Siber Mobbing İnternet Kullanan Gençleri Tehdit Ediyor

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Siber Mobbing İnternet Kullanan Gençleri Tehdit Ediyor

Siber Mobbing İnternet Kullanan Gençleri Tehdit Ediyor

Üstsüz fotografının kendi izni olmadan internette paylaşılmasından sonra intihar eden Amanda Todd siber mobbing mağdurlarından biri

Siber mobbing dünya çapında bir sorun. Özel görüntüleri kendisinin izni olmaksızın internete yüklenen gençler intihar ediyor ya da cinayet işliyor. Hollanda’dan ABD’ye, Avustralya’dan Almanya’ya siber mobbing vakalarına her gün bir yenisi ekleniyor.

Almanya’nın kuzeybatısındaki Oberhausen kentinde bulunan Elsa Braendström lisesinde enformatik öğretmeni olarak görev yapan Marco Fileccia lise bazında başlattığı proje ile öğrencilerini siber mobbingin tehlikeleri konusunda aydınlatıyor. Fileccia, Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde görev yapan 360 medya gözlemcisinden biri.

Öğrencilerine siber mobbing mağduru gençlerin videolarını izletiyor Marco Fileccia, Yabancı birinin üstsüz fotoğrafını internete yüklemesi yüzünden yıllarca internet üzerinden mobbinge maruz kalmış Amanda Todd’ un kendi intiharını kaydettiği ve internete de yüklenmiş olan veda videosu da bunlardan biri.

Bu projeyi başlatan Fileccia, okullarda mobbing’in daha önce de olduğunu ancak siber mobbingin çok daha farklı ve acımasız olduğunu söylüyor ve siber mobbingf hakkındaki düşüncelerini şu şekilde özetliyor

“Siber mobbing’in günü saati yok. Eskiden okul bahçesinde ya da eve giderken saldırılar gerçekleşirken artık 24 saat mobbing yapılabiliyor. Klasik mobbing’den farkı, anında çok daha fazla sayıda meraklı tarafından izlenebilmesi. Bence en vahim yanı da bu. Seyredenleri tanımıyorsun, yapılan saldırıdan kaç kişinin haberdar olduğunu bilmiyorsun. İnternete konan fotoğrafını ya da filmini kimin seyrettiğinden haberin yok. İşte bütün bunlar mobbing’i tehlikeli kılan faktörler.”

( Deutsche Welle Türkçe, Yeşil Gazete )

URL : http://www.yesilgazete.org/?p=70319

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAmerika Birleşik Devletleriİntihar
Görüş Bildir