'Şike Davası'nda Karar Pazartesi

 > -

Şike Davasında 21. Duruşma!

Şike Davasında 21. Duruşma!

Futboldaki şike davasında, aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 4'ü tutuklu 93 sanık hakkında açılan davanın 21. duruşması Çağlayan Adliyesi'nde görülüyor...

Taleplerin yazılı olarak hazırlanması ve mahkemeye sunulmasını isteyen mahkemenin, operasyonun başladığı 3 Temmuz tarihine kadar kararını açıklaması bekleniyor.

11:20 - Hakim, Murat Özaydınlı'ya 'Yas için mı sakal bıraktınız?' diye sordu. Aydınlı ise 'Adalet için' cevabını verdi. Hakim Ekici de 'Dünya yıkılsa da adaleti sağlarız' yanıtı verince, hakime seyirci sıralarından alkış geldi.

11:18 - Mahkemeye verilen arada hakim Mehmet Ekinci eski Fenerbahçe Asbaşkanı Murat Özaydınlı'ya uzayan sakalları ile ilgili soru sordu.

11:10 - Emre Belözoğlu, Aziz Yıldırım ile kısa bir sohbet gerçekleştirdi.

11:00 - Mahkeme salonuna gelen eski Fenerbahçeli futbolcu Emre Belözoğlu, mahkeme başkanı ile tokalaşıp bir süre konuştu.

10:30 - Haldun Şenman'ın avukatı Dizdar, "13 uğursuz derler; ama ben davaya dair 13 maddelik bir metin hazırladım, onu okuyacağım." derken çete iddialarının boş ve saçma olduğunu ifade etti.

10:15 - Ümit Karan'ın Avukatı: "Ali Kıratlı aile dostudur. Fenerbahçe'nin iyiliği için bırak şike yapmayı tırnağını bile oynatmaz"

AVUKATLAR SAVUNMA YAPIYOR
Duruşmaya sanık avukatlarının mütalaaya karşı savunmalarının alınması ile devam ediliyor. İlk olarak Ümit Karan'ın avukatı Ayhan Sağıroğlu savunma yapmaya başladı.

GÜVENLİK ÖNLEMİ
Duruşma nedeniyle adliye çevresinde de yoğun güvenlik önlemleri alındı. Spor polisi, çevik kuvvet ve sivil polisler adliyeyi sıkı bir güvenlik çemberine aldı. Polis köpekleri de adliye çevresine yerleştirildi. Adliye içinde de duruşmanın yapılacağı salonun katında barikatı oluşturuldu. Öte yandan salonun dolu olması nedeniyle duruşmaya sadece ajans muhabirleri alındı.

YOKLAMA YAPILDI
Sanıkların ve avukatların salona alınmasının ardından ilk olarak yoklama yapıldı ve duruşmaya gelen sanıklar tespit edildi. Salona tutuklu ve tutuksuz sanıklar, avukatlar ve tutuklu sanıkların yakınları alındı.

TUTUKSUZ SANIK KATILDI
Tutuksuz sanıklardan Serdar Kulbilge, Abdullah Başak, Haldun Şenman ve Halil Köntek'in de aralarında bulunduğu bir kısım tutuksuz sanık da duruşmada hazır bulundu.

"Futbolda şike" iddiaları üzerine aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 4'ü tutuklu 93 sanık hakkında açılan davanın 21. duruşması görülmeye başlandı. Özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülen duruşmaya tutuklu sanıklar Aziz Yıldırım, Olgun Peker, İlhan Ekşioğlu ve Yusuf Turanlı getirildi.

Haberin Tamamı İçin:

Emre Belözoğlu'dan Aziz Yıldırım'a veda

Fenerbahçe'den ayrıldıktan sonra Atletico Madrid takımına transfer olan milli futbolcu Emre Belözoğlu, İspanya'ya gitmeden önce Aziz Yıldırım'la vedalaştı.

Çağlayan Adliyesi'ne gidip Aziz Yıldırım'la helalleşen Emre Belözoğlu, FBTV'ye yaptığı açıklamada "4 sene önce Fenerbahçe'ye ilk geldiğimde herkes beni Galatasaraylı kökenli olduğumu düşünüyordu ama Yıldırım ailesi o dönemde bana sahip çıktı. İnsanların bu bakış açılarını değiştirmelerinde en büyük vesileyi oynayan kişi Ali Yıldırım ve Aziz Yıldırım'dır. Onlara teşekkür etmek istiyorum. Elimden geldiğince 4 yıl boyunca Fenerbahçe'ye hizmet etmeye çalıştım. Başarılı olduğuma da inanıyorum. Taraftarlar da haklarını helal etsinler. Elimden geldiğince gerek Fenerbahçe'yi gerek Türk futbolunu Avrupa'da başarıyla temsil etmeye çalışacağım. Son kez gitmeden önce de tesislere uğrayıp hocam ve takım arkadaşlarımla vedalaşmak istiyorum. İnşallah Türkiye'ye döndüğümde Aziz Başkan ve diğer abilerimiz de özgürlüklerine kavuşurlar. Bana bugüne kadar destek olan herkese tekrar teşekkür ederim herkes hakkını helal etsin" dedi.

Aziz Yıldırım'la sarıldığını hatırlatan gazeteciye cevap veren Emre "Başkanı tanımak gerekiyor. Duygusal anlar yaşandı tabi. Sporu çok seven ve bu iş için hayatını adamış ender insan. Ben yapmam gerekeni yaptım. İnşallah bu ay çıkar diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Haberin Tamamı İçin:

Mahkeme Başkanı: Cuma Günü Karar Vermeyi Düşünüyoruz

Şike davasının 21 . duruşmasında aralarında Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 4 tutuklu sanığın savcının esas hakındaki mütalaasına karşı beyanları alındı. Tutuklu sanıklar Aziz Yıldırım, Olgun Peker, İlhan Ekşioğlu ve Yusuf Turanlı mahkemeden cezaevine gitmek için izin istediler. Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci'nin izin vermesi üzerine tutuklu sanıklar kaldıkları cezaevlerine gönderildi. Ardından Şekip Mosturoğlu, Tamer Yelkovan ve Levent Eriş'in de aralarında bulunduğu tutuksuz sanıkların esas hakkındaki mütalaaya karşı beyanları alındı. Böylelikle sanıkların mütalaaya karşı beyanları tamamlandı.

CUMA KARAR VEREBİLİRİZ
Mahkeme Başkanı Ekinci, Cuma günü müdahillerin esas hakkındaki mütalaaya karşı diyeceklerinin alınmasının ardından sanıkların son sözlerinin alınması için söz verileceğini belirtti. Başkan Ekinci, "Aksilik olmazsa Cuma günü karar vermeyi düşünüyoruz, yetiştiremezsek de doğru karar vermek adına ha...

Haberin Tamamı İçin:

Gözler 22. Duruşmada!

''Futbolda şike'' iddialarına ilişkin açılan davadada bugün 22. duruşma yapılacak. Günün sonunda ise mahkemenin kararını açıklaması bekleniyor. Aksi halde davanın karar duruşması pazartesi günü yapılacak.

''Futbolda şike'' iddialarına ilişkin açılan davadada bugün 22. duruşma yapılacak. Günün sonunda ise mahkemenin kararını açıklaması bekleniyor. Aksi halde davanın karar duruşması pazartesi günü yapılacak.

Yargılamayı yapan İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Mehmet Ekinci, çarşamba günü duruşmaya son verirken “Bir aksilik olmazsa cuma günü karar vermeyi planlıyoruz" açıklamasını yapmıştı.
Bugünkü duruşmada kalan sanıklar savunmalarını tamamlayacak ve ardından tüm sanıkların son sözleri alınacak. Daha sonra değerlendirmesini yapacak mahkeme heyetinin, zamanın yeterli olması halinde kararını vermesi bekleniyor.

Aksi halde davanın karar duruşması pazartesi günü yapılacak.

Haberin Tamamı İçin:

Beklenen Gün!

Şike davasında bugün karar çıkması bekleniyor. Mahkeme heyeti dün Başkan Mehmet Ekinci’nin odasında savunmaları ve delilleri tartıştı. Rahatsız edilmek istemeyen heyet, odanın kapısına “Müzakere var” yazısı astırdı

Şike davasında bakan İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nin bugün kararını açıklaması bekleniyor. Sanıkların ve avukatlarının son savunmalarını yapacağı bugünkü 22’nci oturumda yargılama sona ererse karar çıkacak. Duruşmanın uzaması veya geç saatlere kadar sürmesi halinde ise kararın açıklanması önümüzdeki haftaya ertelenecek. Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın da gözaltına alındığı soruşturmayla ilgili operasyonların yıl dönünümü olan 3 Temmuz öncesinde kararın açıklanabileceği belirtiliyor.

F.Bahçe Başkanı Aziz Yıldırım ve asbaşkan İlhan Ekşioğlu tahliye edilirse taraftarlar sabaha kadar kutlama yapacak. Ceza kararı çıkar, yargıtay onaylarsa bir devir kapanacak, Yıldırım’ın başkanlığı düşecek.

BİR REKORA İMZA ATILACAK
Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci 21’nci oturumun yapıldığı çarşamba günkü duruşmada, “Bir aksilik olmazsa Cuma günü karar vermeyi düşünüyoruz. Belki Pazartesi gününe de sarkabilir” demişti. Kararın bugün çıkması halinde İstanbul Özel Yetkili Mahkemeler açısından bir rekora da imza atılmış olacak. 93 sanıklı dava sadece 4,5 ayda sonuçlanacak. Bu arada sanık avukatlarının 3. Yargı Paketi’nde yer alan Özel Yetkili Mahkemeler ile ilgili düzenlemeleri yakından takip ettikleri ve lehlerine yeni bir durumun ortaya çıkması halinde duruşmayı uzatmaya çalışabilecekleri de iddia ediliyor.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?
Duruşma Savcısı Ufuk Ermertcan 260 sayfalık mütalaasında yeni yasal düzenlemeleri dikkate alarak Aziz Yıldırım’ın 6 maçta şike yaptığı ve çıkar amaçlı kurulan suç örgütünün yöneticisi olduğu gerekçesiyle 13 yıl 10 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılmasını istemişti. Mahkeme Heyeti’nin bu doğrultuda ceza vermesi halinde bu kez dosyanın gönderileceği Yargıtay’ın kararı beklenecek. Yargıtay’ın kararı onaması halinde de Yıldırım, infaz kanununa göre hapis cezasının 4’de 3’ünü cezaevinde geçirecek. Yaklaşık 10 yıl hapis cezası yatması gereken Yıldırım, 1 yıldır tutuklu olduğu için 9 yıl daha cezaevinde kalacak. Yargıtay’ın kararı bozması veya yapılacak yeni yasal düzenlemeler halinde ise yargılamanın yeniden yapılması gündeme gelecek.

YASAL DÜZENLEME CEZALARI DÜŞÜRDÜ
6 maçta şike, 3 maçta ise teşvik pirimi suçu işlediği belirtilen başkan Aziz Yıldırım hakkında her suç için ayrı ayrı ceza istenmedi. Yasal düzenlemeler nedeniyle eylemlerin hepsi için tek bir ceza talep edildi. Eylemlerin her biri için ceza talep edilmesi halinde ise bu 39 yıl 9 ay hapis olacaktı.

