Sıkılanları Buraya Alalım! Akıllara Durgunluk Veren Birbirinden İlginç 21 Bilgi

30PAYLAŞIM

Yazanların %100 doğru olduğunu hatırlatalım...

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/andrewziegler/t...

1. Titanik'i batıran buzdağı olduğuna inanılan buzdağının bu fotoğrafı 15 Nisan 1912'de Prinz Adalbert gemisinin güvertesinden çekildi.

Çeklien fotoğrafın yeri Titanik'in battığı yere sadece birkaç km uzaklıkta. Prinz Adalbert'teki yolcular, bu buzdağının üzerinde büyük bir kırmızı boya kalıntısı olduğunu iddia ediyorlar, bu yüzden içlerinden biri bir fotoğrafını çekmiş.

2. George Aquilla Hardy adlı bir sanatçı ve müzisyen, George Washington bugün yaşasaydı nasıl görünebileceğinin bir portresini tasarladı ve inanılmaz derecede gerçek görünüyor.

3. Harpia kartalının pençe büyüklüğü:

4. Kuzgunlar son derece zeki hayvanlardır. Yapılan bazı deneylerden sonra kuzgunların karmaşık bulmacaları çözme gibi konularda, insan bebeklerden daha iyi olduğu ortaya çıkmıştır.

www.reddit.com

Vahşi doğada hayatta kalabilmek için kurtlarla özel bir ilişkileri vardır.

5. Robert Hansson, FBI ve Sovyetler için çalışan çifte bir ajandı. Kendisi ABD istihbarat tarihinin en büyük haini olarak görülüyor.

20 yıldan fazla bir süre boyunca Ruslara nakit ve elmas karşılığında gizli bilgiler sağladı ve paylaştığı bazı gizli bilgiler, Sovyetler Birliği'nde yaşayan kaynakların ve casusların tutuklanmasına ve infaz edilmesine neden oldu. İki farklı istihbaratta çalıştığı için kendisine yapılan suçlamaları önceden öğrenebiliyordu. 2001'de yakalandı ve ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

6. Uluslararası Uzay İstasyonu'nda, yani uzayda yetiştirilen ilk çiçek.

7. Birmingham, İngiltere'den Malaga, İspanya'ya giden 5390 sefer sayılı uçuşta uçağın ön camı 23 bin fitte (7000 metre) kendiliğinden patlamıştır. Hava basıncındaki ani değişiklik kokpitin kapısını da patlatmıştır. Pilot uçaktan düşmek üzereyken bir hostes gelip pilotu bileğinden tutarak hayatını kurtarmıştır.

8. Fotoğrafta gördüğünüz kedinin adı Oscar, bu kedi biri Alman, iki İngiliz olmak üzere üç savaş gemisinde görev yaptı ve gemilerin hepsi II. Dünya Savaşı sırasında battı. Kedi, kurtarılıncaya kadar batan gemiden kalan ahşap kalasların üzerinde yüzerek hayatta kaldı. Oscar artık 'Batmayan Sam' olarak biliniyor.

9. Galileo 1642'de Katolik Kilisesİ'ne göre sapkınlık yaptığı için ev hapsine çarptırılmıştır ve orada ölmüştür. 1737'de cesedi mezardan çıkarıldı ve İtalya'nın Floransa kentine taşındı. Transfer sırasında, "hayranlar" onun üç parmağını ve bir dişini çıkarıp kavanozlara koydu. 1905'te, iki parmak esrarengiz bir şekilde kayboldu. Daha sonrasında parmaklar bulundu ve Floransa'daki Bilim Tarihi Müzesi'nde müzayedeye getirildi. Müzenin yeni adı Museo Galileo olarak değiştirildi.

10. Ken Allen, hayatı boyunca San Diego Hayvanat Bahçesi'nde yaşamış bir orangutandı. Ken'in ünlü olma nedeni, kendisinin tam bir kaçış ustası olması...

Hayvanat bahçesinde kalemini parçalara ayırıp geceleri gizlice etrafta dolaşırdı. Sabah olduğunda hayvanat bahçesi görevlilerini kandırmak için kalemini yerine geri koyardı. Ken o kadar çok kaçmayı başardı ki insanlar ona Kıllı Houdini demeye başladı.

11. Freddie Oversteegen, İkinci Dünya Savaşı sırasında Hollanda'daki Nazi işgalcilere karşı silahlanan Hollandalı bir direniş savaşçısı.

Freddie ve ablası, köprüleri ve demiryollarını bozmak, Yahudi çocukları toplama kamplarından kaçırmak için barlarda Nazilerle buluşup onları tahrik ederek ormana çekmişlerdir. Daha sonrasında ormana çektikleri askerleri dinamit kullanarak öldürmüşlerdir. Freddie'ye kaç kişi öldürdüğünü sorulduğunda 'Bir askere bunların hiçbiri sorulmamalı.' diye cevap vermiştir. Freddie, 2018'de 92 yaşında ölmüştür.

12. Mauna Kea silversword çiçeği yalnızca Hawaii'nin Mauna Kea yanardağı çevresinde bulunuyor. Bu bitkinin bu kadar eşsiz olmasının sebeplerinden biri, hiç çiçek açmadan 30 yıla kadar yaşayabilmesidir.

Çiçek açtığı zaman, sadece kısa bir süre dayanır ve sonra bitki ölür. Çiçek 7 yılda bir açar ve sadece 7 gün yaşar.

13. İnsanları öldürmesiyle bilinen, dünyanın en ölümcül kuşu olan Cassowary cinsinin yumurtaları yeşil renklidir.

14. 9 kişinin gizemli bir şekilde öldüğü ve 60 yıl boyunca çözülemeyen Dyatlov Geçidi Vakası'nda çekilmiş son fotoğraf.

Yapılan araştırmalara göre, bu gizemli vakaya sebep olan şeyin küçük ama güçlü bir çığ olduğuna inanılıyor.

15. Dünyanın en önemli mucitlerinden biri olan Nikola Tesla'nın, 1943'te New York'ta yaşadığı otel odasında ölmeden önce çekilmiş son fotoğrafı.

16. Ribeiroia ondatrae isimli bir parazit, hayvanların fazladan organ üretmesine neden olur.

17. Nickolodeon 1992 yılında bir zaman kapsülü gömmüştür ve 2042'ye kadar açılmayacaktır.

18. Ohio'da yaşlılar için bir merkez olan Lantern of Chagrin, eski bir Amerikan kasabası gibi inşa edilmiştir. Bu tasarım, Alzheimer ve diğer bunama türlerine sahip hastalara bir aşinalık ve rahatlık hissi sağlar.

19. İtalya'nın Isernia kentinde, bir zamanlar daha büyük bir heykelin parçası olan Sezar Augustus'un mermer bir başı arkeologlar tarafından yakın zamanda keşfedildi. Augustus, ilk Roma İmparatoru ve Jül Sezar'ın evlatlık oğluydu.

20. Bir ev sahibi havuz inşa etmek için bahçesini kazarken, 14.000 yıllık fosilleşmiş bir at iskeleti buldu.

21. Dünyaca ünlü çellist Yo-Yo Ma, neredeyse 300 yıllık bir çello çalıyor. Çello,1733 yılında, hayatı boyunca dünyanın en iyi çello ve keman tasarımcılarından biri olarak kabul edilen Domenico Montagnana tarafından yapılmıştır. Çellonun 10 yıl önceki değeri 2.5 milyon dolardı.

commons.wikimedia.org

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Dünyanın En Eşsiz Ülkelerinden Biri Olan İzlanda Hakkında Birbirinden Şaşırtıcı 15 Bilgi - onedio.com
Dünyanın En Eşsiz Ülkelerinden Biri Olan İzlanda Hakkında Birbirinden Şaşırtıcı 15 Bilgi - onedio.com
Zor Durumlarda Kaldığınız Zaman Kurtulmanızı Sağlayacak Birbirinden Etkili 30 Psikolojik İpucu - onedio.com
Zor Durumlarda Kaldığınız Zaman Kurtulmanızı Sağlayacak Birbirinden Etkili 30 Psikolojik İpucu - onedio.com
Öğrenmenin Yaşı Yok! Daha Önce Hiçbir Yerde Görmediğiniz Birbirinden İlginç 36 Bilgi - onedio.com
Öğrenmenin Yaşı Yok! Daha Önce Hiçbir Yerde Görmediğiniz Birbirinden İlginç 36 Bilgi - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yeta-butuc

#7 hostes değil kaptan pilot, yardımcı pilot tek başına uçağı indirmek zorunda kaldı. (Uçakta 3 pilot vardı, 1 pilot, yardımcı pilot ve uçuş mühendisi) ayrıca kazanın nedeni; çatlayan ön camı değiştiren teknisyenin söktüğü pencere vidalarının yerine daha küçüğünü takması idi.

siren-s.s.

#4 insan bebekten daha iyi , ne olabilir , bulmaca yerine bubu mu diyor

doctor-what

bulmaca çözme konusunda demiş

otekisi

#10 Belli ki orninalinde "pen" yazıyor. Kalem anlamına gelsiği gibi kafes, kümes anlamına da gelir. Bilmemek anlaşılır da, şu çeviriyi yapan hiç mi sorgulamaz bu çok anlamsız, kalem ne alaka diye?

Gizli Kullanıcı

Open bence o. Silik bir O var başında :D

umitmustafa.akdogan

Bende alaka kuramamıştım acaba kalemi parçalara ayırıp kafesini mi açıyor dedim.

Görüş Bildir