Sergiledikleri Objeler ile Kanınızın Çekilmesine Sebep Olacak Dünya Çapında 15 Paranormal Müze

91PAYLAŞIM

Paranormal olaylara ya da objelere ilgi duyuyorsanız kesinlikle ziyaret etmeniz gerektiğini düşündüğümüz, büyük bir çoğunluğu ABD'de bulunan, dünya çapında 15 müzeyi sizler için derledik. Bu müzeler ve içerisinde yer alan objeler tüyler ürpertecek cinsten...

1. Archive of the Afterlife, "A Paranormal Museum" (ABD)

Müzenin web sitesi

Batı Virginia'da bulunan bu müzede paranormal objeler yer almakla birlikte; paranormal olaylara dair geniş bir arşiv bulunuyor ve bu alanda uzman kişilerin toplantılarına sık sık ev sahipliği yapıyor. Daha önce okul olarak kullanılan müze binasında, paranormal olaylara karşı ilgiyi arttırmak için sürekli olarak geçici sergiler düzenleniyor ve ziyaretçiler bu alana dair edebiyat eserlerinden yararlanabiliyor.

2. Hernando Kültürel Miras Müzesi (ABD)

Müzenin web sitesi

19. yy'ın sonlarında inşa edilen ev, depo ve okul binasından oluşan kompleksin içerisinde yer alan müze aslında bir tarih müzesi; fakat, alan içerisinde yaşanan paranormal olaylar sebebiyle oldukça gündeme gelen bir yapı. Müze yetkilileri de bu duruma karşı şöyle bir etkinlik düşünmüş; cuma ve cumartesi geceleri yapının depo ve ev kısmında hayalet turları düzenleniyor ve bu turlar sırasında kapı üzerinize kilitleniyor ve ışıklar söndürülüyor. Sonrasında yaşanacaklar ziyaretçilere kalmış. Kimler bu tura katılmak ister?

3. Uluslararası Paranormal Müze ve Araştırma Merkezi (ABD)

Müzenin web sitesi

2004'ten bu yana paranormal olaylarla ilgilenen iki araştırmacının hayalet avı, yeti, büyü, vudu bebeği, seri katiller vb. gerilim dolu paranormal olaylarla ilgili yapılan araştırmalardan oluşan geniş bir arşive ve objelere sahip olan müzedir. Bu müzede ziyaretçiler paranormal olaylarla ilgili vaka dosyalarından yararlanmakla birlikte hayalet avı ile ilgili eğlencelere katılabilmekte ve ilahi kaynaklı olduğu düşünülen özel sulardan içebilmektedir.

4. Museum Of Shadows (ABD)

Müzenin web sitesi

Müze ABD'de yer almasına rağmen müzede, dünyanın dört bir yanından gelen paranormal özellikler gösterdiği bu alandaki uzmanlar tarafından doğrulanmış 3000'den fazla obje yer alıyor. Müzenin sahipleri, müzede objelerden gelen kısık sesli konuşmalar, korkunç gülüşler ve paranormal objelerin hareketlerinin ziyaretçiler tarafından doğrulandığını ve güvenlik kameralarına yakalandığını belirtiyor. Bu müzede yalnızca objeler yok; sizin de içerisinde aktif olarak yer alabileceğiniz hayalet avı vb. etkinlikler de var.

5. The Cryptozoology & Paranormal Museum (ABD)

Müzenin web sitesi

Bir kriptozooliji (Varlığı kanıtlanmamış hayvanların araştırılmasına dair bilim) müzesi olan bu müzede efsanelerde adı geçen yeti ve Loch Ness gibi canlılara dair araştırmalar, kaynaklar yer alıyor ve paranormal objeler bulunuyor Birçok paranormal temalı müzede olduğu gibi bu müzede de hayalet avlarına ek olarak kriptozooliji ile ilgili etkinlikler düzenleniyor.

6. The Exchange Hotel Civil War Medical Museum (ABD)

Müzenin web sitesi

Başlangıçta bir otel olarak kurgulanan müze, Gordonsville Hastanesi olarak kullanılıyor ve bu alanda ABD'nin iç savaş yıllarında birçok askerin tedavisi gerçekleştiriliyor. Müzenin asıl amacı iş savaşa dair tarihi anlatmak olsa da ziyaretçilerden o kadar çok paranormal deneyim hakkında dönüş gelmiş ki müze müdürlüğü yapının bir kısmını paranormal araştırmalar için ayırmış. Müzenin en özgün faaliyetlerinden biri de gerçekleştirilen paranormal gece turları.

