Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kılıçdaroğlu: “Vatandaşın Derdi İş Evlilik Değil”

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Sen Önce Gençlere İş Bul

Sen Önce Gençlere İş Bul

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ın gençlere yaptığı 'Evlenin' çağrısını sert bir dille eleştirdi. Gençlerin öncelikli sorununun işsizlik olduğunu belirten Kılıçdaroğlu ''İş bulmuyorsunuz vatandaşa, efendim 'bekar erkekler evlensin' İyi güzel de önce iş bul" dedi.

AA

Konya - Kemal Kılıçdaroğlu , Mevlana'nın 739. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenlerine katılmak üzere geldiği Konya'da, partisinin il binasının bulunduğu iş merkezindeki esnaf ve vatandaşlarla sohbet etti, onların sorunlarını dinledi.

''Meraklanma o zaten evlenir''

Kılıçdaroğlu, havucun en çok üretildiği illerden birinin Konya olduğunu, fakat havuç üreticisinin kilosunu 35 kuruştan ürününü satmaya alıcı bulamadığını ifade ederek, tüm bu sorunlara kendilerinin çözüm üreteceğini söyledi.

''Biz cebimizi düşünmeyeceğiz, vatandaşın cebini düşüneceğiz'' diyen Kılıçdaroğlu, kendi iktidarları döneminde vatandaşın zengin olacağını, vatandaşın işi ve aşı olacağını bildirdi.

Esnaf ziyaretinde bir kadının kendisinden çocuğuna iş bulmasını istediğini anlatan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

''İş bulmuyorsunuz vatandaşa, efendim 'bekar erkekler evlensin' İyi güzel de önce iş bul. Meraklanma o zaten evlenir. Anne baba ne bekliyor? 'Kızım, oğlum iş bulacak, ben de onları evlendireceğim.' İşsiz, babanın eline bakıyor, emekli aylığına bakıyor. Bunların ayağı yere basmıyor. Dünyadan habersiz bunlar. Sonra sanıyorlar ki herkesin oğlu bizim çocuklarımız gibi. Hepsinin gemisi, yatı, apartmanı, hanı, hamamı var. E neymiş 'evlenin'. İyi de bunlar nasıl evlenecek. Sordun mu sen o babaya 'senin gelirin nedir acaba?' Türkiye gerçeklerinden bu kadar kopuk bir siyasal anlayışı içime sindiremiyorum. Vatandaşla açıkça dalga geçmektir bu. O iş istiyor, o tutturmuş 'illa evleneceksin' diyor. Tam bir komedi. Herhalde mizah ustalarının tekrar devreye girmesi lazım. Beklediğimiz de bu zaten.''

Ardından partisinin il başkanlığına geçen Kılıçdaroğlu, burada düzenlediği basın toplantısına, ' 'Gönül eri, gönüllerin sultanı Mevlana'nın Şeb-i Arus'unda yine Konya'dayız, bir aradayız'' diyerek başladı.

Bir gazetecinin ''Konya'yı yorumlar mısınız?'' sorusuna Kılıçdaroğlu, az önce binaya girerken iş merkezindeki esnafı dolaştığını, üçünün de durumları hakkında olumsuz bir tablo çizdiğini söyledi.

Esnafın kendisine Konyalıların alışverişe gelmediğini, işlerin bıçak gibi kesildiğini, siftah yapmakta dahi zorlandıklarını anlattıklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, ''Eğer Konya'da tablo böyleyse Türkiye'de de bundan daha farklı bir tablonun olmadığını bilmemiz gerekiyor. Çünkü Konya tarımı, sanayisi gelişmiş bir ilimiz. Aynı zamanda bir üniversite kenti. Eğer esnaf şikayet ediyorsa ciddi bir sorun var demektir'' diye konuştu.

Konya'ya gelirken buluştuğu çiftçilerin de benzer şikayetleri dile getirdiğini belirten Kılıçdaroğlu, aslında toplumun her kesiminden şikayetler olduğunu söyledi.

