Sevil Sevimli'ye 5 Yıl 2 Ay Hapis

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Sevil Sevimli'ye 5 Yıl 2 Ay Hapis

Sevil Sevimli'ye 5 Yıl 2 Ay Hapis

Türk ve Fransız vatandaşı olan ve Fransa'da üniversitede okuyan Sevil Sevimli'ye “Terör örgütü propagandası yapmak ve örgüt adına suç işlediği” iddiasıyla 5 yıl 2 ay 15 gün ceza verildi.

DHA'dan Selahattin Budakoğlu, Faruk Kahraman ve Serhat Tezcan'ın haberine göre Fransa'dan, öğrenci değişim programı kapsamında Eskişehir'e gelen ve “yasa dışı örgüt üyesi olduğu” iddiasıyla tutuksuz yargılanan 21 yaşındaki Sevil Sevimli ve 5 arkadaşının yargılaması tamamlandı. Sevimli, “Terör örgütü propagandası yapmak ve örgüt adına suç işlediği” iddiasıyla 5 yıl 2 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Hem Türk hem Fransız vatandaşı olan ve Fransa'da üniversitede okuyan Sevil Sevimli, öğrenci değişim programı kapsamında Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi'nde son sınıf eğitimini tamamlamak için Ağustos 2011'de Eskişehir'e geldi. Sevil Sevimli, 9 Mayıs 2012 tarihinde Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube ekiplerinin düzenlendiği “DHKP-C Operasyonu” kapsamında gözaltına alındı. Sevimli, bir gün sonra “Örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuklanarak Eskişehir H Tipi Cezaevi'ne konuldu. Sevimli’ye “1 Mayıs mitingine katılmak”, “Grup Yorum konseri izlemek” ve “Parasız eğitim yazılı pankartı açmak” gibi yasal eylemler de “suçlama” olarak yöneltilmişti.

Sevimli 3 ay tutuklu kalmıştı

Uygulamaya konulan 3'üncü yargı paketi kapsamında 7 Ağustos günü tutuklu bulunduğu Eskişehir H Tipi Cezaevi'nden tahliye edilen Sevimli'nin dosyası, Bölge Ağır Ceza Mahkemesi'nin kurulmasıyla Ankara'dan Bursa'ya gönderildi. Bursa Bölge Ağır Ceza Mahkemesi'nde, “Silahlı terör örgütü üyeliği” ve “Örgüt propagandası yapmak” suçlamalarıyla tutuksuz olarak yargılanan Sevil Sevimli ve arkadaşları karar duruşmasına katılmadı.

“Savcı’nın mütalaasında yasal eylemlerle yasa dışı şeyler yapılmış gibi gösterildi”

Karar duruşmasında son savunmasını yapan Sevil Sevimli'nin avukatı İnayet Aksu, Cumhuriyet Savcısı’nın mütalaasında yasal eylemlerle yasa dışı şeyler yapılmış gibi gösterildiğini ifade ederek şunları söyledi:

“Sevil, Ali Yıldız'ın cenazesine katıldığı için suçlanmış. Ancak Ali Yıldız'ın kemiklerinin bulunması için kampanya yapıldı. Ve Fatma Şahin de Ali Yıldız'ın kardeşini ziyaret etti. Öpüştü ve ağladı. O zaman Fatma Şahin'e de aynı suçu işlemiştir. Ayrıca geçtiğimiz günlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da 'Balyoz' davası sanıklarından üst rütbeli bir generali hastanede ziyaret etmiştir. Şimdi biz buna suçu ve suçluyu övmek mi diyeceğiz.”

“Sevil yalnızca tipik bir solcu üniversite öğrencisidir”

Sevil Sevimli'nin üzerine atılı eylemlerin hiçbirisinin suç unsuru içermediğini belirten Aksu şöyle devam etti:

“Bu eylemler insanların gündelik yaşamını ve devlet işleyişini engellememiştir. Molotof, entrika, kod isim yok. Yalnızca gündüz vakti yapılmış şeyler var. Sevil yalnızca tipik bir solcu üniversite öğrencisidir.”

Mahkeme’nin Sevil Sevimli'nin eğitimi için yurt dışı yasağını kaldırması talebinde de bulunduğunu ifade eden Aksu, gerektiği takdirde başka tedbirlerin uygulanabileceğini sözlerine ekledi.

Ceza iki ayrı suçlamayla verildi

Avukatların savunmalarının ardından mahkeme heyeti bir saatlik aranın ardından kararını açıkladı. 11 ayrı suçlamayla yargılanan Sevil Sevimli, “terör örgütü propagandası yapma” iddiasıyla 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Sevimli’nin “propagandayı birden çok yaptığı” iddiasıyla bu ceza 2 yıl 6 aya çıkarıldı. Sevimli'nin duruşmalardaki iyi haline dikkate alan mahkeme, cezayı 2 yıl bir aya düşürdü.

Mahkeme, “hakkında terör örgütü üyesi olmak suçundan yeterli delil olmadığını, ancak, 3 eylemin internet üzerinden yapılan çağrı doğrultusunda düzenlendiği ve eyleme katkısı nedeniyle örgüt adına suç işlemek eyleminde bulunduğu” iddiasıyla Sevimli’yi 3 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırdı. Sevimli'nin bu cezası da yine duruşmalardaki iyi halinden dolayı 3 yıl 1 ay 15 güne indirildi.

Toplam olarak 5 yıl 2 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılan Sevimli'nin 10 bin TL güvence parası yatırdığı taktirde, adli kontrolünün değiştirilmesi ve yurt dışı yasağının kaldırılması da kararlaştırıldı.

Aynı davada yargılanan Seren Özçelik, “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Özçelik sabıkasız olduğu için mahkeme, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi. Özçelik, “terör örgütü adına suç işlediği” iddiasıyla 3 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı. Aynı davada yargılanan Burcu Akın, Ceren Cevahir, Kezban Yıldırım ve Mustafa Erdal Harman ise tüm suçlamalardan beraat etti.

“Kararı temyiz etmek için Yargıtay'a başvuracağız”

Sevimli'nin avukatı İnayet Aksu, duruşma sonrası yaptığı açıklamada, kararı temyiz etmek için Yargıtay'a başvuracaklarını belirterek, “Dördüncü yargı paketinde bununla düzenleme yapılıyor. Bu düzenlemeleri bekliyoruz. Sevil'i telefonla arayarak cezasını söyledim. Sevil de bana bir an önce Fransa'ya dönmek istediğini iletti” dedi.

Kaynak: SoL Haber ve DHA

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

1 MayısAnkaraBalyoz DavasıBaşbakanBursaEskişehirFatma ŞahinFransaGrup YorumRecep Tayyip ErdoğanTerörYargıtaytahliye
Görüş Bildir