Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sevdiğiniz Müzik 'Düşünce Yapınızı Gösteriyor'

 > -

Cambridge Üniversitesi'ndeki araştırmacılara göre, kişinin müzik zevki düşünce şeklinin ne olduğu konusunda ipuçları taşıyor.

Plos One dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, empati besleyen insanlar daha yumuşak, daha hafif müzikleri tercih ediyor.

Etraflarındaki dünyayı çeşitli kalıplarla analiz etmeye çalışan sistematik insanlarsa, punk, heavy metal ve daha karmaşık müziklerden hoşlanıyor.

Araştırmacılar, yürüttükleri çalışmanın müzik endüstrisi üzerinde etkili olabileceğini belirtiyor.

Pek çok insan sevdikleri ya da sevmedikleri müzikler hakkında genellikle bir anda hüküm veriyor.

Bilim insanları, bu hızlı tercihlerin neden kaynaklandığının hala bilinemediğini belirtiyor.

Müzik tercihleriyle ilgili araştırma için 4.000 kişi toplandı ve çeşitli deneylere tabi tutuldu.

Deneklere önce, "empati besleyen" mi, "sistematik mi" olduklarını saptamak amacıyla, kişisel sorular soruldu.

Sorulan sorular, "otomobil motorlarının tasarım ve yapımıyla ilgilenir misiniz?" ve "başkalarının nasıl hissettiğini tahmin edebilir misiniz?" şeklindeydi.

Daha sonra deneklere 26 değişik türde 50 kısa müzik parçası dinletildi ve her parçaya 1 ile 10 arasında puan vermeleri istendi.

Empati yönelimli insanların ritim ve blues, hafif rock ve folk müziğine eğilim gösterdiği görüldü.

Bu grubun Jeff Buckley'in yorumuyla (Leonard Cohen şarkısı) Hallelujah ve Norah Jones'un Come away with meadlı parçası gibi müzikleri yeğlediği görüldü.

'Müzik endüstrisi kullanabilir'

Sistem geliştirici oldukları ortaya çıkanlarsa, heavy metal gruplarına ve yenilikçi caz müziğine eğilim gösterdi.

Bu grubaysa, Metallica'nın Enter Sandman adlı parçası dinletildi.

Araştırmacılar daha da derine indikçe, belli bir türün içinde tercih edilen müzikler arasında da, yoğunluk ve üslup bakımından değişiklik görüldüğünü saptadı.

Cambridge Üniversitesi'nden doktora öğrencisi David Greenberg, bu bulguların müzik endüstrisi tarafından kullanılabileceğini belirtiyor.

Greenberg, "Spotify ve Apple Music'te hangi tür müzikleri dinlemeyi seçebileceğinizi tahmin etmek için yapılan işlemlere büyük paralar yatırılıyor. Bu şirketler, bireylerin düşünce tarzlarını bilirse, müzik tavsiyelerini daha özele indirme olanağını bulabilirler." diyor.

BBC Türkçe

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AppleBilimTercihmüzik
Görüş Bildir