Bir esnafın ''Durumumuz kötü, perişanız, ama konuşamıyoruz'' dediğini aktaran Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

' 'Bu da ilginç bir şey. Niye konuşamıyorsunuz? Çünkü çekiniyorlar tabii. 'Yarın maliye memuru gelecek bize ceza yazacak' diyor. 'Zaten siftah yapamıyoruz bir de ceza ödeyeceğiz' Bu anlayışı demokrasiyle bağdaştırmak mümkün değil. Yurttaş, şikayetini bile korkarak dile getiriyor. Okul kıyafetleriyle ilgili de bir esnafımızdan şikayet geldi. 'Kıyafet serbestisi geldi, ben çok büyük bir yükün altına girdim. Herhalde iflas edeceğim' diyor. Ortak kıyafete biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak taraftarız. Okul aile birlikleri ortak bir kıyafet üzerinde uzlaşabilirler. Bütün aileler o ortak kıyafeti alırlar. Bunun illa siyah önlük olması şart değil. Siz bu kıyafeti serbest bıraktıktan itibaren çocuklar çok büyük sorun yaşayacak. Bunu esnafın kendisi söylüyor. Hükümet böyle bir karar alırken acaba kime danıştı? Sabah oturuyorlar bir karar alıyorlar. Öğleden sonra da 'uygulayacağız' diyorlar. Bir devlet böyle yönetilmez. Devlet yönetimi ciddi bir iştir. 'Nasıl olsa vatandaş bana oy verecek, bildiğimi okurum.' Vatandaş siz bildiğinizi okuyun diye size oy vermedi. 'Benim sorunumu çözün' diye size oy verdi. Siz vatandaşın sorununu bir tarafa bıraktınız. Kendi bildiğinizi okuyorsunuz.''

Şeb-i Arus'daki protokol konuşmaları

Şeb-i Arus da protokol konuşmalarının yapılmayacağı yönündeki bilginin hatırlatılması üzerine Kılıçdaroğlu, ''Niye iptal ediliyor? Orada siyaset yapılmıyor, Mevlana anlatılıyor. Gönüller sultanı Mevlana'dan söz edeceğiz. Neden iptal ediliyor? Büyük bir olasılıkla Sayın Başbakan'ın hazırlıkları, konuşma metni bitmedi. Cama yansıtılma sürecinde herhalde bir arıza olmuştur. O nedenle protokol konuşmaları iptal edilmiştir. Biz oraya gidip siyasetten mi bahsettik bugüne kadar? Mevlana bizim ortak paydamızdır. Hazreti Mevlana felsefesiyle, öğretisiyle, kişiliğiyle sadece Türkiye'de değil bütün dünyada saygı uyandıran bir kişidir. Protokol konuşmalarının iptal edildiğini ben de televizyonlardan duydum. Doğrusunu isterseniz biraz yadırgadım'' diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

Kılıçdaroğlu: “Vatandaşın Derdi İş Evlilik Değil”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bekarlara evlenme çağrısında bulunmasını eleştirirken, "Vatandaş iş istiyor. İş bulmuyorsunuz vatandaşa, bekar erkekler evlensin. İyi güzel de önce iş bul. Meraklanma o zaten evlenir" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdardoğlu, Yardımcısı Gürsel Tekin ile birlikte Mevlana’nın ölümünün 739’uncu Vuslat Yıldönümü için düzenlenen Şeb-i Arus törenlerine katılmak için Konya’ya geldi. CHP Konya İl Başkanlığı’nın ziyaret eden Kılıçdaroğlu, parti binasına çıkmadan önce yolda selam verdiği bir kadının kızı için iş istediğini belirterek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dün Konya’ya toplu açılış töreninde bekarlara evlenme çağrısında bulunmasını eleştirdi. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanCumhuriyet Halk PartisiEvlilikKemal KılıçdaroğluRecep Tayyip Erdoğan
Görüş Bildir