İstanbul'da DİSK ve KESK Eylemlerini Sonlandırma Kararı Aldı

 > -

Sendikalar 'Gezi' İçin Grevde

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Beş Sendika Bugün İş Bırakıyor

Taksim Gezi Parkı'na dün akşam yapılan polis müdahalesi sonrası Türkiye genelinde bir çok ilde eylemler yapılıyor. DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve TDHB de ortak karar alarak alanlara çıkma kararı aldı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kâni Beko, başkanlar kurulu ve DİSK Yönetimi’nden 30 kişinin katıldığı toplantı sonrası aldıkları karara ilişkin ilk açıklamayı hürriyet.com’tr’ye yaptı.

Beko, ‘genel grev’ ifadesini kullanmadan “Üretimden gelen gücümüzü kullanarak alanlara çıkacağız” dedi.

KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul da “Yarın KESK üyeleri işyerlerine gidecek. Buralarda bildiri okunacak. Daha sonra üretimden gelen gücümüzü kullanarak üyelerimi alanlara çıkacak” açıkması yaptı.

KESK Genel Sekreteri Tombul, DİSK’in yanı sıra Türk Tabipler Birliği (TTB), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Diş Hekimleri Birliği’nin ortak karar aldıklarını açıkladı. Tombul, anılan örgütlerin üyelerinin yüzbinlerle ifade edildiği aktardı.

Yapılan açıklamada, halkın hak ve özgürlüklerinden vazgeçmeyen ısrarlı direnişi karşısında, Ak Parti iktidarının halka karşı, dünyanın gözleri önünde bir saldırı kampanyası başlattığı ileri sürülerek, "Bu nedenle yarın (17 Haziran Pazartesi) üyelerimiz iş yerlerine giderek, bu saldırganlığa karşı itirazlarını ifade edecek, aciller dışındaki hizmet üretimini durdurarak, şehirlerin merkezi meydanlarına yürüyeceklerdir. Halkımızı söz konusu direnişimizde katkıya, hizmet alımından dolayı yaşanacak aksamalardan dolayı anlayışa, eşit, özgür ve demokratik bir Türkiye için alanlarda birlikte olmaya çağırıyoruz" ifadeleri kullanıldı.

ANTALYA'DAN DESTEK

TAKSİM Gezi Parkı eylemcilerine karşı dün başlayan müdahale ve ardından gelişen eylemlere Antalya'dan destek geldi. Sayıları 500'ü bulan sendika üyeleri Cumhuriyet Meydanı'na kadar yaplıkları yürüyüşün ardından 1 günlük grev kararı alındığını açıkladı.Muratpaşa Kazım Özalp Caddesi'nde toplanan KESK, DİSK ve Halkevleri'nden oluşan grup, saat 16.00'da Cumhuriyet Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. 'Her yer Taksim, her yer direniş' pankartı açan ve 'Baskılar bizi yıldıramaz', 'Susma sustukça sıra sana gelecek' sloganları atan grup, düdük çalarak protestosunu sürdürdü.

Haberin Tamamı İçin:

Disk ve Kesk İle Meslek Odaları İş Bırakıyor

Türkiye'deki iki sendika konfederasyonu ve üç meslek odası, Gezi Parkı eylemlerine polisin müdahalesini protesto amacıyla bugün iş bırakıyor.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu DİSK, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu KESK, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği TMMOB, Türk Tabipleri Birliği TTB ve Türk Diş Hekimleri Birliği TDB dün yaptıkları toplantının sonucunda bir günlüğüne iş bırakma kararı .

İçişleri Bakanı Muammer Güler, grevin kanunsuz olduğunu belirterek işçi ve memurlara uyarıda bulundu.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da, Taksim Gezi Parkı'nda kıvılcımlanan gösterilerin bastırılacağını vurguladı.

90 bin üyesi bulunan TTB'nin Genel Başkanı Özdemir Aktan, iş bırakma eylemine gerekçe olarak "AKP iktidarının despotik bir rejim oluşturma yönündeki saldırganlığını" gösterdi.

