Şerefli Tayyip – Şerefsiz Tayyip Haberleri Tartışma Çıkarttı

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Şerefli Tayyip – Şerefsiz Tayyip Haberleri Tartışma Çıkarttı

Şerefli Tayyip – Şerefsiz Tayyip Haberleri Tartışma Çıkarttı

Google’ın “şerefli Tayyip” aramalarını “bunu mu demek istediniz” diyerek “şerefsiz Tayyip” aramasına yönlendirmesi olay yarattı.

AK Partili vatandaşlarla, muhalefet partinin üyeleri, çirkin söylemler karşısında karşı karşıya geldi. Neyse ki Google’daki bu hata düzeltildi ve aramalar normal seyrinde verilmeye başlandı.

Bu arada Olayları provoke eden yabancıların da bulunduğu kişiler gözaltına alındı.

Beşiktaş’ta polise havai fişekle saldıran eylemciler gözaltına alındı. Göstericilerden bazılarının olayları provoke eden yabancı uyruklu şahıslar oldukları öğrenildi.

Gezi Parkı’ eylemi kapsamında günlerdir devam olayları provoke eden yabancı uyruklu şahısların olduğu iddia ediliyordu. Dolmabahçe Sarayı’nın üst kısmında polise havai fişek atan bazı eylemciler, çevik kuvvet ekipleri tarafından kıskıvrak gözaltına alındı. Polis ekiplerinden alınan bilgiye göre, gözaltına alınanlar arasında yabancı uyruklu şahıslar da bulunuyor. Göstericiler ve polis arasındaki gerginlik devam ediyor.

Öte yandan Abant Platformu, Taksim Gezi Parkı eylemleri ile başlayan son olaylar hakkında bir açıklama yaptı.

Platformun internet sitesinden yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Siyasal ve kültürel farklılıkların barış içinde bir arada yaşaması için projeler yürüten Abant Platformu, son günlerde yaşadığımız olaylar karşısında aşağıdaki açıklamayı kamuoyuyla paylaşmayı vicdani bir görev sayar.

  • Taksim Gezi Parkında çevreci kaygılarla başlayan, ancak kısa sürede demokratik ve insani çerçevenin dışına taşan ve yer yer karşılıklı şiddet içeren eylemlerin ülkemizi kaotik bir ortama sürüklemesinden endişe ediyoruz.

  • Protestolar karşısında orantısız güç kullanılması, olayların yayılmasının ve şiddetlenmesinin sebebi olmuştur. Toplumsal barışı, demokratik istikrarı ve can güvenliği başta olmak üzere temel hak ve özgürlükleri tehdit eden bu olayları bir an önce sona erdirmek, başta hükümet ve eylemciler olmak üzere siyasi partilerin, sivil toplum kuruluşlarının ve kanaat önderlerinin ahlaki ve insani sorumluluğudur.

  • Bu çerçevede hükümeti basiretli ve serinkanlı yönetime ve protesto eylemlerinde bulunanlar da dâhil olmak üzere 76 milyonun hükümeti olarak davranmaya, aynı şekilde eylemcileri de barışçıl yöntemler ile sınırlı kalmaya davet ediyoruz. Demokrasilerde sandık elbette her şey demek değildir. Ancak demokrasilerde sandıkla gelenin sandıkla gideceği de akıldan çıkarılmamalıdır.

  • Yaşam tarzlarına müdahale olarak algılanan bir takım düzenlemeler toplumda rahatsızlık meydana getirmektedir. Benzer şekilde toplumdaki değişik inanç gruplarının hassasiyetlerini göz ardı eden söylem ve kararlar gözlenmektedir. Söz konusu söylem ve kararların toplumsal huzuru bozmayacak şekilde yeniden değerlendirilmesi hiç şüphesiz ülkemizin faydasına olacaktır.

  • Türkiye’nin gerçek zenginliği, farklılıklara saygıya dayanan çoğulculuğudur. Her birey kendi tercihleri ve inançlarıyla saygıya layıktır. Hükümet başta olmak üzere bütün siyasi kurumların ve toplumun her kesiminin buna özen göstermesi toplumsal huzurun teminatıdır.

  • Ülkemizin demokratikleşme bağlamında elde ettiği ve hepimizin başarısı sayılması gereken kazanımları yitirmek değil, daha da ileriye taşımak gerektiğine inanıyoruz.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Beşiktaş Jimnastik KulübüDeepMindGezi ParkıGooglePolisRecep Tayyip Erdoğanolay
Görüş Bildir