ŞİKE VE TEŞVİK SUÇU İŞLENDİĞİ İDDİA EDİLEN MAÇLAR
Savcı, Yıldırım’ın; Gençlerbirliği-Fenerbahçe maçı için şike suçundan cezalandırılmasını, Gençlerbirliği-Trabzon maçında teşvik pirimi verilmesi suçundan beraatini, Eskişehir-Fenerbahçe maçında şike suçundan cezalandırılmasını, Trabzon-Bursa maçında teşvik pirim suçundan cezalandırılmasını, Eskişehir-Trabzon maçı için teşvik pirimi suçundan cezalandırılmasını, Fenerbahçe -İBB Spor şike suçundan cezalandırılmasını, Karabük-Fenerbahçe şike suçundan cezalandırılmasını, Fenerbahçe- Ankaragücü şike suçundan cezalandırılmasını, Trabzon-İBB Spor teşvik pirimi suçundan cezalandırılmasını, Sivas-Fenerbahçe maçında şike suçundan cezalandırılmasını istedi.

Haberin Tamamı İçin:

KARAR PAZARTESİ GÜNÜ

''Futbolda şike'' iddialarına ilişkin açılan davada 22. duruşma sona erdi. Nihai karar, pazartesi günü açıklanacak.

''Futbolda şike'' iddialarına ilişkin açılan davada 22. duruşma sona erdi. Nihai karar, pazartesi günü açıklanacak.

TUTUKSUZ SANIKLAR DA KATILDI
Tutuksuz sanıklardan Sadri Şener, Nevzat Şakar, Mecnun Odyakmaz, Tayfur Havutçu, Şekip Mosturoğlu, Bülent Uygun, Ümit Karan, Serdar Adalı, Korcan Çelikay, İbranim Akın, İlkay Çelikay ve Serdar Kulbilge'nin de aralarında bulunduğu 36 tutuksuz sanık da duruşmada hazır bulundu.
FİKRET ORMAN SALONDA
Duruşmaya izlemek için spor camiasından isimlerde hazır bulundu. Beşiktaş Spor Kulübü Başkanı Fikret Orman ve Fenerbahçe Spor Kulübü yöneticilerinden Abdullah Kiğılı da duruşmayı izliyor.
YOKLAMA YAPILDI
Sanıkların ve avukatların salona alınmasının ardından ilk olarak yoklama yapıldı ve duruşmaya gelen sanıklar tespit edildi. Salona tutuklu ve tutuksuz sanıklar, avukatlar ve tutuklu sanıkların yakınları alındı.

GÜVENLİK ÖNLEMİ
Duruşma nedeniyle adliye çevresinde de yoğun güvenlik önlemleri alındı. Spor polisi, çevik kuvvet ve sivil polisler adliyeyi sıkı bir güvenlik çemberine aldı. Polis köpekleri de adliye çevresine yerleştirildi. Adliye içinde de duruşmanın yapılacağı salonun katında barikatı oluşturuldu. Öte yandan salonun dolu olması nedeniyle duruşmaya sınırlı sayıda muhabirler alındı. Muhabirlere ve izleyicilere İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na ait akreditasyon kartı verildi.
'CEP TELEFONU' YASAĞI
Öte yandan duruşmada bir avukatın telefonu çaldı. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, " O çalan cep telefonu mu? Nasıl bir çalma o öyle. Avukat bey canlı yayın mı yapıyor sunuz?" dedi. Avukatın, "Telefon efendim. Nasıl canlı yayın yapalım?"diye yanıt verdi. "Bilmem artık frekans falan olabilir" diyen mahkeme başkanı, öğleden sonra duruşmalara cep telefonu sokulmaması talimatını verdi.
KULÜPLER BİRLİĞİ, AZİZ YILDIRIM'I ZİYARET ETTİ
Öte yandan Kulüpler Birliği Başkanı olan Eskişehirspor Başkanı Halil Ünal ile bazı kulüplerin başkanları salona geldi. Başkanlar, sanık Aziz Yıldırım ile önce tokalaştı sonra ayaküstü sohbet etti. Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci ise, Kulüpler Birliği Başkanı Halil Ünal'a , "Başkanlığınız hayırlı olsun" dedi.
AVUKAT BAYRAKTAR: UEFA DELİLLERİ İNCELEDİKTEN SONRA KARAR VERDİ
Aziz Yıldırım'ın avukatı Köksal Bayraktar, "UEFA'nın kendisine gelen delilleri inceledikten sonra tahlil ederek kararını verdiğini belirtti.
UEFA kararında 'her türlü dinleme hakkının ihlali' diye beyanda bulundu. Ona karşı da UEFA kendi yargılamasını yaptığını belirtti. Şike iddiasının maçların dışında telefon dinlemelerini dayanılarak ortaya konulması ve buradan cezalandırılmaya gidilmesi hukuka aykırıdır. Telefon konuşmalarında iddiaların , maçlarda somut olarak yansıma gerektiğini UEFA kararlarında vurgulamaktadır" dedi.
AVUKAT DEDE: TAHKİM KURULU KARARI YARGI KARARIDIR
Yıldırım'ın diğer avukatı Şeref Dede ise, "UEFA ve TFF'nin kararlarına ilişkin Trabzonspor'un avukatının söylediği sözler kabul edilemez. TFF Tahkim Kurulu kararları, Anayasa'da yapılan değişiklik ile artık kesin nitelikte yargı kararı niteliğindedir.Tahkim Kurulu incelemesini yaptı ve Aziz Yıldırım ile Fenerbahçe'nin şike ile teşvik suçlamalarına karışmadığını belirtmiştir.Bu kesin bir karardır" diye konuştu.
BUGÜN KARAR ÇIKACAK MI?
Mahkeme Heyeti, tutuklu ve tutuksuz tanıklara son sözlerini soracak. Avukatlardan da söz almak isteyenler varsa, onlara da söz hakkı verilecek. Daha sonra ise nihai kararı açıklamak için duruşmaya, yaklaşık 3 saatlik bir ara verilecek. Bu aranın ardından da bir aksilik olmazsa, esasa ilişkin karar açıklanacak.
Mahkeme Heyeti, dün Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'ndaki odalarında, sanıkların ve avukatların yazılı olarak verdikleri savunmaları tekrar gözden geçirdi. Eğer Mahkeme Heyeti'nin kafasında bu savunmalarla ilgili bir soru işareti oluşursa, bugün bu sorular da sanıklara sorulacak.
Karar bugün yetişmezse, Mahkeme Başkanı'nın da belirttiği gibi pazartesiye kalacak. Ancak Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, çarşamba günü duruşmaya son verirken “Bir aksilik olmazsa cuma günü karar vermeyi planlıyoruz" açıklamasını yapmıştı.

Haberin Tamamı İçin:

Tahliye Talepleri Reddedildi.

'Futbolda Şike' Davası'nda sona eren 22. duruşmanın ardından, ara karar açıklandı. Tahliye taleplerini değerlendiren Mahkeme Heyeti, tüm talepleri reddetti. Davaya ilişkin nihai karar ise pazartesi günü açıklanacak.

'Futbolda Şike' Davası'nda sona eren 22. duruşmanın ardından, ara karar açıklandı. Tahliye taleplerini değerlendiren Mahkeme Heyeti, tüm talepleri reddetti. Davaya ilişkin nihai karar ise pazartesi günü açıklanacak.
22. duruşmanın sona ermesinin ardından Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, tüm sanıklardan son sözlerini alıp, davayla ilgili nihai kararın pazartesi günü saat 09:00'da verileceğini söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Aziz YıldırımBeşiktaş Jimnastik KulübüBursaEskişehirFenerbahçeFenerbahçe Spor KulübüFikret OrmanGençlerbirliğiİspanyaİstanbulİstanbul Büyükşehir Belediyesiİstanbul Büyükşehir BelediyesporPolisTFFTrabzonspor KulübüUEFAYargıtaycep telefonutahliyetransfer
Görüş Bildir