Servet Kutad :"İyi ki Atatürk Varmış"

 > -

Servet Kutad :"İyi Ki Atatürk Varmış"

Servet Kutad :"İyi Ki Atatürk Varmış"

Mustafa Kemal Atatürk'ü 1934 yılında Kayseri'ye gelişinde babasıyla karşılayan 87 yaşındaki emekli öğretmen Servet Kutad, o günleri gözleri yaşlı bir şekilde ziyaretçilerine anlatarak, "İyi ki Atatürk varmış" dedi.

Mustafa Kemal Atatürk'ün 4 Şubat 1934 tarihinde trenle Kayseri'den Niğde'ye geçtiği sırada uğradığı İncesu ilçesi tren garında Atatük'e şiir okuyan Servet Kutad, ne o şiiri ne de Atatürk'ün kendisini sevmesini unutamıyor. O günleri dün gibi hatırladığını söyleyen Kutad, "Atatürk Kayseri'den Niğde'ye gidecekti. Babam Adil Odak İncesu'da subaydı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Kayseri'ye geleceğini öğrenince bir gecede şiir yazdı. O şiiri bana ezberletti. Daha sonra Ulu Önder'in karşılamak üzerek tren garına gittik. Bir baktık Atatürk trenden iniyor. Atatürk trenden iner inmez beni önüne ittiler. Ben de şiiri okumaya başladım.

Atatürk'ün gözlerinin içine bakarak (Hoş geldiniz Gazi Paşa / Sevgilimiz binler yaşa / İncesu'ya geldiniz / Bize sevinç verdiniz / Gazidir Türk'ün gözbebeği / Vardır Hak'tan bir dileği / O da şudur / Gazi Paşa binler yaşa/ Siz gidiniz güle güle / Biz oluruz vatana köle ) diye şiiri bitirdim.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

KayseriÖğretmen
Görüş Bildir