Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Silahlar Susarsa Çözüm Sağlanır'

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Silahlar Susarsa Çözüm Sağlanır

Silahlar Susarsa Çözüm Sağlanır

Marmara Bölgesi Akil İnsanlar Heyeti Başkan Vekili Prof. Dr. Mithat Sancar, CHP'nin kemalist ideolojiden kurtularak çözüm sürecinde yer alması gerektiğini söyledi.

CHP yönetiminde çözüm sürecine katkı sağlamak isteyen insan sayısının tahmin edilenin üzerinde olduğunu öne süren Sancar, şöyle devam etti:

"CHP'de ideoloji o kadar güçlü ki, sürece destek vermek isteyen insanlar görüşlerini açıklamaktan çekiniyorlar. CHP'de önceki gün yaşanan istifanın altında da bu yatıyor"

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Merkezi'nde düzenlenen ve Genel Sekreter Sıtkı Abdullahoğlu'nun yönettiği panelde "Çözümle Gelecek Barış Ortamının Ekonomik Yansımaları" tartışıldı.

SANCAR: HÜKÜMET CHP'Yİ SÜRECE DAHİL ETMELİYDİ

Panelistlerden Prof. Dr. Mithat Sancar, çözüm süreci konusunda; CHP'nin hakim düşünce yapısında köklü bir problem olduğunu ifade etti.

CHP'nin çözüm sürecinde yer almamasında hükümet kanadında da sıkıntı olduğunu kaydeden Sancar, özetle şunları söyledi:

"Hükümet CHP'yi sürece dahil etme noktasında daha istekli hareket etmeliydi. Benim görebildiğim kadarıyla kabahatin büyük kısmı CHP'nin iç dinamiklerinde yatıyor. CHP'nin bloke olmasına neden olan alışkanlıklar var. Bir ulusalcı ideoloji var. Bir Kemalist paradigma var ve bu paradigma, bu partiyi bu devletin sahibi fikrine yapıştırmış durumda. Bunun da yönetim katında ciddi bir blokaj oluşturmuş olduğunu görüyoruz"

Prof. Sancar, AK Parti tabanında sürece destek verenlerin oranı yüzde 52 iken CHP'de bu oranın yüzde 40'lara ulaştığını ifade ederek bunun hiç de küçümsenecek bir rakam olmadığını açıkladı.

TARAFLAR, SİLAHLA SONUÇ ALINAMAYACAĞINI ANLADI

Ülkemizde 30 yıldır süren çatışmada kurtuluş savaşından daha fazla can kaybı yaşandığını ifade eden Prof. Dr. Mithat Sancar, çatışmaların sona erdirilmesinde toplumsal barışın ön şartı olduğunu ifade etti.

Yeni dönemin ne getireceğini insanların bilmek istediğini belirten Mithat Sancar, belirsizliğin sürmesinin de insanların kafalarında değişik kaygılar oluşturacağını söyledi.

Nihayet her iki tarafın bu sürecin silahla sona ermeyeceğinin farkına vardığına işaret eden Prof. Dr. Mithat Sancar, özetle şunları söyledi:

"30 yıldır devam eden çatışmada kimse yenilmedi. Devletin PKK ya karşı denemediği yöntem kalmadı ama bitmedi. O zaman bu meselenin köklerine bakmak gerekir. Bu süreç hükümetin ve Öcalan'ın başlattığı süreç üzerine kuruldu. Bu işin gerçeği devletin ve örgütün silahla hedefine ulaşamayacağı. Süreç konuşarak ve anlaşarak sona ulaşacaktır. Akil insanların ortak paydası da bu sürece destek vermektir. Biz bu yöntemin doğru olduğuna inanan insanlarız."

Gittikleri yerlerde vatandaşların kendilerine 'Gizli anlaşma mı var?" diye sorduğunu belirten Sancar, sonucu oylama olan bir sistemde hiçbir gizli pazarlığın sonsuza kadar gizli kalmayacağını söyledi.

SOLCU ARKADAŞLARIM ELEŞTİRİYORLAR

Eski İstanbul Baro Başkanı Prof. Dr. Yücel Sayman akil ainsanlar listesinde yer aldığı için solcu arkadaşlarından 'AK Parti seni kullanıyor' diye eleştiri aldığını söyledi.

Kendisinin bugün söylediklerini AK Parti kurulmadan da söylediğini ifade eden Sayman, "Kim kimi kullanıyor? Bana göre ben hükümeti kullanıyorum. Akil insan listesinde olmasaydım, bugün bu toplantıya davet edilmezdim." dedi.

YOZGAT'I DEĞİL, DİYARBAKIR'I İSTİYORLAR

Bütün gayretlerinin silahı ortadan kaldırmak olduğunu vurgulayan Prof. Sayman, silahın siyasetten çıkması halinde ülkenin diğer sorunlarının da daha rahat çözüleceğini söyledi. Sayman, özetle şöyle dedi:

"Vatandaşlardan barış sürecini yüksek sesle dile getirmeleri halinde müzakere edenlerin buna kulak vermek zorunda kalacaklar. Yürüttüğümüz çalışma sırasında yaşadığım bir anıyı anlatmak istiyorum. Yozgatlı bir vatandaş:

'Kürtler neresini istiyor?' diye sordu. Ben de; 'Yozgat'ı istiyorlarlar, Yozgatı verelim mi?' dedim. Yozgatlı bana dedi ki; 'Yozgat'ı vermeyelim, onlar Diyarbakır'ı istiyorlar abi"

TERÖRE HARCANAN 300 MİLYAR DOLARLA 150 BOĞAZ KÖPRÜSÜ YAPILIRDI

Akil Adamlar Marmara Gurubu listesinde yer alan İstanbul Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Levent Korkut: "Türkiye'nin ekonomisinin gelişmekte olan bir ekonomi olduğunu, ancak bunu sürdürülebilir kılma noktasında siyasi istikrarın en önemli unsur olduğunu" söyledi.

1990'lardan sonra özgürlüğe değer veren ülkelerin kalkındığını ifade eden Korkut özetle şöyle devam etti:

"Şu anda Güney Afrika en gelişmiş 20 ekonomi arasında dünyada. Eğer Güney Afrika o süreçleri dönüşümü atlatamasaydı, belki de bugün Güney Afrika hala çatışmaların içinde sürüklenen bir ülke olacaktı"

Ziyaret ettikleri bölgelerde karşılaştıkları Kürt vatandaşların artık barış taleplerini kendilerine ilettiklerini ifade eden Korkut: "Bugüne kadar teröre harcanan para 300 milyar doları aştı. Bu parayla 150 Boğaz köprüsü yapılırdı. Bu parayı doğuya harcasaydık, doğu ihya olurdu" dedi.

Doç. Dr. Korkut, "Türkiye'nin demokrasisinin güçlenmesi için terör belasından kurtulması lazım" dedi. Haberin alındığı kaynak » www.sicakgundem.com

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAdalet ve Kalkınma PartisiCumhuriyet Halk PartisiDiyarbakırİstanbulTerörYozgat
Görüş Bildir