Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sherlock Holmes'un Bile Zorlanacağı Bu Soyut Zeka Testini Geçebilir misin?

 > 
18bPAYLAŞIM

Bu testimiz, soyut ilişkiler kurabilme, kavrama, 3 boyutlu düşünebilmeyi, yani bireyin soyutlama yeteneğini ölçmektedir. 

Zihinde canlandırma ve kurgulama konusundaki yetilerinizi ölçecek bu testimize göre, bakalım siz ne kadar derin düşünüyorsunuz!

1. Zihin mekaniğinizin akış yönü ile başlayalım! Dönme dolap ne yöne doğru dönüyor?

2. Görüntüleri tıpatıp aynı olan 9 elmadan 8 tanesi aynı ağırlıktadır, bir tanesi daha hafiftir. Eşit kollu terazi kullanılarak hafif olan kaç tartıda bulunur?

3. Soyut düşünmeye devam! Ahmet, babasının tek erkek kardeşinin, tek oğlunun tek kuzenine hayrandır. Bu kuzen kimdir?

4. Zihni biraz eşeleyelim! Burada ne görüyorsun?

Leğen kemiği
Erkek figürü
Örümcek
Yangın
Tehditkar bir kadın figürü
İki denizaltı

5. Toplamda kaç üçgen var desek?

6. Boşluğa hangisi gelmeli diye sorsak?

7. İki şekildeki hangi turuncu olan nokta daha büyük?

8. Zihinde canlandırma yetinizi biraz daha zorlayalım! Burada hangisi?

9. Zihni biraz dinlendirerek bitirelim testimizi. Bu akan görüntü sana hangi rengi çağrıştırıyor?

Zihin duvarını aşmış bir delisin!

İşte zihnini sadece rakamsal verilerle sınırlandırmayıp, zekâsını her açıdan sonuna kadar kullanan bir beyin! Senin gözlem, tahlil ve kavrama yeteneğin oldukça yüksek. Sen gelişmiş önermesel mantığın sayesinde soyut işlerde kolaylıkla akıl yürütebiliyorsun. Yalnızca verileni anlama ve kabul etme değil, aynı zamanda ne olabileceğini algılama yetisine de sahipsin. Bir olay esnasında olabilecek şeyleri zihninin derinliklerine inip, en ince detayına kadar görebiliyor, hatta bazen önceden bile hissedebiliyorsun. Tüm bunların ötesinde, hayatın önemsiz detaylarla dolu olduğunu bildiğin kadar, detaylardan daha önemli bir şeyin olmadığının da farkındasın! Zihin duvarını, detaycılığın sayesinde elde ettiğin über bilgilerle örecek kadar şüpheci ve bunun yanında, bu duvarı kendi kendine aşabilecek kadar da dahisin!

Detaylara bakmaktan beynin yanmış!

Sen soyut bakış açını, analitik zekan ile somuta çevirebilen ve bu ikisini aynı potada eritmeyi başarma yetisine sahip birisin. Detaycı bakış açın, yüksek analiz ve kavrama yeteneğin, düşünce gücünle birleşince adeta fırtınalar estiriyor! Olaylara önce akılcı bir şekilde yaklaşıp, onları mantık çerçevesinde parçalara ayırarak, en ince ayrıntısına kadar analiz edebiliyor, böylelikle aralarında ilişki olmayan soyut ve somut şeyler arasında bile etkili bir bağ kurabiliyorsun. Zihnin gerçekten kusursuz bir denge içinde çalışıyor. Bu denge sayesinde önemsiz gözüken şeylerde bile dikkatini toplayabiliyor, olaylara karşı kendince geliştirdiğin çıkarımlar yapabiliyorsun.

Gerçeğin peşindeki deli bir ruhsun!

Sen hayatının tüm alanlarında ağırlıklı olarak somut konulara ilgi duyuyor ve bu konular ile ilgili şeyleri daha rahat çözüyorsun. Bu da senin gerçekçi ve yere sağlam basmayı seven bir yapın olduğunu gösteriyor. Mantıksal zekan fazlasıyla gelişmiş olduğu için elinle tutup gözün ile görmediğin bir şey üzerine uğraşmak, onun üzerine kafa yormak sana anlamlı gelmiyor. Aslında oldukça yüksek bir düşünme ve analiz etme yeteneğin var ve bu sayede çok farklı boyutlarda düşünüp ince detaylar yakalayabiliyorsun ancak bunu ihtimaller ya da olmayan üzerine harcamaktansa, ‘mevcut olana’ odaklanmanın daha faydalı olacağına inanıyorsun. Aslında doğrusunu yapıyorsun ancak biraz daha öngörülü olursan karşına çıkabilecek, yeni ‘gerçeklere’ karşı daha sağlam ve hazırlıklı olabilirsin!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
naz-tunali

Zihin duvarını aşmış bir delisin! İşte zihnini sadece rakamsal verilerle sınırlandırmayıp, zekâsını her açıdan sonuna kadar kullanan bir beyin! Senin gözlem, tahlil ve kavrama yeteneğin oldukça yüksek. Sen gelişmiş önermesel mantığın sayesinde soyut işlerde kolaylıkla akıl yürütebiliyorsun. Yalnızca verileni anlama ve kabul etme değil, aynı zamanda ne olabileceğini algılama yetisine de sahipsin. Bir olay esnasında olabilecek şeyleri zihninin derinliklerine inip, en ince detayına kadar görebiliyor, hatta bazen önceden bile hissedebiliyorsun. Tüm bunların ötesinde, hayatın önemsiz detaylarla dolu olduğunu bildiğin kadar, detaylardan daha önemli bir şeyin olmadığının da farkındasın! Zihin duvarını, detaycılığın sayesinde elde ettiğin über bilgilerle örecek kadar şüpheci ve bunun yanında, bu duvarı kendi kendine aşabilecek kadar da dahisin!

eren-ozmen2

Zihin duvarını aşmış bir delisin!

pyrrhus

2. soru 2 ölçmede bulunuyo diyen arkadaşlar. Soruyu sorarken en fazla kaç ölçmede diye sorması gerekiyodu onu atlamış yoksa 1 ölçmede de bulunma ihtimali var. 9 taneyi 4-4-1 şeklinde ayırıp 4'leri tarttığımızda eşit çıkarsa diğer kalan hafif olan demektir. Eğer eşit çıkmazlarsa hafif olan 4 taneyi 2-2 ayırıp tekrar tartarız sonra hafif olan tarafı 1-1 ayırıp tartarız yani en kötü durumda 3 ölçümde bulmuş oluruz.

madammecoco

OMG detaylara bakmaktan beynim yanmış

nevalyaprak

Sherlock Holmes'un bile zorlanacağı testte aldığım sonuç Sherlock Holmes..

Görüş Bildir