Servetini Getirdi!

-

Servetini Getirdi!

Servetini Getirdi!

Banka borçlarının fazla olması nedeniyle geçtiğimiz yıllarda darboğaz yaşayan Galatasaray’da borç hâlâ fazla olsa da yeni Başkan Ünal Aysal’ın serveti sayesinde kulüp artık önceden ödediği faizin yarısı kadar faizle borçlanıyor.

Başkan seçilmesinin ardından Galatasaray’ı içinde bulunduğu finansal darboğazdan kurtarmak isteyen Başkan Ünal Aysal, kulübün faiz giderlerini azaltmak için kendi servetini kullandı.

Ancak Başkan Aysal Galatasaray’a para vermek yerine sadece parasının yerini değiştirerek aynı etkiyi sağladı. Banka borcu fazla olduğu için dolar ve Euro bazında yüzde 12-14 bandında borçlanabilen Galatasaray’ın bu giderini düşürmek için Aysal, Avrupa bankalarında bulunan parasını Galatasaray’ın borcunun bulunduğu Türk bankalarına getirdi. Aysal, mevduatını kulübün borcuna karşılık teminat olarak gösterdi. Böylece daha önce kulübün gelecek yıllara ait gelirlerini ‘kötü teminat’ olarak kabul ederek kulübe yüksek faizle borç veren bankalar da nakit teminata kavuştu.

5 Milyon $’dan kurtuldu

Sağlam teminat karşılığında da Galatasaray’ın aldığı banka borçlarının faizi önemli ölçüde düşürüldü. Bazı bankalarda ise yüzde 14’ten yüzde 6’ya kadar bazı bankalarda yüzde 12’den (vadesine bağlı olarak) yüzde 6-7’ye indi. Kulübün Mayıs 2012 bilançosuna göre yıllık faiz ödemesi 13.8 milyon lira. Ancak önceki yıllarda borç daha azken bile faiz harcamalarının bu rakamı aştığı biliniyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Arda TuranGalatasaray Spor KulübüÜnal Aysal
Görüş Bildir