Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Şimdi Tepki Vermezsek, İsmini Bir Daha Haritada Göremeyeceğimiz 10 Yer

-

AKP'nin yeni oyunu mu?

Bir süredir bu konuyu yazmak istiyordum. Bülent Arınç'ın konuyu dillendirdiğini gördüğüm için şimdi yazmam gerektiğini fark ettim... Madem vakti geldi tarihe not düşelim.

Ne diyor Arınç bir bakalım:

"Geçenlerde 'bazı illerin isimleri değişse ne olur?' diye konuşuldu. Düşünün bir karar verin. Manisa'nın ismi 'şu olsun' diye karar verirseniz biz de bunu yaparız. İhtiyaç varsa tabi. Hakkari benim adım 'Çölemerik' olsun diyorsa, öbür taraftan 'Bakır da neymiş? Diyarbekir olsa daha güzel olur.' diyen varsa düşüneceğiz kardeşim. Zaman düşünme ve uygulama devri"

Bazı illerin ismi değişse ne olur? Örnek: Manisa, Hakkari, Diyarbakır...

Ben örnek vermeyeceğim. Size belge vereceğim ve eğer şimdi tepki vermezsek, ismini bir daha haritada göremeyeceğiniz 13 yeri tek tek sıralayacağım!

Kaynak: http://turkelidergisi.com/bunu-yapan-akp...

1. Ağrı

turkelidergisi.com

07.11.2013 tarihli 2/1848 esas numaralı, BDP Ağrı Milletvekili Halil Aksoy'un İçişleri Bakanlığı'na verdiği "Ağrı İli ve İlçelerinin İsimlerinin İadesi Hakkındaki Kanun Teklifi"

2. Bingöl

turkelidergisi.com

06.11.2013 tarihli 2/1840 esas numaralı, BDP Bingöl Milletvekili İdris Baluken'in İçişleri Bakanlığı'na verdiği "Bingöl İlinin Adının Çewlig Olarak Değiştirilmesi Hakkında Kanun Teklifi"

3. Bitlis

turkelidergisi.com

13.11.2013 tarihli 2/1859 esas numaralı, BDP Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu'nun İçişleri Bakanlığı'na verdiği "Bitlis İli ve Bitlis İlinde Bulunan Bazı ilçe Adlarının Değiştirilmesi Hakkında Kanun Teklifi"

4. Diyarbakır

turkelidergisi.com

13.11.2013 tarihli 2/1866 esas numaralı, BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan'ın İçişleri Bakanlığı'na verdiği "Diyarbakır İlinin Adının Amed Olarak Değiştirilmesi Hakkında Kanun Teklifi"

5. Erzurum

turkelidergisi.com

07/11/2013 tarihli 2/1847 esas numaralı, BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan'ın İçişleri Bakanlığı'na verdiği "Erzurum İlinin Adının Erzerom Olarak Değiştirilmesi Hakkında Kanun Teklifi"

6. Hakkari

turkelidergisi.com

11/11/2013 tarihli 2/1852 esas numaralı, BDP Hakkari Milletvekili Esat Canan'ın İçişleri Bakanlığı'na verdiği "Hakkari İli ve Hakkari İline Bağlı İlçelerin Yerel Adlarının İadesine Dair Kanun Teklifi"

7. Iğdır

turkelidergisi.com

19/11/2013 tarihli 2/1875 esas numaralı, BDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan'ın İçişleri Bakanlığı'na verdiği "Iğdır İlinin Tuzluca İlçesinin Adının "Kulp" Olarak İadesi Hakkında Kanun Teklifi"

8. Mardin

turkelidergisi.com

26/11/2013 tarihli 2/1889 esas numaralı, BDP Bingöl Milletvekili İdris Baluken'in İçişleri Bakanlığı'na verdiği "Mardin İlinin Adının Merdin Olarak Değiştirilmesi Hakkında Kanun Teklifi"

9. Şırnak

turkelidergisi.com

15/11/2013 tarihli 2/1874 esas numaralı, BDP Bingöl Milletvekili İdris Baluken'in İçişleri Bakanlığı'na verdiği "Şırnak İlinin Adının Şırnex Olarak Değiştirilmesi Hakkında Kanun Teklifi"

10. Tunceli 1

turkelidergisi.com

30/11/2011 tarihli 2/237 esas numaralı, BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel'in İçişleri Bakanlığı'na verdiği "Tunceli İlinin Adının Değiştirilmesine Dair Kanun Teklifi"

Tunceli 2

turkelidergisi.com

20/09/2013 tarihli 2/1768 esas numaralı, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç ve CHP İstanbul Milletvekili Mustafa Sezgin Tanrıkulu'nun imzalayıp İç İşleri Bakanlığı'na verdiği "Tunceli İlinin Adının Dersim Olarak Değiştirilmesine Dair Kanun Teklifi"

Kanun tekliflerinin hepsi şuan "komisyonda"! Hepsi el ele vermişler, uzlaşı sağlamışlar! Türkiye, bazı illerinin ismini değiştirirse daha demokratik, daha güçlü bir devlet olacak! Sadece o değil... Başka neleri değiştirecekler? Örnek vereyim, aklınızın bir köşesinde kalsın:

Bonus 1: Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu

turkelidergisi.com

13/02/2012 tarihli 2/376 esas numaralı, BDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane'nin İç İşleri Bakanlığı'na verdiği "Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede Geçen Kimi İbarelerin Değiştirilmesi Hakkında Kanun Teklifi"

Bakmayın "kimi ibareler" dediğine, Kaldıracakları şeyi ben size söyleyeyim:

Türkiye'de yaşayan diğer etnik grupları dışlayıcı, tarihlerini, dillerini ve kimliklerini yok sayan "Türk" kavramı çıkarılmış; "Türk" kavramı yerine, bu ülkenin etnik ve sosyolojik yapısına uygun ve tarihsel gerekliğini ortaya koyan "Anadolu ve Mezopotamya" ibaresi; Kanunda yer alan "Türkiye" ibaresinden sonra gelmek üzere ise "K*rtçe ve Türkiye'de yaşayan diğer etnik grupların" ibaresi getirilmiştir.

Bonus 2: Sabiha Gökçen Havalimanı

turkelidergisi.com

04/07/2013 tarihli 2/1708 esas numaralı, BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan'ın İçişleri Bakanlığı'na verdiği "Sabiha Gökçen Havalimanının İsminin Değiştirilmesi Hakkında Kanun Teklifi"

Kanun teklifleri komisyonda, Türkiye uykuda...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bakifasulye

Akp ülkeyi satıyor diyenler, kanun teklifi verenlerin içinde chpli mvlerin olduğunun farkında değil heralde.

dark-tower

yerel idareler çoktan mahalle ve cadde adlarını halletti zaten. çıkar ülkenin adını Yeni Türkiye, o topraklarda yaşayanların adını da Türkiyeli diye değiştirip balığı baştan kokutursan olacağı işte bu.

selda-erl

uyumaya devam

Görüş Bildir