Silikon Skandalı Davası Başladı

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Silikon Skandalı Davası Başladı

Silikon Skandalı Davası Başladı

Dünya çapında yaklaşık 500 bin kadın, zararlı silikon kullanılarak üretilen PIP göğüs implantlarından mağdur oldu. Skandalın patlak vermesinden üç yıl sonra sorumlular, ilk kez hakim karşısında.

Ucuz silikon kullanarak yüz binlerce kadını mağdur eden Fransız Poly Implant Prothese (PIP) adlı firmanın başkanı Jean-Claude Mas ve dört çalışanına karşı açılan dava, Marsilya kentinde görülmeye başlandı. Duruşma salonuna çevrilen fuar alanındaki Avrupa Pavyonu, yaklaşık bin 500 kişi alıyor. Zira sadece mağdurların avukatlarının sayısı 300’ü buluyor.

Yaklaşık 5 bin kadın, PIP şirketinden davacı oldu. Mağdurlar, PIP şirketi tarafından üretilen göğüs implantlarının kolaylıkla yırtıldığı, hatta kansere neden olduğu suçlamasında bulunuyor. İmplantların içindeki, yasal onayı bulunmayan jel, enfeksiyon ve şişkinliklere yol açmıştı. Ancak, ucuz silikonun kansere yol açtığı yönünde bir kanıt bulunmuyor.

İmplantları çıkartamayan kadınlar

PIP şirketinin kurucusu, 73 yaşındaki Jean-Claude Mas çoktan suçunu itiraf etti. Davacı kadınlar ise haklarını istiyor ve şirketten tazminat talep ediyor. Ancak PIP şirketi 2010 yılında iflas etmişti.

Mağdur avukatlarından Philippe Courtois, bir tazminat fonu oluşturulmasını talep ediyor. Courtois "Fransız devleti de tazminat ödemelerine katkıda bulunabilir ve her kadına 1000 ile 3000 euro arasında bir ödeme yapılabilir. Bu tabii çok fazla değil. Ama bu miktar, en azından şimdiye dek parası olmadığı için bu implantları çıkartamayan kadınlara yardımcı olur. Onların bu paraya ihtiyacı var" diye konuşuyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

kadınlar
Görüş Bildir