Aktan üyelerinin iş yerlerine gittikten sonra, aciliyet gerektirmeyen hizmetlerin üretimini durdurup şehir merkezlerine yürüyeceğini söyledi.

100 bin üyeli DİSK'in Genel Başkanı Kani Beko ve 230 bin üyesi bulunan KESK'in Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul da, "grev" tanımı yapmadan, "üretimden gelen güçlerini kullanacaklarını" belirtti.

Eylem çağrısına, 430 bin üyeli TMMOB ve 24 bin üyeli TDB de imza attı.

Türkiye'de askeri yönetimin kurulduğu 12 Eylül 1980'den bu yana toplu sözleşme görüşmeleri dışındaki siyasi grev, dayanışma grevi ve hak grevi gibi eylemler yasak.

İçişleri Bakanı Muammer Güler, grev çağrısının yasal olmadığını vurgulayarak, "Memurlardan ve işçilerden özellikle rica ediyorum; kanunsuz eylemlere iştirak etmemelerini bekliyorum. Bunun kanuni sonuçlarına katlanırlar" diye konuştu.

İzmir'de iki, İstanbul'da bir polisin haklarında açılan soruşturmalar nedeniyle açığa alındığını belirten Güler, çoğunluğu İstanbul ve Adana'da olmak üzere, gözaltındaki kişi sayısının 393 olduğunu söyledi.

Barolar ise dün İstanbul ve Ankara'da gözaltına alınanların sayısının 500'e yakın olduğunu söylüyor.

İstanbul Barosu, gözaltına alınan kişi sayısını 441 olarak tespit etti. Ankara Barosu ise 56 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

Uluslararası Af Örgütü de gözaltına alınanların önemli bir kısmı için gerekli gözaltı uygulamasının yapılmadığını ve yerlerinin belli olmadığını duyuruyor.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise gösterilerin artık Gezi Parkı'yla ilgili olmaktan çıktığını belirterek, "Sokaklarda, mahallelerde bunlar devam edebilir. Onlar da anında bastırılır ve sorumluları hakkında yasal işlem başlatılır" dedi.

Polisin Gezi Parkı'na Cumartesi akşam saatlerinde göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla müdahalesinin ardından, Pazar günü İstanbul'un ve Türkiye'nin birçok yerinde göstericilerle polis karşı karşıya gelmişti.

Eskişehir'de de bu sabah erken saatlerde polis, Gezi Parkı eylemlerine destek veren göstericilerin Üniversite Caddesi’nde kurdukları çadırları söktü.

Çadırların sökülmesinin ardından polisle göstericiler arasında çatışma çıktı.

Sakarya Gazetesi’nden Ali Baş, olayı BBC Türkçe ’ye şöyle anlattı: “Sabah saatlerinde çadırlar sökülürken bir direniş olmadı ama sonra göstericiler tekrar toplanmaya başladı. Yenibağlar Mahallesi’nde toplanan göstericiler cadde ve sokaklarda barikatlar kurdu. Polis biber gazıyla müdahale etti. Daha sonra polis geri çekildi.”

Ali Baş, TSİ 12.45 itibariyle greve çıkan sendikalarının üyelerinin Sağlık Müdürlüğü önünden yürüyüşe geçtiğini ve Gezi Parkı göstericilerinin bulunduğu Espark’ın önüne yürüdüklerini bildirdi.

BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

Türkiye'den Dakika Dakika Grev Haberleri

Gezi Parkı eylemlerine yapılan şiddetli polis müdahalesi ve gözaltıları protesto etmek için iş bırakan DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve TDB'yi polis engelledi. Daha sonra polis 100 metre yürünmesine izin verdi.

