Sık Sık ve 20 Saniye Boyunca! Koronavirüsten Korunmanın En İyi Yolu Neden Elleri Sabunlamak Hiç Düşündünüz mü?

22PAYLAŞIM

Bu kadar basit bir temizlik alışkanlığının arkasında yatan gerçekleri öğrenmek ister misiniz?

Tüm dünya Koronavirüs sebebiyle alarmdayken, tüm uzmanlar virüsten korunmanın en iyi yolunun elleri 20 saniye boyunca yıkamak olduğunu söylüyor.

Dezenfektan veya kolonya kullanmanın bir dereceye kadar etkili olduğu söylenirken birçok insan da bunu önemsemeden çok fazla kolonya ve dezenfektan kullanıyor, ellerini yıkamayı ise pek önemsemiyor.

Sadece Koronavirüsten korunmanın değil, aklınıza gelebilecek birçok hastalıktan ve virüsten korunmanın yolu el yıkamaktan geçiyor.

Yalnızca korunmanın değil, eğer hasta sizseniz de sevdiklerinizi ve yakınlarınızı korumanın, hastalıkların yayılışını sınırlandırmanın yolu da elleri yıkamaktan geçiyor. 

Emory Üniversitesi’nde Salgın Hastalık ve Küresel Sağlık Alanında profesör olarak görev yapan Matthew Freeman, “Sabunla 20 saniye el yıkamak; kendinizi, ailenizi ve etrafınızdaki insanları korumanın en önemli yollarından biridir” diyor.

Elleri sabunla yıkamak aslında yalnızca temel bir kimya bilgisi gerektiriyor...

El yıkamak temelde hepimizin bildiği gibi mikropları ellerinizden arındırarak bizi diğer tüm kirli ve zararlı etkenlerden koruyor. Biraz daha derine inersek de durumu şöyle açıklayabiliriz: Sabun, yüzey aktif bir madde olarak biliniyor; yani cildinizdeki yağları ve kirleri parçalıyor. Su da, parçalanan bu yağ ve kirleri alıp mikropları da yanında kendisiyle birlikte götürüyor. Ellerimizi en az 20 saniye boyunca ovuşturarak yıkamamızın sebebi ise yağları ayırmak için gereken sürtünmeyi oluşturmak.

Morötesi ışıkların eliniz üzerindeki mikropları nasıl da gözler önüne serdiğine bir bakın...

Sizi paranoyaya sokmak istemesek de aslında dikkat etmeniz gereken şey, özellikle böyle hayati durumlarda, kendinizi ve sevdiklerinizi korumak için hiçbir şeye ve hiç kimseye dokunmamak. 

El yıkamak kadar basit bir şeye birçoğumuz aslında hepimiz alışkınız. Annelerimizin aşıladığı temizlik olgusu sayesinde sık sık ellerimizi yıkıyoruz ancak buna kendini alıştırmamış birçok insanın da bunu öğrenmesi gerekiyor.

Sağlık Bakanlığı'nın hazırladığı "Ellerimizi ne zaman yıkamalıyız?" videosu da bu konuda çok yönlendirici ve bilgilendirici:

Farkında olmadan gün içerisinde defalarca yüzümüze, ağzımıza, gözümüze, burnumuza dokunuyoruz. Bu ise elimizdeki virüsü ve mikrobu doğrudan vücudumuza almak anlamına geliyor.

Bu süreçte Koronavirüsten kaçınmak için yapmamız gereken en öncelikli şey kendimize hakim olarak yüzümüze dokunmamak ve sık sık ellerimizi 20 saniye boyunca yıkamak. Özellikle dışarıda, toplu taşımada ve insanlarla temas halinde olmak zorundaysanız.

Son olarak, insanların yeni bir alışkanlık kazanması zaman alır. Ancak böyle hayati durumlarda dikkatli olunması gereken şey çok basit: Ellerinizi sabunlayın ve yüzünüze dokunmayın!

Yorumlarınızı bekliyoruz...

İçeriği hazırlarken buradan yararlandık. 

İşte Dev Liste! Bu Kadar Gerilim Bana Az Geldi Diyenlere Özel Tüm Zamanların En İyi 100 Korku Filmi - onedio.com
İşte Dev Liste! Bu Kadar Gerilim Bana Az Geldi Diyenlere Özel Tüm Zamanların En İyi 100 Korku Filmi - onedio.com
Koronavirüs Sebebiyle Öne Alınan Ara Tatilde Çocuklarınızla Beraber Güvenle Yapabileceğiniz Birbirinden Keyifli 12 Aktivite - onedio.com
Koronavirüs Sebebiyle Öne Alınan Ara Tatilde Çocuklarınızla Beraber Güvenle Yapabileceğiniz Birbirinden Keyifli 12 Aktivite - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir