Sigara İhlalinde Kapatma Cezası

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Sigara İhlalinde Kapatma Cezası

Sigara İhlalinde Kapatma Cezası

Arabaların sürücü koltuğunda sigara içme dönemi sona erdi. Sürücü koltuğunda sigara içen sürücü 88 lira ceza ödeyecek. Restoran, bar, lokanta gibi kapalı mekanlarda sigara içilmesine izin verilen işletmeler, bir yıl içinde bu hükmü üç kez çiğnerse, dördüncüde on gün ila 30 gün süreyle kapatılacak. Her bir ihlalde ise kesilen para cezası katlamalı olarak uygulanacak.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, sigara yasağını ikinci kez ihlal eden işletmelere kapatma cezası uygulayacaklarını açıklayınca; bakan bunu hangi yasaya dayanarak söylüyor, sorusu ortaya çıktı. Müezzinoğlu’nun sözünü ettiği yasa 11 Haziran’da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 6487 sayılı torba yasa.

88 LİRA CEZA

4207 Sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun’da Değişiklik Öngören bu yasaya göre, artık hususi araçların sürücü koltuklarında da sigara içilemeyecek. Bu hükme uymayan kişilere 4207 sayılı kanunun 5. Maddesi kapsamında ceza verilecek. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün her yıl güncellediği bu ceza 2013 için 88 lira.

NARGİLE, ELEKTRONİK SİGARA DA YASAK!

Yeni yasayla tütün içersin ya da içermesin, elektronik sigara ve bitkisel nargile gibi tütün ürünü taklit eden her türlü ürün ‘tütün ürünü’ kabul edilecek ve aynı yasaklara tabi olacak.

İŞLETMELERİN CEZASI ARTTI

Sigara yasağını ihlal eden işletmeler yeni dönemde daha ağır cezalarla karşılaşacak. Buna göre tütün tüketimine izin veren işletmeler bir yıl içinde aynı ihlali iki kez tekrarladıkları tespit edilip, üçüncü tekrarda ‘kapatma’ cezası alacak.

Yeni yasa değişikliğiyle “Bu maddedeki cezaları gerektiren fiillerin bir yıllık dönemde tekerrürü halinde idari para cezası bir kat; ikinci tekerrürü halinde iki kat artırılarak verilir. Aynı dönemdeki üçüncü tekerrürde de iş yeri on günden bir aya kadar kapatılır” hükmü getirildi.

CEZALARI MÜLKÜ AMİR KESECEK, TAKDİR YETKİSİ VERİLECEK

Sigara yasağına ilişkin ihlal cezalarının başlangıçta belediye zabıtalarınca kesiliyor olması, yasanın uygulanmasında istenen sonucu vermemişti. Bunun üzerine ceza kesme yetkisi ‘mahalli mülki amirlere’ verildi.

ÖNCE İKİ KAT ARTACAK SONRA KAPANACAK!

Yeni yasada cezaların nasıl uygulanacağını anlatmak için ilgili kurumlara, sağlık bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Turan Buzgan imzasıyla bir genelge gönderildi. Genelgede yeni süreç şöyle anlatıldı:

“İhlal tespit edilen tarihten itibaren bir yıl içinde aynı ihlalin birinci tekerrüründe, alt ve üst sınırlar arasında Belirlenen Temel Ceza (BTC) bir kat artırılır. İkinci tekerrüründe yine alt ve üst sınırlar arasında BTC ikiyle çarpılarak çıkan sonuç BTC ile toplanır. Üçüncü tekerrürde ise iş yeri on günden bir aya kadar mahalli mülki amir tarafından kapatma cezası ile cezalandırılır ve kapatma işlemi ruhsatı veren kurum tarafından uygulanır.

Aysel Alp | Hürriyet

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir