Şimdi de Türkiye Ekonomisini Kötülüyorlar

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Şimdi de Türkiye Ekonomisini Kötülüyorlar

Şimdi de Türkiye Ekonomisini Kötülüyorlar

Somut veri olmadan gayrimenkul sektörüne yabancı ilgisinin azaldığı söylendi.

Türkiye'nin terör belasından kurtulmasını hazmedemeyen İngiliz ve Amerikan kökenli yayın organları servis ettikleri tek yanlı ekonomi haberleri ile Türkiye'nin ekonomik istikrarını doğrudan hedef tahtasına oturttu.

İngiliz Reuters haber ajansının eylemlerinin başlamasının ardından daha önceki üslubunu tamamen değiştirerek yabancı yatırımcıları yanlış yönlendirmeyi amaçlayan haberler geçtiği gözlemlendi.

TÜRKİYE ÜZERİNE OYUN OYNANIYOR

Reuters'in dün tüm dünyaya geçtiği analizde, herhangi bir kaynak adı zikretmeksizin yabancı gayrimenkul yatırımcılarının Türkiye gayrimenkul sektörüne karşı ihtiyatlı duruma geçtiği öne sürülürken, konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Türkiye'deki gayrimenkul sektörünün önde gelen isimleri sözkonusu haberi yalanladı.

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, 'Türkiye üzerine oyunlar oynanıyor' derken, Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği Başkan Yardımcısı Işık Gökkaya bu haberlerin tamamen dezenformasyon (kasıtlı yanlış bilgilendirme) nitelikte olduğunu söyledi.' dedi.

MÜSİAD 3. Dönem Genel Başkanı ve Ak Parti MKYK Üyesi Dr. Ömer Bolat ise, 'Türkiye'nin 10.5 yıldır iğne ile kuyu kazanarak sağladığı istikrarı çekemeyen bazı ülkeler kıskançlık gösteriyor. Ama hevesleri kursaklarında kalacak' şeklinde konuştu.

İDDİALAR TAMAMEN DEZENFORMASYON

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği Başkan Yardımcısı Işık Gökkaya, 'Gayrimenkul piyasasında yabancıların Türkiye'ye karşı olumsuz bir tavrı yok. Ortaya atılan iddialar tamamen dezenformasyon. Türkiye'ye yatırım kararı alanlar 2 dakikada bundan vazgeçmez. Gayrimenkul satışlarının düştüğünü iddia edenler bunu neye dayanarak söylüyorlar. En iyi rakamlar bizim elimizde, bir düşüş olsa biz bunu görürüz, öyle bir durum da yok. Bu yılın ilk çeyreğinde gayrimenkul satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 89 arttı.' dedi.

HEVESLERİ KURSAKLARINDA KALACAK

MÜSİAD 3. Dönem Genel Başkanı ve Ak Parti MKYK Üyesi Dr. Ömer Bolat, 'Kimi yabancı yatırımcılar ürkmüş olabilir ama Türkiye'ye ilk fırsatta koşa koşa gelecekler. Yabancı yayınların Türkiye'yi istikrarsızlığa sokma çabaları dış bağlantıları deşifre etmiştir. Türkiye bu süreci bir iki hafta içinde aşacaktır. Önce kendi evimizi düzene sokarak istikrarsızlaştırma çabalarını boşa çıkaralım. Görüştüğümüz yatırımcıların Türkiye'de herhangi bir satışları yok. Borsa şoku atlattı. Faiz ve döviz geriliyor. Türkiye'nin 10.5 yıldır iğne ile kuyu kazanarak sağladığı istikrarı çekemeyen bazı ülkeler kıskançlık gösteriyor. Haset ediyor. Kandırılmış çevreler var. Bazı yabancı ülkeler mal bulmuş mağribi gibi, 'işte kıskandığımız ülke' derken onların yayın organları da ateşe malzeme taşıyor. Ama hevesleri kursaklarında kalacak' diye konuştu.

'MEMLEKETE YAZIK EDİYORLAR'

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, 'Önceden böyle bir şey yoktu. Bir olay oldu diye, hemen etkisini nasıl gösterir? Böyle bir şey söz konusu değil. Biz vazgeçtik iptal ettik diye bana veya çevreme bir şey gelmedi. Türkiye üzerine oyunlar oynanıyor. 67 ilde hemen leasing sistemine etkisi olur mu? Memlekete yazık ediyorlar. 30 yıldır süren terör olayından 3-4 aydır çıktık. Şimdi de bunun gibi saçmalıklar dile getiriliyor. Yok böyle bir şey…' dedi.

REUTERS'TAN DESTEKSİZ ANALİZ

Yabancı yatırımcıların ülkemize yaptığı gayrimenkul yatırımının 2011'deki 2 milyar dolar seviyesinden 2012'de 2,5 milyar dolar düzeyine çıkarak her yıl kademeli artış gösterdiğini görmezden gelen Reuters'in bilgi desteği içermeyen analizinin yabancı yatırımcılar nezdinde sektörün itibarını zedeleyici bir sonuca yol açması bekleniyor.

İngiliz Reuters'in abonelerine duyurduğu metinde şu ifadelere yer verildi: 'Hükümet karşıtı bir tavrın polisin müdahalesiyle şiddetli protestolara yol açması, zaten karmaşık planlama ve cazip bulunmayan leasing piyasası nedeniyle ihtiyatlı yaklaşan küresel gayrimenkul yatırımcısının gözünde Türkiye'yi daha cazip kılmayacak. Türkiye'nin geçen ay ikinci yatırım yapılabilir kredi notunu elde etmiş olmasına ve inşaat faaliyetlerindeki patlamaya rağmen bu piyasaya ilişkin sınırlı verilere göre, emlak yatırımcılarından gelen uluslararası sermaye zayıf.'

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBorsaDövizİngiltereTerörolayoyun
Görüş Bildir