Senin Beynin Hangi Saatlerde Daha Verimli?

876PAYLAŞIM

İş yaşamında da, okul yaşamında da bizden beklenen en önemli şey "verimli çalışmak". Başarıyı verim olmadan kolay kolay elde edebilmek mümkün olamıyor malum. Her ne kadar çoğumuz sabah 9.00 akşam 5.00 bir girdabın içerisinde de olsak, elbette her insanın beyni farklı çalışır ve farklı saatlerde daha aktif olur. Çünkü aslında üretkenlik ve verimlilik, zamandan ziyade "enerjinin" doğru yönetilmesidir. Peki acaba senin beyninden en iyi verim hangi saatlerde alınır? Testi çöz ve gör!

1. Hazırsan başlayalım. Öncelikle, hangi mevsimi daha çok seversin?

İlkbahar
Yaz
Sonbahar
Kış

2. Bir işin başına oturduğunda konsantrasyon süren normal koşullarda ne kadar oluyor?

3. Sen dikkati kolayca dağılabilen bir insan mısın?

4. Bu uyaranlardan hangisi çalışırken dikkatini daha çok dağıtır peki?

TV'nin açık olması
Mobil bildirimler
Etraftaki insanların uğultusu
Sokaktan gelen sesler
Çevremde hareket halinde bir şeyler / birileri olması
Birinin bana soru yöneltmesi

5. O zaman 'multitasking' (aynı anda çoklu görev yürütme) hakkında ne düşündüğünü öğrenelim.

Aynı anda birden fazla iş yürütmek çok zor değil.
Mecbur kalmadıkça tek işe odaklanmayı daima tercih ederim.
Bence tam manasıyla verimlilik katili.

6. Sence sana son dakikacı diyebilir miyiz?

7. Şimdi de sana huzuru en çok çağrıştıran resmi bize seçebilir misin?

8. Ve bir de egzersiz alışkanlıklarını öğrenelim.

Düzenli olarak spor yapıyorum.
Spora gitmiyorum ama sık sık yürüyüş yapmaya çalışıyorum.
Ya aslında biraz ihmal ediyorum diyebiliriz.
Yani, anca diyete filan başladıysam...

9. Son olarak "üretmek" fiilini bir renkle ifade edecek olsaydın bu hangi renk olurdu?

Kesinlikle gece saatleri insanısın!

Zihin akışını duyabilmen ve düşüncelerini odaklayabilmen için gecenin sessizliğine ihtiyacın var. Gece yarısından güneş doğana kadar olan saatlerde adeta kendini buluyor, kafanı dinliyorsun. Senin üretken olabilmen için dikkat dağıtıcılardan uzak olman şart; çünkü zaten senin de dediğin gibi, kolayca dikkatin dağılabiliyor. Ama gecenin sessizliğinde işin başına oturabildiysen, o zaman takır takır yürüyor her şey. Gündüzün hengamesi, karmaşası, uğultusu, susmayan telefonları yere batsın!

Senin en verimli zamanın sabah saatleri!

En iyi çalıştığın saatler sabah saatleri. Bu illa erken kalkmaya çok bayıldığın anlamına gelmez. Ama zihnin sabahları daha kolay odaklanıyor gibi. Henüz günün başında, tazelenmiş bir beyinle işin başına oturduysan senden iyi ve düzgün bir iş çıkmaması çok zor. Bu arada, bunu başarabilen azınlıkta olduğunu da ekleyelim! Çoğu insan, ne kadar istese de, beynin bu en taze olduğu saatleri senin kadar iyi kullanamayarak ziyan ediyor...

Sen öğlene doğru açılıyorsun!

Ne gece kuşu gibi sabahın ilk ışıklarını görene kadar çalışmak, ne de sabah körü daha uykunu alamadan işe başlamak senin beyninin sevdiği şeyler değil. Sen öncelikle sabahı sindirip, kahvaltıyla zihnini besledikten ve uykunu iyice açtıktan sonra inanılmaz verimli olabiliyorsun. Bir çoğumuz da böyleyizdir aslında; yeteri kadar uykumuzu da alamadığımız için; öğlene doğru anca kendimize geliriz normal olarak. Gözümüz açılsa beynimizin daha açılmadığı erken mesailere lanet gelsin!

Akşamları kafan adeta zehir!

Gün içinde iş yerindeki dikkat dağıtıcılardan hiç hoşlanmadığın kesin. Öte yandan, baykuş gibi sabaha kadar oturayım insanı da sayılmazsın. Bu arada gündüz saatlerinde üretken olamıyorsun değil; ama zor odaklanıyorsun o belli. Sen örneğin, herkesin yavaştan voltasını aldığı mesai bitimi saatlerinde çok daha hızlı ve verimli iş üretebiliyorsun. 'Zaten trafik var' bahanesiyle biraz daha ofiste kalır ve sakince, takır takır, verimli biçimde çalışabilirsin. Epeyce de azınlıktasın; zira çoğu insanın beyni o saatlerde çoktan pelte kıvamına gelmiş oluyor...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
onur2443

Sen öğlene doğru açılıyorsun! Aynen

damlaltunkaya

Kesinlikle gece saatleri insanısın! Zihin akışını duyabilmen ve düşüncelerini odaklayabilmen için gecenin sessizliğine ihtiyacın var. Gece yarısından güneş doğana kadar olan saatlerde adeta kendini buluyor, kafanı dinliyorsun. Senin üretken olabilmen için dikkat dağıtıcılardan uzak olman şart; çünkü zaten senin de dediğin gibi, kolayca dikkatin dağılabiliyor. Ama gecenin sessizliğinde işin başına oturabildiysen, o zaman takır takır yürüyor her şey. Gündüzün hengamesi, karmaşası, uğultusu, susmayan telefonları yere batsın!

fatma-yalazi

Sen öğlene doğru açılıyorsun! Ne gece kuşu gibi sabahın ilk ışıklarını görene kadar çalışmak, ne de sabah körü daha uykunu alamadan işe başlamak senin beyninin sevdiği şeyler değil. Sen öncelikle sabahı sindirip, kahvaltıyla zihnini besledikten ve uykunu iyice açtıktan sonra inanılmaz verimli olabiliyorsun. Bir çoğumuz da böyleyizdir aslında; yeteri kadar uykumuzu da alamadığımız için; öğlene doğru anca kendimize geliriz normal olarak. Gözümüz açılsa beynimizin daha açılmadığı erken mesailere lanet gelsin!

onur-kabil

Kesinlikle gece saatleri insanısın. En verimli zamanımı uyuyarak geçiriyorum demek :D

beyzaledger

evet biliyorum kesinlikle gece insanıyım ama olmuyor sabah erken kalkmam gerekirken olmuyor

Görüş Bildir