7. The Glore Psychiatric Museum (ABD)

Müzenin web sitesi

Müze, ABD'de "Ülkenin en sıra dışı 50 müzesinden biri” olma özelliğine sahip. Birçok ödüle layık görülen müze, 145 yıl boyunca akıl sağlığı ile ilgili yapılan araştırmalara, tedavide kullanılan ilginç icatlara yer veriyor ayrıca burada çalışanlara ait kıyafetler ve kişisel notlar da yer alıyor. Bu müzede yer alan ziyaretçiler objeleri gördüklerinde oldukça korktuklarını ve kimi zaman tuhaf sesler duyduklarını dile getiriyor.

8. The Haunted Museum (İngiltere)

Müzenin web sitesi

Nottingham'da yer alan müzede kötü ruhlara ev sahipliği yapan, perili eşyalar, bebekler ve ziyaretçilerin bu müzeye gelmek istemesinde en önemli etkenlerden biri olan ayna odaları yer alıyor. Paranormal olayları sonuna kadar deneyimleyebileceğiniz; paranormal soruşturmaları içerisinde yer alabileceğiniz etkinliklerle müze sizleri bekliyor.

9. The Museum Of Death (ABD)

Müzenin web sitesi

The Museum Of Death, JD Healy ve Cathee Shultz tarafından kurulan ve insanları ölüm hakkında bilgilendirme amacı güden bir müzedir. Kurucuları insanların ölüm hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığını düşünerek, ölüm ile ilgili özel sıvılarla korunan bazı organlara, ölü insan vücutlarına, morg ve cenaze ile ile ilgili araç ve gereçlere yer veriyor. Müzeye girişlerde her ne kadar yaş sınırlaması olmasa da, burada yer alan bazı objeler ve sergiler çocuk ziyaretçiler için rahatsız edici olabilir.

10. The Museum of Medieval Torture Instruments (Hollanda)

Müzenin web sitesi

Amsterdam'da yer alan müzede Orta Çağ Avrupa'sında, büyücülükle, cadılıkla, sapkınlıkla suçlanan insanların mahkemelerce alınan kararla gördüğü işkenceler ve çarptırıldığı ölüm cezalarına ait aletler var. Doğrudan paranormal içerikli bir müze olmasa da bazı ziyaretçiler haksız yere öldürülen insanlara doğrudan temas eden bu aletlerin lanetli olduğuna inanıyor.

11. The Paranormal Museum (ABD)

Müzenin web sitesi

Özellikle paranormal olaylarla ilgili yapılan araştırmaların, kitapların sergilendiği bir müze. Bu kitapların satışları da yapılıyor. Bunun dışında, paranormal deneyimler yaşayabileceğiniz birçok etkinliğe de yer veriliyor. Bu müzenin verdiği başka bir hizmet de sizin düzenleyeceğiniz bu alandaki partilere, toplantılara ve bazen de düğünlere konsept hazırlamak.

12. The Vent Haven Ventriloquist Museum (ABD)

Müzenin web sitesi

Vantrilokluk adı verilen alana dair dünya üzerindeki tek müze. Vantrilokluk, kişinin elindeki kuklayı kullanarak kendi sesiyle bu kuklaya can verdiği bir çalışma alanı. Bu müzede de tarihte bu alanda oldukça ünlü kişilerin kullandığı kuklalar var. Paranormal yanına gelince, aslında birçok korku filmine de esin kaynağı olan bu kuklaların bazıları, ziyaretçiler tarafından lanetli olarak nitelendiriliyor.

13. The Voodoo Museum (ABD)

Müzenin web sitesi

Vudu, Batı Afrika kökenli her şeyin temelinin ruh olduğunu savunan bir inanıştır. Vudu, paranormal olaylarla ilişkilendirilen ritüelleri ve özellikle de vudu bebeği ile biliniyor. İşte bu müzede de bu inanışa dair her şeyi bulabilirsiniz. Müzede yer alan Marie Laveau'nun Evi ve St. Louis Mezarlığı en çok ziyaret edilen yerler.

14. West Virginia Penitentiary (ABD)

Müzenin web sitesi

Batı Virginia'da bulunan bu cezaevinde tarihte mahkumların çekmediği kalmamıştır. Günümüzde müze olarak işletilen bu tarihi binada, kaçış oyunları, Cadılar Bayramı kutlamaları ve çeşitli paranormal etkinlikler gerçekleştirilmektedir.

15. Zak Bagans' The Haunted Museum (ABD)

Müzenin web sitesi

Müzenin kurucusu Zak Bagans, daha 10 yaşındayken paranormal olaylarla oldukça yakından ilgilenir. Gün geçtikçe artan bilgisi ve bu alandaki merakı onu paranormal bir müze açmaya götürür. Tamamen paranormal koleksiyonlar bulunan müzede yaşanan tuhaf olaylara müze personelleri ve ziyaretçiler tanık olmuştur.

Bu müzelerden hangilerine gitmek istersiniz ya da daha önce paranormal bir müzeye gittiniz mi? Yorumlarınızı bekliyoruz...