15:42

Samsun'da 500 kişi yürüdü

Samsun'da, bir günlük iş bırakma eylemi yapan KESK, DİSK, TTB, TDB ve TMMOB üyeleri yaklaşık 500 kişi, Gezi Parkı eylemcilerine polisin sert müdahalesini yürüyüşle protesto etti. İstanbul Taksim'de meydana gelen polis müdahalesine tepki gösteren KESK, DİSK, TTB, TDB ve TMMOB üyeleri, İstiklal Caddesi üzerinde toplandı. Lise Caddesi ve Gazi Caddesi'nden Cumhuriyet Meydanı'na gitti. Sloganlar atıp ellerinde dövizler ve flamalar taşıyan grup, hükümeti yaptığı uygulamalar nedeniyle protesto etti. Tüm gruplar adına açıklama yapan KESK Dönem Sözcüsü Müşfik Veysel Erdoğan, baskı ve şiddete karşı direnenlerle birlikte olacaklarını söyledi. Hükümet aleyhinde sloganlar atan sendika üyeleri, daha sonra olaysız şekilde dağıldı.

15:00

DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve TDB'nin çağrısı üzerine İzmir'de iş bırakma eylemine katılan binlerce kişi Basmane Meydanı'na doğru yürüyor...

13:53

Manisa'da doktorlar ellerini kelepçeledi

Gezi Parkı'nın orantısız güç kullanılarak boşaltılmasını protesto eden KESK, DİSK, TMMOB, BES, TTB ve TDB üyeleri Manisa'da bir günlük grev kararı alıp protesto yürüyüşü yaptı.

Sendikaların bir günlük grev kararı almaları üzerine KESK Manisa Şubeler Platformu'na bağlı sendika üyelerinden oluşan yaklaşık bin kişi Manisa Lisesi önünde toplandı. 'Taksim'de düşene, dövüşene bin selam', 'Hükümet istifa', 'Fazişme karşı omuz omuza', 'Çapulcular burada hükümet nerede?' sloganları atan grup Manolya Meydanı'na kadar yürüdü. Manisa Tabip Odası üyesi doktorlar yürüyüşe elleri kelepçeli olarak katıldı. Manisalılar evlerinin balkonuna, esnaf da işyerlerinin önüne çıkarak, gruba alkışlarla destek verdi. Manolya Meydanı'nda grup adına açıklama yapan BES Manisa Şube Başkanı Ali Gök, "Gezi direnişçilerine destek olduğumuzu, şiddeti kınadığımız için buradayız. Ak Parti İktidarı'nı protesto ediyoruz. Ak Parti İktidarı halkın bu onurlu tepkisine devlet terörüyle karşılık verme yolunu seçti. Ancak halkın direnişi kırılamadı. Direniş Türkiye'nin dört bir yanında devam edecek" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Samsun'da 500 kişi yürüdü

Manisa'da doktorlar ellerini kelepçeledi

DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve TDB iş bıraktı

16.24 DİSK Genel Merkezi önünde emekçiler yürüyüşlerini başlattı. Korteji Halaskargazi Caddesi’ne doğru ilerliyor.16.24 DİSK Genel Merkezi önünde emekçiler yürüyüşlerini başlattı. Korteji Halaskargazi Caddesi’ne doğru ilerliyor.

16.17 DİSK Genel Merkezi önünde emekçiler “Gün gelecek devran dönecek, AKP halka hesap verecek” sloganı atıyor. Emekçilere Halkevleri, BDSP, Mücadele Birliği ve EHP üyeleri de destek veriyor.

16.09 Tünel Ziraat Bankası önü TOMA’larla kapatılmış. KESK üyeleri İstiklal Caddesi’ne girmeye çalışıyor.

16.08 Yüzlerce emekçi DİSK Genel Merkezi önünde DİSK pankartı arkasında “Faşizme karşı omuz omuza”, sloganı atıyor.

15.39 Emekçiler Şişli’deki DİSK Genel Merkezi önünde ve Karaköy’deki Tünel’de toplanmaya başlıyor.

14.58 Çorum’da KESK, DİSK, TMMOB üyeleri saat 11.00′da Özdoğanlar Kavşağı’nda toplanarak sloganlar eşliğinde Bahabey Caddesi ve Gazi Caddesi boyunca yürüyerek Saat Kulesi Meydanı’na ulaştı. Burada, Eğitim Sen Çorum Şubesi Başkanı Mehmet Öztürk, ortak basın açıklaması metnini okudu.

