Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Şiddet Mağduru Kadına Süresiz Barınma

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Kadının Gazetesi Şiddet mağduru kadına süresiz barınma

Kadının Gazetesi                Şiddet mağduru kadına süresiz barınma

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 14 ilde açtığı şiddet önleme merkezlerinde kadınları korumak için bir dizi önlemi hayata geçirdi.

Eskiden sığınma evlerinde en fazla 6 ay kalabilen kadınlar, bu merkezlerde kendilerini hazır hissedene kadar kalabilecek.

Şiddet gören kadınlar için ilk somut adım atıldı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 14 ilde şiddet önleme merkezlerinin yapımını tamamladı. 2015'e kadar da her ilde kadınların sığınabileceği, psikolojik ve hukuki destek alabileceği merkezler yapılacak. Merkezlerin en önemli özelliği ise kadınlara süresiz barınma imkanı sağlaması.

İSTANBUL'A 2 MERKEZ

Eskiden sığınma evlerinde 3 ay, alınan rdaporla en fazla 6 ay kalabilen kadınlar şimdi kendini iyi hissedene ve kendi ayakları üzerinde kalabileceğini anladığı zamana kadar konuk evinde kalabilecek. Bakanlık merkezlerin ilkini öncelikle en çok şiddet vakası şikayeti alınan Bursa ev Adana'ya kurdu. En çok şikayet alınan diğer illere göre merkezlerin yapımına devam edilecek. İstanbul'a ise Anadolu ve Avrupa yakasında iki tane yapılacak.

ÖNCELİK VERİLECEK Şiddet mağdurlarının kalacağı merkezlerin hastanelerin yakınına yapılmasına dikkat ediliyor. Mağdurlara yönelik sağlık kontrolü yakın hastanelerde yapılacak. Bunun dışındaki tüm hizmetler bu merkezlerde verilecek. Ayrıca merkezlerin hastaneye yakın olması nedeniyle mağdurların sağlık raporlarının alınması ve tedavileri sürecinde sağlık kuruluşlarından öncelikli olarak yararlanması sağlanacak.

ACİL KORUMA KARARI ALINACAK Şiddet mağduru kadının ifadesi polis merkezinde değil kaldığı merkezde alınacak. Bunun için merkezlere mağdurların kendini rahat hissedeceği ferah, sürekli hava alan odalar inşa edilecek. Ayrıca emniyet güçleri ile sürekli irtibatta olunacak. Acele koruma kararı alınması ve uygulanması sağlanacak. Tüm süreçlerin polis nezaretinde gerçekleştirilmesi, güvenlik önlemlerinin etkin bir şekilde takip edilmesi sağlanacak.

PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK HİZMETİ Merkezlere yapılan ilk kabul odaları kadınların misafir edileceği yerler olacak. Ayrıca merkezlerde pedagojik eğitim almış uzmanlarca şiddet gören kadın ve çocuğun danışmanlık hizmetleri sağlanacak.

Bugün

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AdanaBursaİstanbulPolisdizikadınlar
Görüş Bildir