Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sevan Nişanyan Cezaevine Teslim Oldu

Anasayfa > Gündem

Yazar Sevan Nişanyan cezaevine girdi

İzmir 'in Şirince köyüne bir kilometre mesafedeki kendine ait araziye yaptığı 60 metrekarelik evin inşaatı arazinin SİT olduğu gerekçesiyle iki kez mühürlenen Sevan Nişanyan, buna rağmen inşaatı tamamlamış ve mühürleri söktüğü gerekçesiyle hakkında, Selçuk 2. Asliye Ceza Mahkemesi 'nde dava açılmıştı. Bu nedenle hakkında açılan dava sonrasında cezası kesinleşen Sevan Nişanyan, 2 yıllık cezasını yatmak için İzmir'in Torbalı ilçesi Açık Cezaevi’ne teslim oldu.

Cezaevi önünde bir açıklama yapan Nişanyan, “ Yaptıklarım için pişman değilim. Aksine mutluyum. Elbet bu bozuk düzen bir gün ortadan kalkacaktır ” dedi.

Selçuk 2. Asliye Ceza Mahkemesi, Nişanyan'a 2 yıl hapis cezası verdi. Nişanyan, kararın temyizi için 2008 yılında Yargıtay'a başvurdu. Yargıtay, 5 yıl sonra kararı onadı. Bunun üzerine Nişanyan, bir süre önce savcılığa gidip teslim oldu. Nişanyan'a cezaevine girmesi için 2 Ocak'a kadar süre verildi. Nişanyan, bu sürenin sonunda cezasını çekmek için bugün Torbalı’ya geldi. Nişanyan gelişmeleri, daha önceden Facebook hesabından, 'Selçuk savcılığına resmen teslim oldum. Cezaevine girmek için 2 Ocak'a kadar vaktim var. Torbalı Cezaevinde olacağım. Tahminimce net 2 yıl yatacağım, ama kimse tam bir şey bilmiyor' diye duyurmuştu.

Gazetecilerin, ' Cezaevinde ne kadar kalacaksınız? ' sorusuna cevap veren Nişanyan, “ Hakkımda açılan o kadar çok dava var ki. Bende ne kadar yatacağımı bilmiyorum. Ama süre ne olursa olsun asla yaptıklarım için pişman değilim. Öyle bir düzenin içinde yaşıyoruz ki bu denklemi matematikçiler bile çözemiyor ” şeklinde konuştu.

Kaynak: http://www.medya365.com/magazin/yazar...

Ünlü yazar cezaevinde

İzmir’in Selçuk İlçesi’nin turistk köyü Şirince’de SİT alanındaki arazine iki kez mühürlenmesine rağmen ev yaptığı gerekçesiyle aldığı 2 yıllık hapis cezası Yargıtay tarafından da onanan yazar Sevan Nişanyan, Torbalı Açık Cezaevi’ne giderek teslim olurken, 'Yaptıklarımdan pişman değilim.

Yaptıklarımla gurur duyuyorum' dedi.

Yazar, Dilbilimci Sevan Nişanyan, kaçak inşaat yargılamasından verilen 2 yıllık hapis cezasını çekmek üzere Torbalı Açık Ceza İnfaz Kurumu'na teslim oldu. Eski eşi Müjde Tömbekici, çocukları Davit ile Arsen Nişanyan ile cezaevine gelen Nişanyan, gazetecilere yaptıklarıyla gurur duyduğunu söyledi. Nişanyan, cezaevi önündeki açıklamasına, şöyle dedi:

'Türkiye maalesef ufuksuz, vizyonsuz, çapsız insanlar, Cüceler tarafından yönetilmektedir. Bu memlekete yazıktır. Hepimiz, hepiniz daha iyisine layıkız. Umuyoruz ki; günün birinde vizyon sahibi olan, iyi ile yanlışı ayırabilen insanlar da yönetimde bulunacaktır.'

'BANA BİÇİLEN ROLÜ OYNADIM'

Yaptıklarının birilerini rahatsız ettiğini öne süren Nişanyan, şöyle devam etti:

'Kendisine biçilen rolü oynamayan bir insanın cezalandırılması gerekiyordu. Bu şekilde bir yol buldular. Şirince'de vaktiyle söylediklerimiz, yazdıklarımız yaptıklarımızla ilgili hakkımda düzinelerce ceza davası açıldı. Siyasi iktidarın elinde bu saçmalığı düzeltme olanağı vardı. Kullanmamayı tercih ettiler. Kendi taktirleridir. O kadar dava var ki, bunların nasıl hesaplandığını bilmiyorum. Bir matematikçinin bile içinden çıkamayacağı bir hesap. Ama uzun bir süre içeride kalacağımı biliyorum.'

'CEZAEVİNDEN ÇIKINCA DA AYNISINI YAPACAĞIM'

Şirince ve ülkesi için yaptıklarını felsefi bir tutarlılık içinde olduğunu belirten Nişanyan, tahliye edildikten sonra da aynı yolda yürüyeceğinden kimsenin kuşkusu olmamasını istedi. Nişanyan, şöyle konuştu:

'Şirince’de yaptığımız işler iyi şeylerdir, doğru şeylerdir. Memleket için örnek olabilecek işlerdir. Bir çıkar kaygısıyla değil, felsefi tutarlılık kaygısıyla yapılan işlerdir. Bu işler bir takım saçma sapan insanların hoşuna gitmiyor, durdurulacak değildir. Elbette devam edecek. Yasal izinleri verirlerse yasal olarak yolumuza devam ederiz, ama yasal izinleri vermezlerse de kendilerinin bileceği şey. Yasadışı olarak yola devam ederiz. Ama her türlü yolumuza devam ederiz. Aynı şekilde kamuyu ilgilendiren işlerde ülkenin değerleri ve doğruları hakkında söylediklerimi aynı tutarlılık ve aynı kararlılıkla söyleyeceğimden kimsenin kuşkusu olmasın. Yaptıklarımdan gurur duyuyorum, doğru işler yaptığıma, topluma insanlara yararlı işler yaptığıma eminim. Bunu bir değer görüyorum.'

Bir soru üzerine davasını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşımayacağını da ifade eden Nişanyan, daha sonra çocukları ve eski eşiyle vedalaşıp cezaevine girdi. Yanında getirdiği yastığı içeri alınmayan Nişanyan, üzerindeki paraları da eski eşine verdi.

'CESURCA BİR DURUŞ SERGİLEDİ'

Arsen ve Davit de cezaevine uğurladıkları babalarıyla gurur duyduklarını söyledi. Arsen Nişanyan, 'Kendisi yıllardır riskli bir mücadele içindeydi. Sonuçlarını biliyordu. Risklerini tatmıştı. Ancak sonuç bu şekilde oldu. Sonuçlarını bildiği bir savaşın içine girdi ve cesurca bir duruş sergiledi. Malesef sonuç bu' dedi.

NELER OLMUŞTU?

İzmir’in Şirince Köyü’ne bir kilometre mesafedeki kendine ait araziye yaptığı 60 metrekarelik evin inşaatı arazinin SİT olduğu gerekçesiyle iki kez mühürlenmesine rağmen tamamlayan Nişanyan, hakkında Selçuk 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı. Mahkeme, Nişanyan’a 2 yıl hapis cezası verdi. Nişanyan, kararın temyizi için 2008 yılında Yargıtay’a başvurdu. Yargıtay, 5 yıl sonra kararı onadı. Bunun üzerine geçen 23 Aralık’ta savcılığa gidip teslim olan Nişanyan’a cezaevine girmesi için 2 Ocak’a kadar süre verilmişti.

Latif SANSÜR - Veysel EROL / TORBALI, (DHA)

Kaynak: http://www.dha.com.tr/haberdetay.asp?...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?