14.33 Ankara’da emekçilerin eylemi sona erdi.

Emekçiler Konak Meydanı’na girdi

14.23 İzmir’de binlerce emekçi Konak Meydanı’na girdi. emekçiler haykırıyor: “Her yer Taksim, her yer direniş”

14.11 Bolu’da emekçiler 17.30′da Akbank önünde olacak.

14.08 TDHB adına yapılan konuşmada da AKP faşizmi ve polis saldırılarına tepki gösterildi. Konuşmaların sonlanmasının ardından oturma eylemine başlandı.

14.07 Antalya’da Aydın Kanza Parkı’nda bir araya gelen 1.500 emekçi Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü. Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan konuşmaların ardından eylem sona erdi.

13.57 Ankara’da TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı da pankartların kaldırılmasını, ıslıkların ve sloganların daha güçlü bir biçimde haykırılmasını dile getirdiği konuşmasında “Mücadeleye devam” dedi.

13.54 İstanbul’da grevin etkisi Yıldız Teknik Üniversitesi’nde etkisi yoğun hissedildi. Birçok akademisyen işte değil eylemde.

13.49 Ankara’da KESK Genel Başkanı Lami Özgen de özgürlük, adalet ve eşitlik için yürütülen mücadeleyi selamladı, halkın en demokratik ve meşru hakları için yürüttüğü mücadelenin yanında olduklarını ifade etti.

13.45 Ankara’da DİSK Genel Başkanı Kani Beko, günlerdir süren direnişte ve demokrasi mücadelesinde yitirilenler için bir dakikalık saygı duruşuna çağırdı. Beko, belirledikleri dört talep gerçekleşene kadar mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

13.40 Ankara’da TTB Genel Sekreteri Beyazıt İlhan, “Arkamızda polis barikatı var ve bize ‘adım atarsanız kafanızı kırarız’ diyorlar. Bir gün gelecek meydanlar dolacak” dedi. İlhan, polis kurşunlarıyla öldürülen Ethem Sarısülük’ün, gaz bombasıyla yaralanan Dilan Dursun’un hesabını soracaklarını belirtti.

13.33 Ankara’da Emekçiler polis barikatına yaklaşık 50 metre mesafede basın açıklamasını gerçekleştirmeye başladı. Basın açıklamasını KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mevlüt Çakmak okuyor.

13.30 Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası’na üye kamu emekçileri 09.00-12.00 saatleri arasında iş bırakarak eylem başlattı. Lefkoşa’daki sendika binası önünde toplanan yüzlerce kamu emekçisi, Türkiye Konsolosluğu’na yürüyor.

13.25 Ankara’da cadde üzerindeki insanlar, polisin anonslarına dağılarak değil, eyleme katılarak ve slogan atarak karşılık veriyor. Binlerce kişi “Zıplamayan Tayyip” sloganlarıyla zıplıyor.

13.22 Ankara’da Ziya Gökalp Caddesi’nde Mithatpaşa Köprüsü’nün altına TOMA ve akreplerle barikat kuruldu. Emekçiler, barikatın önüne kadar geldi.

13.22 Edirne’de greve çıkan sendikalar ve meslek örgütleri AKP il binası önünde basın açıklaması okuyor.

13.18 Eğitim Sen Hatay Şubesi önünde toplanan 300 kişi Ulus Meydanı’na yürüdü. Kitle burada bir basın açıklaması yapıyor.

13.12 Dersim’de kamu kurumlarında hizmet üretimi tamamen durdu. Hastaneler, acil servisler dışında çalışmıyor. Genel-İş üyelerinin de tamamı iş bıraktı. Kentte esnaf da kepenklerini indirdi. Halk, Sanat Sokağı’nda bir araya geliyor.

13.10 Ankara’da Polis şimdi de “Eylemle ilgisi olmayan vatandaşlar, zarar görmemeniz için lütfen dağılın” anonsu yapıyor.

13.08 Ankara’da Kolej Meydanı’nda bir araya gelinmesinin ardından yürüyüş henüz başlamamışken polis kitleye “Dağılın” anonsu yapmaya başladı.

12.59 SES Ankara Şubesi ve Ankara Tabip Odası’nın yaklaşık 2.500 kişilik korteji Kolej’e ulaştı. Sağlık emekçileri, attıkları sloganlarda ve taşıdıkları dövizlerde ülkenin dört bir yanındaki direnişlerde yaralananlara gönüllü revirler aracılığıyla hizmet veren hekimlere ve sağlık çalışanlarına yönelik soruşturma ve baskılara tepkili.

12.46 Hopa’da emekçiler Hopa Meydanı’nda bir araya geldi.

12.38 Hacettepe Kavşağı’nda işporta tezgahı açmış bir kişi, SES üyelerine saldırdı. Saldırgan, SES üyelerinin tepki göstermesi üzerine kaçarak uzaklaştı.

12.35 Sağlık emekçileri, Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’nden çıkmadan önce SES Ankara Şube Başkanı İbrahim Kara ve Ankara Tabip Odası Başkanı Özden Şener birer açıklama yaptı.

12.20 Ulus’tan yürüyen BES üyeleri Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’nden çıkan sağlık emekçileriyle buluştu. Çok sayıda sendika, demokratik kitle örgütü ve siyasi parti de Kolej’de bir araya geldi.

11.56 BES Ankara 2 Nolu Şube üyesi yaklaşık 50 emekçi Ulus Vergi Dairesi’nden yürüyüşe geçti.

11.47 Ankara’da yüzlerce DİSK üyesi Aksu Caddesi’nden Kolej Meydanı’na geliyor.

11.42 Ankara’da sağlık emekçileri bulundukları hastanelerden Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’ne doğru ilerliyor.

İzmir ‘de DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve TDHB üyeleri 13.00′da Basmane’de bir araya gelip Konak’a yürüyecek.

Ankara : DİSK, KESK, TMMOB, TTB, TDHB saat 12.30′da Kolej’e çağrı yaptı.

BES 2 Nolu Şube üyeleri, 11.30′da Ulus Vergi Dairesi önünde toplanacak. Önce Sıhhiye’deki Adliye önünde adliye emekçileri ve hukukçularla buluşacak, oradan 12.30′da Kolej’e gelecek. SES Ankara Şubesi üyeleri 11.30′da işyerleri önünde, saat 12.00′da da Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’ndeki Heykel önünde buluşacak ve Kolej’e yürüyecek.

11.41 Artvin Hopa’da halk, grev için saat 12.00′da Hopa Parkı’nda bir araya gelecek.

11.00 Samsun DSİ önünde Tüm Bel-Sen üyeleri bir araya geldi.

Sendika.Org

Haberin Tamamı İçin:

KESK 15.40 itibarıyla Karaköy'den Tünel'e doğru yürüyüşe geçti.

@istanbuldaneoluyor

16:00 itibariyle Tünel Meydanında KESK'li gruplarla polis karşı karşıya...

@140 journos

16:15 KESK Tünel'de toplandı. Polis İstiklal Caddesi girişini kesti. Yürüyüşe izin verilmiyor, oturma eylemi başladı.

@aysegulaksu

16:00 Tünel Ziraat Bankası önü tomalarla kapatılmış. KESK İstiklal'e girmeye çalışıyor.

@aytacaziz

Sendikalar 'Gezi' İçin Grevde

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

İstanbul'da Disk Ve Kesk Eylemlerini Sonlandırma Kararı Aldı

KESK, DİSK, TTB, TDHB ve TMMOB Ankara, Adana, Manisa, Antalya, Samsun, Balıkesir, Gaziantep ve Kocaeli'de eylem yaptı, İstanbul'da KESK ve DİSK eylemi sonlandırma kararı aldı**

T24

Gezi Parkı eylemlerine yapılan şiddetli polis müdahalesi ve gözaltıları protesto etmek için iş bırakan DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve TDB çeşitli kentlerde yürüyüşler düzenliyor. İstanbul'da DİSK, Şişli'den Taksim'e doğru yürüyüşe geçti. Tünel'de polis barikatıyla karşılaşan DİSK ve KESK bir basın açıklaması yaptı, ardından olaysız bir şekilde dağılma kararı aldı.

İçişleri Bakanı Muammer Güler 'in "Meydana çıkan memur sonucuna katlanır" sözlerine rağmen DİSK , KESK , TMMOB , TTB ve TDHB Türkiye çapında iş bırakma eylemi yaparak eylemler düzenledi. İstanbul'da DİSK, Şişli'den Taksim istikametine doğru yürümeye çalıştı. Ancak polis barikatıyla karşılaşan DİSK, oturma eyleminden sonra eylemlerini sonlandırma kararı alırken, Taksim Tünel tarafından yürümeye başlayan KESK de yaptıkları basın açıklamasının ardından dağılmaya karar verdi. Ankara'daki eylem 12.00'de başlayıp saat 14.30'da sona erdi. İzmir'de de binlerce kişi Basmane Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Adana, Manisa, Antalya ve Samsun gibi bir çok ilde de benzer eylemler yapıldı.

Taksim Gezi Parkı'na dün akşam yapılan polis müdahalesi sonrası DİSK , KESK , TMMOB , TTB ve TDHB ortak eylem kararı aldı. Bugün yapılan iş bırakma eylemine 27 bin üyeli ise ilk kez katıldı.

İstanbul'daki eylem için de sendikalar saat 16.00'da bir araya gelip Taksim'e yürüyeme çağrısı yaptı. Yürüyüşe ilişkin İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada ise "Sendikaların çağrısı Taksim Meydanı ve çevresinde sağlanmış olan huzurlu ortamın sürdürülmesini engellemeye matuf bu tür çağrılar yasal değildir. Taksim Meydanı'nda yasal olmayan toplanmalara bundan sonra da müsaade edilmeyecektir" denildi.

Valiliğin ve İçişleri Bakanlığı'nın açıklamasına rağmen DİSK, Şişli'deki genel merkezi önünden Taksim'e doğru yürüyüşe başladı. Yürüyüşe CHP Milletvekili Süleyman Çelebi de katıldı.

Ankara'da saat 13.45'te Sendikalar, Kızılay Meydanı'na gitmek istedi. Polis kitleye "Dağılın" anonsu yaptı. Miting aracında yapılan anonsta kitlenin bulundukları yerde oturmaları istendi. Saat 14.05'te sendikalar, Güvenpark'a çıkan Kolej Kavşağı'ında önlerinin polis tarafından kesilmesi üzerine Güvenpark'a gitmekten vazgeçti. Sendika başkanları, Kızılay Meydanı'na çıkan Gazi Mustafa Kemal Bulvarı üzerinde oturma eylemi yapacaklarını açıklayarak, saat 15.00'e kadar oturma kararı aldı.

Diğer illerdeki gelişmeler şöyle

Adana

Gezi Parkı eylemlerindeki polis şiddetini protesto etmek için 1 günlük iş bırakan DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve TDP üyeleri, protesto yürüyüşü ve basın açıklaması yaptı. Adana Büyükşehir Belediyesi önünde toplanan yaklaşık 500 kişi Atatürk Caddesi’nden, Atatürk Parkı’na yürüdü.

Manisa

Sendikaların bir günlük grev kararı almaları üzerine KESK Manisa Şubeler Platformu’na bağlı sendika üyelerinden oluşan yaklaşık bin kişi Manisa Lisesi önünde toplandı. Grup, 15 dakika oturma eylemi yaptıktan sonra dağıldı. İzmir'de greve katılan sendikalar Basmane meydanında toplandı.