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Oyuncakların Göründüğü Kadar Masum Olmadığını Gösterecek 20 Korku Filmi - onedio.com
Oyuncakların Göründüğü Kadar Masum Olmadığını Gösterecek 20 Korku Filmi - onedio.com
Şeytanın Aracı: Her Gün Sofralarımızda Kullandığımız Çatalın Karanlık ve Gizemli Tarihi - onedio.com
Şeytanın Aracı: Her Gün Sofralarımızda Kullandığımız Çatalın Karanlık ve Gizemli Tarihi - onedio.com
Hepsi Çılgın Bir Zihnin Ürünü Olan 21 Sıra Dışı Sandalye Tasarımı - onedio.com
Hepsi Çılgın Bir Zihnin Ürünü Olan 21 Sıra Dışı Sandalye Tasarımı - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
semih-kurnaz

Marilyn Manson - Tattooed In Reverse

tasik.pinar

Bana müsaade arkadaşlar...

susmam

Tam olarak açıklayamadığım iki saçma olay yaşadım..Birincisi, ben öğrenciyim ve tek yaşıyorum saat 4-5 sularında yatağa girdiğim.Biri sağ bacağıma eliyle öyle bir vurdu,şaplak attı ki 5 parmağını da gerçekten hissettim..Acısından ayağımı ovaladım, kızarmıştı.Ben genelde korkunun üzerine giden bir tipim, kim var orada diye seslenerek yatağın altına yanına baktım doğal olarak hiç kimse yoktu. İkincisi 3 erkek arkadaş mumları yakmış müzik dinliyor,hayattan, paranormal olaylardan,ekonomiden kısacası o gece her şeyden konuşuyorduk. Arkadaşlarımdan biri baya korkaktır ben de diğerine mumu üfle bir anda noldu falan olalım dedim. Yani tamamen sponten gelişti. Üfledi falan arkadaşımı korkuturken, benim arkadamda duran mum da bir anda söndü ve arkamda da hiç kimse, hiç bir şey yok. Muma baktım içinde mumdan zerre kalmamıştı bu belki biraz tesadüf olabilir ama gerçekten garip bir tesadüf. Hatta şaka yaptığımız arkadaşıma direk gerçeği söyledim, o anda benimde korktuğumu falan açıkladım..

arsenic

Kesinlikle mantıklı bir açıklaması vardır. Birincisinde, belki uyurken ayağını farkında olmadan çarptın, insan rem uykusındayken ve rüya görürken beyin uykuyu bölmemek için gerçekten yaşanan bir olayı rüyaya taşıyor. Yani sen ayağını çarptığında rüyanda birinin sana şaplak attığını gördün. İkincisinde ki de bana tamamen tesadüf geldi. Zaten orda da paronormal olaylar hakkında konuşmuşsunuz, öyle bir beklenti içinde olduğunuz için böyle bir şeye yormanız normal gibi geldi bana.

Gizli Kullanıcı

Bu olaylar yanlış algılama kaynaklı beynimizin bize oynadığı olaylar. Bir kere de ben uyurken biri kolumu sıkmış gibi hissedip uyanmıştım, baktığımda kolumda parmak izleri vardı, kendin vuruyosun aslında Uyurken gördüğün rüya bazen o kadar boyutlu oluyor ki gerçek gibi hissediyorsun. Psişik ve parapsikolojik varlıklarız bu durumu yönetebilirsin de tam konsantre olursan, ben birkaç defa denedim. Birinde boynum çok ağrıyordu ağrının bir güç tarafından çekilmesini düşünerek uyudum, boynumda bir emilme hissiyle ağrım geçerek uyandım. Birinde sevgilimi çok özlediğim için onu düşünerek uyudum uyurken yanıma geldi birkaç saniye sarıldığını tum bedenimle hissettim (kesinlikle yaşadıklarım rüyadan farklı bir boyut)

susmam

Garip olama nedeni şu; ilkinde uyumuyordum arkadaşlar, yatağa girdiğimi söylüyorum sadece rüya alemi, uyku durumu falan yok yani :) Ve ben cahil biri değilim :D Biliyorum nelerden dolayı yada nasıl kaynaklana bileceklerini sadece paylaşmak istemiştim . :)) İkincisi de yazdığım gibi 'garip bir tesadüf' ama kabul edelim gerçekleşme sürecinin durumu gereği ürpertici :)

arsenic

30’lu yaşlarımdayım, şu yaşıma kadar hiç paranormal bir olay yaşamadım, birebir tanıdığım kimse de yaşamadı. Hep duyduğum hikayeler tanıdığımın tanıdıklarının başına gelmiş nedense. O yüzden hernekadar inanmasam da yine de sormak istiyorum; gerçekten aranızda paranormal bir olay yaşayan varsa paylaşır mısınız??

selviaynaz

Yaşayan insan müzeside yapsınlar. dünyanın en korkunç ve acımaz yaratıkları olarak sergileniriz.

Görüş Bildir