Liradaki değer kaybının enflasyondaki en önemli belirleyici olduğuna dikkat çeken Şimşek, cari açığın tamamının küresel doğrudan yatırımlar ve uzun vadeli krediler tarafından finanse edildiğini belirterek cari açığı bu sene yüzde 4'ün altına çekmeyi hedeflediklerini ama turizmdeki gelişmelerin bunu sınırlayabileceğini belirtti.

Şimşek sözlerine şöyle devam etti:

"Turizm ve iç talep önemli bir risk faktörü, emtia fiyatlarındaki düşüş ve AB'deki toparlanma ihtimali olumlu etkileyecek faktörlerdir. Türkiye neredeyse üstü örtük bir mali kuralla hareket etmiştir. Eğer biz açığı milli gelirin yüzde 1'in altında tutabilirsek bu olağanüstü bir başarıdır."

Şimşek, Türkiye'nin eskiden en büyük sorunu olan kamu borçlarının sürdürülebilir olma sorununun endişe kaynağı olmaktan çıktığını ifade etti.

'Kredi için, risk priminin iyileşmesi gerek'

Konuşmasında bankacılık sektörüne de değinen Mehmet Şimşek, bankacılık sektörünün son 2-2.5 yıllık sıkıntılı döneme rağmen güçlü bir direnç gösterdiğini belirterek "Bankacılık sistemimizin varlık kalitesi son derece güçlüdür. Sistemin daha fazla kredi verebilmesi için toptan dış kaynağa ihtiyacı var, bunun gelmesi için Türkiye'nin risk priminin iyileşmesi lazım. Faiz hadleri geçmişle karşılaştırılamayacak kadar düşmüştür, reel ve nominal olarak" dedi.

Şimşek, yapısal reformların yapılmasıyla yüzde 6-7 büyüme patikasına Türkiye'nin tekrar oturabileceğini de sözlerine ekledi.

Reuters

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir