Senin Ruhun Aslında Hangi Felsefi Görüşe Ait?

36bPAYLAŞIM

Hepimizin bir hayat tarzı ve dünya görüşü var. Bu görüşler kimi durumlarda felsefi görüşlere denk düşüyor. Bakalım sen şu ana kadar fark etmemiş olsan da, senin ruhun aslında hangi felsefi görüşe ait?

1. İlk soru çok temel: Senin için hayatın anlamı nedir?

Erdemli ve iyi bir insan olmaktır.
Hayatın tadını çıkartmaktır.
Hayatın bir anlamı yoktur.
Seçimlerimizdir.
İdeallerimizi gerçekleştirmektir.
Hayatta bir anlam sorunu yoktur.
Anlam manlam bunlar boş işler.
Cevap veriyorum: Dilber Ay
Yaradan'ı bulmaktır.

2. Çok önemli bir soru daha: Sence gerçek nedir?

En önemli gerçek insandır.
Bir yanımda şarap, bir yanımda sevgili. İşte gerçek budur!
Bir gerçek yoktur.
Özgür irademizle gerçekliği kendimiz biçimlendiririz.
Görünenler gerçekliğin soluk yansımalarıdır.
Gözlemlenebilir, ölçülebilir ve deneye tabi olan şeyler gerçektir.
Gerçek işe yarıyor mu kardeş?
Bir Alex değildir.
Gerçek görünenin ötesindedir.

3. Peki senin için hayattaki en önemli değer ne?

4. Boş gününü kitap okuyarak geçirmeye karar verdin. Hangi kitabı tercih edersin ?

Denemeler - Montaigne
Yatak Odasında Felsefe - Marquis de Sade
Böyle Buyurdu Zerdüşt - Friedrich Nietzsche
Bulantı - Jean Paul Sartre
Devlet - Platon
Tanrı Yanılgısı - Richard Dawkins
Prens - Niccolò Machiavelli
Sisifos Söyleni - Albert Camus
Karamazov Kardeşler - Fyodor Dostoyevski

5. Malum, yaşadığımız dünyada çok fazla sorun var. Sence bu sorunları nasıl çözeriz?

Sar kardeşim/Kolunu boynuma/Sev kardeşim/Canım feda yoluna/Tap kardeşim/Tüm insanlara
Ben kendi zevkime bakarım, gerisine karışmam.
Batsın bu dünya.
Sorunlarımızı çözüp çözemeyeceğimizi vereceğimiz kararlar belirleyecek.
İdeal olanı gerçekleştirmeye çalışarak.
Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir.
Her işin en faydalısını yaparak.
Çare Drogba.
Ruhumuzdaki gizemleri keşfederek.

6. Gelelim ahlak/etik meselesine: Ahlak/etik anlayışını nasıl tanımlarsın?

Gel gel ne olursan ol yine gel.
Başkaları yanlış da bulsa, bana zevk veren şey doğrudur.
Ahlaklılık ya da ahlaksızlık yoktur.
Özgürlük en büyük erdemdir.
Cehaletten büyük kötülük yoktur. Bilge insan ahlaklı insandır.
İnsan ve toplum yaşamı için doğru olanı bilim belirler.
Bana dokunmayan yılan bin yaşasın.
Uçan Spagetti Canavarı'na inanıyorum.
Sezgilerim iyiyi ve kötüyü ayırmamda yardımcı olacaktır.

7. Cin şişeden çıktı ve bir soru sorma hakkın var. Cevabını merak ettiğin soru hangisi olurdu?

Dünya barışını nasıl sağlayabilirim?
Hayattan nasıl daha fazla haz alabilirim?
İyinin ve kötünün ötesine nasıl geçebilirim?
Hayatın bir anlamı var mı?
İdeallerimi nasıl gerçekleştirebilirim?
Kara deliklerin sırrı nedir?
Bu sene kim şampiyon olur? Ona göre kupon yapacağım.
Babam böyle pasta yapmayı nereden öğrendi?
Bilinmeyeni bilebilir miyim?

8. Cin sana bir güzellik yapmaya karar verdi ve sana bir yetenek bahşedeceğini söyledi. Nasıl bir yeteneğin olsun istersin?

Bütün dünyaya iyilik, barış ve kardeşlik getirebilmek.
Dan Bilzerian gibi bir poker oyuncusu olmak.
Amaçsız ve anlamsız bir dünyada yeteneğe ne gerek var?
Dünyaya karşı yabancı hissetmemek
Mükemmelin bilgisine sahip olabilmek
Einstein kadar zeki olmak
Her işin en yararlı yönünü görebilmek
Mahmut Tuncer gibi halay çekmek
İnsanların auralarını görebilmek

9. Ya kaderimiz? Sence kaderimiz önceden belirlenmiş midir?

10. Peki sence ölümden sonra da hayat var mı?

11. Ve son olarak bunlardan hangisine kendini daha yakın hissediyorsun?

Hümanizm çıktı!

Sen gerçek bir hümanistsin. Yani, bir insan-merkezci. İnsanlara değer veren, sevgi dolu, insancıl birisin. İnsanlara değer vermenin önemini ve bunun dünyayı daha güzel bir yer haline getireceğini çok iyi biliyorsun. Dünyayı senin gibi insanlar kurtaracak!

Hedonizm çıktı!

Sen tam anlamıyla bir hedonistsin! Yani, bir hazcı...Hayattan sonuna kadar tat almayı biliyorsun. Yaşamını zevkle ve zevk için sürdürüyorsun. Kaliteli yemekten, içkiden acayip anlıyorsun ve bunlar senin açından çok önemli ve ayrıca tensel hazları yaşamak ve yaşatmak konusunda da gerçek bir uzmansın !

Nihilizm çıktı!

Sen bir nihilistsin! Yani, bir hiççi. Evrenin ve yaşamanın anlamsızlığını fark etmiş, nadir bir insansın. Aile, toplum, devlet, ahlak gibi kavramlar senin için ruhunu daraltan baskı unsurları. Bunların hepsinin insan yapımı olduğunu bildiğini için aşmış bir insansın. Kimi zaman yaşadığın anlamsızlık hissi can sıkıcı olsa da ruhunda gerçek bir isyankarın izlerini taşıyorsun!

Existansiyalizm çıktı!

Sen bir existansiyalistsin! Yani, bir varoluşçu. "Olmak ya da olmamak..." işte senin için bütün mesele bu. Kaderini ve hayatını kendi özgür seçimlerinle belirleyebileceğini biliyorsun. Kendi hayatının sorumluluğunu taşıyan olgun birisin. Bir varoluşçu olarak özgürlük senin vazgeçemeyeceğin en önemli değer. Hayatını tam bir özgürlük ve bağımsızlık içinde dolu dolu yaşamayı seçmiş bir insansın. İnsanlar senin bu özgür ruhun ve güçlü kişiliğinden dolayı sana imreniyorlar!

İdealizm çıktı!

semancha.files.wordpress.com

Sen bir idealistsin! İnsanlar senin biraz hayalperest olduğunu düşünüyorlar ancak, sen bu hayatta her şeyin idealinin olduğunu bilecek kadar  zekisin. Senin için kavramlar, fikirler, düşünceler çok büyük önem taşıyor. Gündelik gerçeklikleri, sınırlamaları asla kabul etmiyorsun. Ufukların ötesine uzanan bir vizyonun var. Büyük başarıları gerçekleştirecek, lider özellikli birisin!

Pozitivizm çıktı!

Sen bir pozitivistsin ! Yani, bir olgucu. Nedenlerle, niçinlerle oyalanmayı çok sevmiyorsun, ancak "nasıl"ları çok iyi biliyorsun. Bilimsel bir kafa yapısına sahipsin ve bilime büyük saygı duyuyorsun. Bilim dışı görüş ve inanışları batıl olarak görüyorsun ve hiç ciddiye almıyorsun. Bilimle uğraşan ya da bilimsel alanlarda başarılı olabilecek aydın bir insansın. Bilim ve teknoloji senin gibi insanlar sayesinde gelişiyor!

Pragmatizm çıktı!

Sen tam bir pragmatistsin! Yani, bir faydacı. Dünyanın ve toplumun şartlarını çok iyi bilen gerçekçi bir insansın. Bu yüzden sana vakit kaybettirecek ayrıntılarla ya da kuramlarla uğraşmayacak kadar olgun bir bireysin. En kötü şartlarda dahi, senin için en yararlı olanı bulabilecek kadar keskin bir kavrayışa ve pratik bir zekaya sahipsin. Bu yüzden son derece başarılı bir insansın. Henüz değilsen bile olacaksın!

Absürdizm çıktı!

