Sık Sık İzlediğimiz Yabancı Dizi ve Filmlerde Müslümanlığın Tamamen Yanlış Aktarıldığı Sahneler

394PAYLAŞIM

Gerçekten hiçbir fikirleri yok...

Not: Bu içerik bol miktarda SPOILER içerir!!

1. Dizi ve filmlerde başörtüsünü çıkartmak için hazır bekleyen bir kadın mutlaka oluyor. Mesela Grey's Anatomy'den Dr. Dahlia Qadri.

Dr. Qadri'nin tampon yapması gereken bir hastası varken ilk aklına gelen başörtüsü oluyor, çıkartıp tampon yapıyor. Başörtülerinin yeterince steril olmadığı gerçeğini bir kenara bırakalım, hastanede sonuçta etrafta elbette bandaj vardır diye düşünüyoruz.

2. Elite'deki Nadia gibi karakterler için ise başörtüsünü çıkartmak hem özgürlüklerine kavuşmak hem de Guzman gibi hoşlandıkları erkeklerin dikkatini çekmek anlamına geliyor.

Nadia'nın başörtüsünü çıkartmak gibi hayali yoktu. Fakat özgür olmak ve Guzman'ın dikkatini çekmek için çıkarttı. Dizinin yapımcıları ise başörtülü kadınları kapana sıkışmış gibi göstermeyi tercih etmiş.

3. 9-1-1: Lone Star'daki Marjan'ın namaz kılma şeklini görmüş müydünüz?

Biliyorsunuz ki Müslümanlar günde 5 kere namaz kılıyor fakat kılarken secdeye bu şekilde gidilmiyor. Eğer namaz sahnesi kullanacaklarsa bir miktar araştırmaları da iyi olurmuş.

4. Tiny Pretty Things'de Nabil'in namaz kıldığı bir sahne vardı. Gayet normal bir şekilde namaz kılıyordu.

Fakat birden kız arkadaşı Cassie geldi ve şansa bakın Nabil'in namazı bitiverdi. Çünkü kız arkadaşı bitirmesini istedi.

Birden namaz kıldığı örtü kayboldu ve üstü değişti, hemen dans etmeye başladı.

5. Law & Order'da Suriyeli Müslüman bir ailenin nefret sonucu cinayete kurban gitmesini konu alan bir araştırma vardı.

Açılış sahnesinde 4 kişilik bir aile, maskeli adamlar tarafından saldırıya uğruyordu. Fakat orada söylenen cümleler o kadar sertti ki, yazar neredeyse anti-Müslüman bir yaklaşıma sahip bile diyebiliriz.

6. Ha bir de dizilerde Müslüman kadınların zor durumlardan kurtarılması var...

Mesela Iron Man 3'de neresi olduğu belli bile olmayan bir Orta Doğu ülkesinde üç tane çarşaflı kadın kötülerin elinden kurtarılmıştı. Bir de dizi ya da filmde eğer Müslüman birisi varsa mutlaka çarşaflı oluyor farkında mısınız?

7. Community’de Abed Nadir’in kuzeni Abra, amcasına şişme bir evde oynamak istediğini söylüyordu ve amcası izin vermiyordu.

Daha sonra ilerleyen sahnelerde Abra'nın çarşafını bir başkası ile değiştirip oynadığını görüyoruz.

8. Messiah dizisinde Müslümanlar'ın sadece dini ya da politika ile alakalı gösterilmesini hatırlıyor musunuz?

Dizinin yayınlanmasından sonra birçok kişi buna tepki göstermişti. Dizide insanlar sadece dinden ibaret gösteriliyordu, herhangi bir kültürleri yokmuş gibi.

9. Hulu'da yayınlanan Ramy'de karşımıza henüz benliğini bulamamış Müslüman bir genç çıkıyor.

Cinsel olarak da istediğini yaşayamayan Ramy, bir arayış içerisine giriyor. Müslüman gençlerin bu şekilde sürekli benliklerini arıyor olarak gösterilmesi ile eleştirilerin odağı oldu.

10. Netflix'te Cuties adında bir film başlamadan tepki çekmişti...

Bu filmde yer alan küçük kızlardan bir tanesi de Müslümandı ve başörtüsünü çıkartıp dans etmek istiyordu. Cuties'in bu sahnesinde başı zorla kapatılmış ve açtığı an özgürlüğüne kavuşacakmış gibi bir izlenim yaratılıyor.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
asuman-kilic

Başıma bişey gelmeyecekse ben hür irademle kapandım.

semih-kurnaz

Gerçek İslamiyet bu değilciler içerik üretmiş. İyi de tam olarak bu gösterilenler gibi davranıyorsunuz onu nasıl yapacağız. Geçen ki ankette görmüştük. Müslüman olduğunu söyleyenlerin yüzde 80'i -seksen- Kuran'ın Türkçe mealini okumamış. Kulaktan dolma müslümanlık ile dindar geçiniyorsunuz. Sonra da vay efendim biz öyle değiliz bizi kötülüyorlar. E öylesiniz işte..

avrupaninkirbaciattila

neden bir kadın başını açarken bu özgürlük ama kendi hür iradesiyle kapatmak isterken özgürlük değil? zorbalığın her türlüsüne hayır bir çocuğa aklı ermeden dini zorlama yapmayın, bir kadını inancına göre yaşadığı için aşağılamayın. Siz böyle yaptıkça benim türbanlı bacıma saldırdı diyenler başı kapalı görünce ''konu mankeni'' diyenler bitmez.

develop-er

Hür iradesiyle başını kapatmak derken ? BU konu çok tartışıldı ama ben kısaca özetliyeyim size. Herhangi bir yere girebilmek için kıyafet zorunluluğu varsa bu zorlamadır. Çocukluktan itibaren bu kıyafet zorunluluğu uygulandığı için kendinizce normal miş gibi davranıyorsunuz, uzun yıllar aynı şeyi yapa yapa normaliniz oluyor. Ha doğarken kız çocukları baş örtüsüyle çıkıyorsa müslüman kesimde orasını bilemem.

avrupaninkirbaciattila

yazdığımın tamamını okumadığın bariz

kendineassassin

Gerçekten müslümanlığı yaşandığı şekliyle -"olduğu ya da olması gerektiği şekilde" demiyorum bakın- anlatmaya kalkışsalar asıl o zaman çıldırırsınız.. Uzağa gitmeyin, bu sitedeki Müge Anlı içeriklerine bakın; "islamcı" iktidârın uygulamalarını düşünün, muhafazakâr görünümlü görgüsüz zenginlerin Tiktok videolarına göz atın.. Iron Man'deki sahnede asıl şaşılacak şey kadınların çarşaflı olması değil, Orta Doğu'da kadınların iş gücüne katılıp çalışıyor olmaları; en güzel örnek.. Müslümanlar sürekli "gerçek İslam bu değil, hayır şu değil!" diye birbirlerini yerken siz gerçekten gayrimüslimlerin sizleri nasıl kusursuz şekilde anlayabilmesini bekliyorsunuz ki??

semih-kurnaz

Uzun cümle kurmuşsun işlerine gelmediği için okumuyorlar. Bir ankette gördüm kitap okuma oranı çok düşük olduğu gibi kitap okumaktan da nefret eden yüzde 65 oran vardı. Haliyle 2 satır metinden fazlasını da okumuyorlar..

onepunch

Hadi ordan! Bu ülkede zorla türban giydirilen yüzbinler var. Tabi her yere imam-hatip açıldı ve orda da çevre ve ortam baskısı ile %90 kapaniyor. "Hür" irade, külahıma anlatın siz onu. Onların sesini duyan yok, üstü örtbas edilyor, misal benim Kuzenim gibi. O da anca Üniversitede açılabildi. Neler çektiğini hayal bile edemezsiniz. Anca üniversite kazanınca açılabiliyor çoğu, zira aile baskısından kurtulduğu tek yer orası. Bu gerici yobazların "ağac yaşken eğilir" zihniyetinden kaynaklanıyor hep. Türbanı kundaktaki bebeye kadar indirdiler ahlaksız bedeviler! ● Alın size bir site tavsiye edeyim, binlerce kiz buraya yaşadığı aile baskısını ve yıllar süren mücadelelerini paylaşıyor, kendinis okuyarak şahit olun. Dinci ailelerde zorla türban giydirmenin yanında, şiddet var, istismar var, zorbalık var, tehdit var, var oğlu var, aklınız durar. ● Buyurun ("com" öncesi boşluğu sil): yalnizyurumeyeceksin. com

Görüş Bildir