Şimdiden Bilmekte Fayda Var: 2030'da Dünya'yı Bekleyen Geleceğe Dair 12 Tahmin

925PAYLAŞIM

İçinizden 2030 çok uzak diyorsunuz değil mi? Oysa sadece 2006 yılı kadar uzak. 2006 yılını çok net hatırladığınızı varsayarak, 2030'a ne kadar yakın olduğumuzu anlatmaya çalışıyoruz. 2030'a yürürken dünyada neler olup bitecek bazı tahminler de mevcut. Biz de bu tahminleri bir araya topladık.

1. Amerika Birleşik Devletleri dünyanın lider süper gücü olmayacak.

Amerika elbette dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olarak kalacak. Ancak bugün dahi hissettiğimiz dünyanın geri kalan devleri ekonomiden daha büyük paylar alarak, kendi aralarındaki dayanışmayı da artıracaklar. Örneğin görselde de gördüğünüz BRICS (Brezilya-Rusya-Hindistan-Çin-Güney Afrika) tipi yapılanmalar ekonomiye yön verecek.

2. Satın almanın yerini kiralama alacak.

Günümüzde de giderek artan uygun kiralama modelleri, gelecekte dayanıklı tüketim malzemelerinde, taşınır ve taşınmaz değerlerde en yaygın yöntem olacak. Satın almak yerine kiraladığımız ürünler ve araçlar ile onların kullanım şartlarından kaygı duymayacağız ve gönlümüzce kullanabileceğiz.

3. Satın aldığımız çoğu tüketim malzemesini drone'lar teslim edecek.

Lojistik dünyası inanılmaz bir değişimi şu anda yaşıyor. Özellikle e-ticaretin çok hareketlenmesi ile birlikte daha hızlı teslimatlar müşteriler tarafından talep ediliyor. Bu noktada insan unsurunu ortadan kaldırmak isteyen şirketler, bir lojistik devrimine imza atıyor. Kısacası sipariş verdiğiniz bir ürünü kapınızda drone'dan teslim almaya çok az bir zaman var.

4. Daha az et tüketeceğiz.

Et üretiminin en başından onu tükettiğimiz hatta sindirdiğimiz ana kadar olan sürecin doğaya olan etkisi göz önüne alındığında et tüketim eğilimimiz kesinlikle azalıyor. Global anlamda da bu eğilim yakın gelecekte daha büyük bir hızla azalacak. Elbette bunun yanında daha az et tüketmenin sağlığa olan olumlu etkileri de daha fazla görülüyor olacak ve bu durum da bu değişime sebep olacak.

5. İklim değişimi 1 milyar insanın yer değiştirmesine sebep olacak.

Bahar mevsim geçişlerinin ülkemiz gibi dört mevsimi yaşayan bir ülkede dahi belirginliğini kaybetmesi aslında her şeyin habercisi. İklim değişimi bu hızıyla devam ederse, ki öyle gözüküyor, dünya nüfusunun şu anki seviyesinin 1/7'si kadarı bulundukları noktaları terk etmek zorunda kalacak.

6. İltica ve göç istekleri daha da fazla artacak.

Bir önceki başlığın da etkisiyle, yaşanabilecek savaş, bölgesel çatışmalar, anlaşmazlıklar ya da toplumsal kırılmalar sebebiyle iltica etmek isteyen insanların sayısı çok sert bir şekilde artacak. Hakim ekonomik kuvvetler bu durumlara önlemler almak zorunda kalacak.

7. Karbon emisyon kontrolü çok daha sıkı olacak.

Havayı kirletenler işletme boyutunda, bu aktiviteleri sebebiyle bazı yaptırımlara tabi tutulacaklar. Kısacası ne kadar karbon atmosfere salınıyorsa bunun karşılığında ödeme yapmak zorunda kalacaklar.

8. Fosil yakıtların tarih oluşuna şahit olacağız.

Yukarıdaki örnekte olduğu gibi karbon emisyonunun global anlamda ağır bir ekonomik bedeli olacak. Bu sebepler ülkeler, büyük şirketler, küçük ve orta boyutlu işletmeler ve bireyler fosil yakıt kullanımını giderek azaltacak ve en nihayetinde fosil yakıtlar tarih olacak.

9. Mars'a seyahat edilebilecek.

Bilim insanları 2030'a kadar olası bir seyahatte Mars gibi bir yerde nasıl hayatta kalabileceğimizin sırrını çözmüş olacaklar. Biz de insanlar olarak başta inanılmaz ücretler ödeyerek bu seyahatleri gerçekleştireceğiz.

10. Batı medeniyeti değerleri standart olmayacak.

Özellikle dünyanın mevcut ekonomik süper gücü Amerika'nın kültür ihracatı zaten günümüz itibariyle de tıkanmış durumda. Global olarak bu kültür her ülkede kendi versiyonunu yaratmakta. Buna ek olarak global ekonomik güç olan  bazı ülkeler, Amerikan kültürüne kendi getirdikleri yorumları Amerika da dahil olmak üzere tüm dünyaya ihraç eder durumda.

11. Demokrasiler değişime uğrayacak.

Politik olarak büyük değişimlerin eşiğindeyiz gibi gözüküyor. Bu değişimler sonucunda demokrasiler değişime uğrayacak; ancak bu değişimin 2030'dan da uzun bir vadede kuvvetler ayrılığı ilkesinin her ülkede daha güç kazanmasına evrileceği uzmanlar tarafından ön görülüyor. Özetle 2030 ekseninde değişim ufukta ama daha da uzun vadede demokrasiler daha da kuvvetlenmek zorunda.

12. Organ bağışı beklemek tarihe karışacak ve insanlar bu sebepten ölmeyecek.

Hali hazırda duyduğumuz, 3 boyutlu yazıcılar ile imal edilen organlar daha da yaygın bir biçimde dünyaya yayılacak ve insanlar organ bağışçısı bekleme sebebiyle hayatlarını kaybetmeyecek.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
doksandokuzkurus

Böyle yazınca güzel görünüyo ama yaşarken aynı bok. Ne anladım ben bundan?

phantasmagoria

yav he he

wonderw

Ya ne yapalım 2030'u? Biz zaten 2023'te süper güç olacağız. 🙃🙃 Et tüketimi azalıyor demişsin de et pahalı olduğu için olabilir mi?

logicaldoor

Kiralama fikri parlak bir fikir. Ben çok param olsa telefon kiralama sistemi kurarım. ( O kadar çok paramın olma ihtimalini görmediğim için fikrimi paylaşıyorum :D ) İki yıl kirala, süresi bitince ver sıfırının yeni modelini al...

humanistkus

#11 Umarım eşcinsel evliliğin yasallaştırılmasının yaygınlaşması da bu değişimlerden biri olur.

Gizli Kullanıcı

Umarım. <3

alpagut-han

HERKESİN DERDİ FARKLI :D

verjilyus

Geliyorlar...hissediyorum

Görüş Bildir