Sigarayı bıraktıracak aşı geliyor

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Sigarayı bıraktıracak aşı geliyor

Sigarayı bıraktıracak aşı geliyor

Sigarayı bırakmak için her gün yeni bir yöntem geliştiriliyor. ABD'de yapılan araştırmaya göre nikotin aşısı yapılarak sigara tiryakilerinin bu kötü alışkınlarından kurtulmaları sağlanacak.

ABD yapılan ve sonuçları Science Translational Medicine dergisinde yayınlanan araştırmaya göre sigara tiryakileri, gelecekte yapılacak nikotin aşısı sayesinde sigarayı bırakabilecek.

Gen terapisi aşısı, vücudu nikotine saldıracak antikorlarla dolduruyor. Böylelikle tiryakiler alışkanlıklarından zevk almamaya başlıyor ve nikotine karşı bağışıklık geliştirmiş oluyor.

Fareler üzerinde yapılan araştırmada, nikotin aşısı yapılan hayvanların beyinlerindeki nikotin seviyelerinin yaklaşık yüzde 85 oranında azaldığı bulundu. Araştırmanın iki yıl içerisinde insanlar üzerinde de yapılmaya başlanabileceği belirtildi.

İçinde genler bulunan aşı nikotinin beyine ulaşmadan etkisini yok etmeye programlanmış olup böylelikle bağımlılığa sebep olan zevk verici duyguların tetiklenmesini engelliyor. Buradan yola çıkarak geliştirilen teoriye göre eğer bi tiryaki sigaradan keyif almamaya başlarsa sigarayı çok daha kolay bir şekilde bırakmış oluyor.

Araştırma ekibinin lideri Profesör Ronald Cyrstal, gelecekte aşının insanlar üzerinde uygulandığı takdirde tiryakilerin sigaraya bir daha başlasalar bile yapılan aşı yüzünden zevk alamayacaklarını ve bu durumunun tiryakilerin alışkanlarından kurtulmalarına yardımcı olacağını söyledi.Cyrstal aynı zamanda bu aşının güvenli ve etkili olduğu ispatlanırsa okullarda gerçekleştirilen aşı programlarına da dahil edilebileceğini böylelikle gençlerin sigara bağımlısı olmalarının önüne geçilebileceğinin altını çizdi.

Sigarayı bırakmak için çeşitli yöntemler kullanılıyorken bu yöntemin diğer yöntemlerden daha farklı olduğu ve ümit verici olduğu da aşıyı geliştiren bilimadamlarınca vurgulandı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik Devletleri
Görüş Bildir