Sen bir absürdistsin ! Yani, bir saçmacı. "Ne demek şimdi bu" der gibisin. Sen bu dünyanın faniliğini, boşluğunu kısacası absürdlüğünü anlamış, son derece zeki bir insansın. Bunu iliklerine kadar hissettiğin için, ölümlü dünyada hiçbir şeyi ciddiye almıyorsun. Bu durum sende içten içe bir hüzün yaratsa da müthiş mizah duygunla tüm bu durumları aşan acayip bir kafa yaşıyorsun!

Entüisyonizm çıktı!

Sen bir entüisyonistsin ! Yani, bir sezgici. Akıl, mantık, bilim gibi kavramları önemsiz bulmuyorsun ama sezgilerin karşısında yetersiz görüyorsun. Çünkü sen kendi sezgilerin sayesinde birçok kişinin göremediği şeyleri hissetmeyi başarmış sıra dışı bir insansın! Başka insanlar seni anlamakta biraz zorlansalar da, seni gizemli buluyorlar ve sana imreniyorlar. Sezgilerinin sesini dinlediğin sürece hayatın anlamını keşfedecek ve büyük başarılar elde edeceksin!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
umut-ulusoy1

Hümanizm çıktı! Sen gerçek bir hümanistsin. Yani, bir insan-merkezci. İnsanlara değer veren, sevgi dolu, insancıl birisin. İnsanlara değer vermenin önemini ve bunun dünyayı daha güzel bir yer haline getireceğini çok iyi biliyorsun. Dünyayı senin gibi insanlar kurtaracak! ben buymuşum çok mutlu oldum :)

murat-uz1

Sen bir nihilistsin! Yani, bir hiççi. Evrenin ve yaşamanın anlamsızlığını fark etmiş, nadir bir insansın. Aile, toplum, devlet, ahlak gibi kavramlar senin için ruhunu daraltan baskı unsurları. Bunların hepsinin insan yapımı olduğunu bildiğini için aşmış bir insansın. Kimi zaman yaşadığın anlamsızlık hissi can sıkıcı olsa da ruhunda gerçek bir isyankarın izlerini taşıyorsun!

utku-sucu

Sen bir entüisyonistsin ! Yani, bir sezgici. Akıl, mantık, bilim gibi kavramları önemsiz bulmuyorsun ama sezgilerin karşısında yetersiz görüyorsun. Çünkü sen kendi sezgilerin sayesinde birçok kişinin göremediği şeyleri hissetmeyi başarmış sıra dışı bir insansın! Başka insanlar seni anlamakta biraz zorlansalar da, seni gizemli buluyorlar ve sana imreniyorlar. Sezgilerinin sesini dinlediğin sürece hayatın anlamını keşfedecek ve büyük başarılar elde edeceksin!

nihad-agbabali

idealist çıktı

zohrab-kerimov

Existansiyalizm: "İnsanın kendi varoluşunu ancak özgürce davranarak gerçekleştirebileceğini savunur. Ancak bu özgürlük sınırsız değil, sorumlulukla belirlenmiştir. Sartre’a göre insan insanlığını kendisi yapar, değerlerini kendisi yaratır, yolunu kendisi seçer. Bu nedenle seçiminde tek başınadır ve sorumluluklar da kendisinindir." Ama ben buna katılmıyorum. Bizi biz yapan şey ebeveynlerimizin genleri, bizi yetiştirme şekilleri, yaşadığımız çevre, çevredeki insanların bizimle etkileşimi, okullarda bize dayatılanlar, toplumun bize dayattıkları. Doğduğumuzda saftık, iyi-kötü nedir bilmezdik. Hepimiz temiz bir sayfa idik. Bizi habire çizdiler, karaladılar. Tatmin olmadıklarında bizi buruşturup bir kenara attılar. Bizi istedikleri gibi şekillendirdiklerinde ise pohpohladılar, aferin dediler. Şimdi, özgürlük bunun neresinde ? Seçim bunun neresinde ? Ebeveynlerimizin, toplumumuzun insafına kalmış zavallı bireyleriz. Bir de insanlar tanrı, din kavgasındalar. Hangi tanrı özene bezene yarattığı tüm güzellikleri böylesine görmezden gelerek mahveder. Herhangi bir sanatçı insan bile günlerce, aylarca çalışıp yarattığı sanat eserini başkalarının insafına bırakmaz, onu özenle korur. Muhafaza eder yağmur damlalarından, güneş ışınlarından, kalbinde güzellikten eser kalmamış kaba insanlardan. O saf, temiz, hayat dolu, umut dolu, capcanlı, hayalleri olan çocukluğumu düşündükçe -bana nasıl kıydınız, niye?! diyerek haykırmak istiyorum.

Görüş Bildir