SGK'dan 'Canlı Destek Birimi' Uygulaması

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

SGK'da 'Chat'li Bilgilendirme' Dönemi Başladı

SGK'da 'Chat'li Bilgilendirme' Dönemi Başladı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Muğla Müdürlüğü, halka daha hızlı hizmet sunmak amacıyla geliştirdiği "Canlı Destek Birimi" projesi kapsamında, vatandaşların sorularını internet üzerinden cevaplıyor.

SGK Muğla Müdürü Ayhan Dorum, il müdürlüğünde düzenlediği basın toplantısında, uygulamaya koydukları "Canlı Destek Birimi" projesini tanıttı.

Dorum, büyükşehir statüsü kazanan Muğla'nın 840 bin nüfusa sahip olduğunu ve il genelinde yaklaşık 190 bin sigortalı olduğunu söyledi.

Muğla'daki 190 bin sigortalının 56 bininin Bağ-Kur'lu, 32 bininin ise Emekli Sandığı çalışanı olduğuna işaret eden Dorum, "Kış aylarında 190 bin sigortalı sayımızın 210 binlere çıkmasını hedefliyoruz. Bu anlamda ekip arkadaşlarımızla ilimizdeki istihdam sayısını artırmaya gayret edeceğiz" dedi.

Ayhan Dorum, vatandaşların işini kolaylaştırmak için aylardır bir proje üzerinde çalıştıklarını, tamamladıkları proje sayesinde Muğla'daki iş verenleri, çalışanları ve emeklilere hitap eden "Canlı Destek Birimi"ni uygulamaya koyduklarını dile getirdi.

Kurumlarının internet sayfasına giren vatandaşların "Canlı Destek Birimi" uygulamasıyla her türlü sorularını internet üzerinden "chat yapar" gibi çalışanlarına iletebileceğini kaydeden Dorum, "Halkamız evinde, iş yerinde, oturduğu yerden sitemize girerek ne kadar sigorta günü var, emekli olduğunda ne kadar maaş alabilir, işverenin ne kadar borcu var, bu ay emekli maaşında ne kadar ilaç kesintisi yapılmış gibi her türlü işlemi sorarak anında cevap alabiliyor. Canlı Destek Birimi'nde şu an 3 çalışanımız, vatandaşların sorularını yanıtlıyor. Gelen talebe göre çalışan sayısını artırabiliriz" diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

SGK'dan 'Canlı Destek Birimi' Uygulaması

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Muğla Müdürlüğü, halka daha hızlı hizmet sunmak amacıyla geliştirdiği ”Canlı Destek Birimi” projesi kapsamında, vatandaşların sorularını internet üzerinden cevaplıyor.

SGK Muğla Müdürü Ayhan Dorum, il müdürlüğünde düzenlediği basın toplantısında, uygulamaya koydukları ”Canlı Destek Birimi” projesini tanıttı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

MuğlaSGK
Görüş Bildir