Antalya

Taksim Gezi Parkı eylemlerinin 21’inci gününde polis tarafından güvenlik gerekçesiyle çembere alınan Taksim Meydanı’nın halka açılması için Antalya’da da grev kapsamında yürüyüş düzenlendi. Eyleme 300 kadar kişi katıldı.

Samsun

KESK, DİSK, TTB, TDB ve TMMOB sendikaları üyesi yaklaşık 500 kişi, bugün protesto yürüyüşü yaptı. İstiklal Caddesi üzerinde toplanan sendika üyeleri, Lise Caddesi ve Gazi Caddesi’nden Cumhuriyet Meydanına gitti. Sloganlar atıp ellerinde dövizler ve flamalar taşıyan grup hükümeti yaptığı uygulamalar nedeniyle protesto etti. Tüm gruplar adına açıklamayı yana KESK Dönem Sözcüsü Müşfik Veysel Erdoğan, baskı ve şiddete karşı direnenlerle birlikte olacaklarını söyledi. Hükümet aleyhinde sloganlar atan sendika üyeleri, daha sonra olaysız şekilde dağıldı.

Balıkesir

Bugün saat 11.30 sıralarında, Belediye binası önünde toplanan yaklaşık 200 kişilik grup, insanca bir yaşam istediklerini belirterek Alihikmetpaşa Meydanı’na yürüdü. Polis, eylemcileri kaldırımdan yürütmek istedi. Kısa süreli tartışma sonrası eylemciler yolun bir şeridinden yürüdü. Bu arada, trafiğin akması ilginç görüntüler oluşturdu. Eylemciler, "Susma haykır, direniş haktır", "Her yer Taksim her yer direniş", "Yılgınlık yok, direniş var", "Zafer direnen emekçinin olacak" sloganları attı. Bir çift, "Kimyasal Tayyip istifa" yazılı pankart açtı. Üniversitelilerin de eyleme destek verdiği gözlendi.

Kocaeli

Merkez Bankası önünde saat 12.00’da toplanan DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve TDB üyelerinden oluşan yaklaşık 5 bin kişi "Direne direne kazanacağız", "Hükümet istifa", "Taksim’de düşene, dövüşene bin selam" diye slogan attı. Grup üyeleri daha sonra yürüyüş yolu boyunca AK Partil İl Binası önüne kadar yürüdü. Burada Çevik Kuvvet ekiplerinin oluşturduğu barikat önüne siyah çelenk bıraktı.

Gaziantep

300 kişilik grup, öğle saatlerinde Kırkayak Parkı’nda toplandı. Ellerindeki döviz ve pankartlar açan grup üyeleri, sık sık hükümet aleyhine slogan attı. Polisin önlem aldığı eylemde, kalabalık sloganlar eşliğinde Yeşilsu Parkı’na kadar yürüdü. Kalabalık adına konuşan KESK Sözcüsü Ömer Faruk Koç, halkın ülkeyi demokratikleştirmek için her türlü bedeli göze aldığını belirtti.

Bakan Muammer Güler , eylemlere katılmayı düşünen işçi ve memurlara seslenerek şunları söyledi:

"Bunu memurlardan ve işçilerden özellikle rica ediyorum. Kanunsuz eylemlere iştirak etmemelerini bekliyorum. Bunun kanuni sonuçlarına katlanırlar" diyerek, "Bugün iş bırakma ve grev gibi kanunsuz eylemlerle insanları sokağa dökme çabaları vardır, bunlara da izin verilmeyeceğini, yasayla belirlenmemiş alanlarda, genel yollarda, parklarda böyle bir gösteri ve yürüyüşün yapılmayacağını ifade etmek isterim. Polisimiz görevini yapıyor."

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAdanaAnkaraAntalyaAydınBaşbakanBaşbakan YardımcısıBülent ArınçCumhuriyet Halk PartisiDiyetDövizEskişehirEthem SarısülükGezi ParkıHatayİstanbulİzmirManisaMerkez BankasıMuammer GülerPolisRecep Tayyip ErdoğanSakaryaSamsunTürk Kızılayımemurvergi
Görüş Bildir