Hard Disk İki Kere de Bilirkişi Tarafından Silinmiş

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Sen de mi Bilirkişi?

Ali İsmail’in dövüldüğünü gösteren kamera kayıtlarını kurtaran Jandarma Kriminal’in tespiti: “Harddisk 21 ve 22 Haziran’da da silinmiş.” O tarihlerde harddisk bilirkişideydi.

Eskişehir’de Gezi eylemleri sırasında öldürülen üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz’ın dövüldüğü anları gösteren güvenlik kamera kayıtlarının silinmesi skandalı büyüyor.

Jandarma Kriminal Dairesi’nin verdiği raporla, kayıp olduğu iddia edilen Harman Ermek Fırını’nın güvenlik kamerası kayıtları ortaya çıkarılmıştı. Raporda, kayıtların 6 Haziran 2013’te fırıncı İsmail Koyuncu tarafından iki kez formatlama yoluyla silindiği ve bir gün sonra polis tarafından kayda el konduğu tespit edilmişti. Jandarma kayıtları kurtarmıştı.

inayeti ortaya çıkaran Jandarma’nın 30 Temmuz tarihli raporunda, fırına ait kaydının yalnızca 6 Haziran’da değil, 21 Haziran’da ve 22 Haziran da iki kez silindiği belirlendi. Jandarma raporunda bu durum şöyle açıklandı:

“Cihazın log kayıtları (günlükleri) üzerinde yapılan incelemede 6 Haziran 2013 günü saat 19.02.40, 19.03.02’de, 21 Haziran 2013 günü saat 14:54:54’de ve 22 Haziran 2013 günü saat 14.21.37’de sürücüleri temizleme (sabit diskin görüntü kayıt cihazı tarafından biçimlendirilmesi (formatlama) sonucu içeriğinde bulunan görüntü kayıtlarının silinmesi) işlemlerinin yapıldığı tespit edilmiştir.”

Jandarma’nın hardiskin 2 kez silindiğini belirttiği 21 Haziran Pazar ve 22 Haziran Pazartesi tarihlerinde, harddiskin görüntüleri kurtarması için savcılıkça görevlendirilen bir kamu üniversitesinde görevli bilirkişide olduğu ortaya çıktı. Silme işleminin ilkinin pazar günü yapılması da kuşkuları artırdı.

Bu bilirkişinin 26 Haziran tarihli raporunda, “Fırına ait diskin içeriğinde herhangi bir veri tespit edilememiş, disk boş olarak görülmüştür. Silinmiş dosya olma ihtimaline karşı veri kurtarma işlemleri hem Encase hem de OsForensic yazılımı ile taranmış ancak veri tespit edilememiştir” denilmişti.

TÜBİTAK araştıracak

Yargı kaynakları, savcılığın TÜBİTAK’tan görüntülerle ilgili istediği raporun gelmesiyle silinme işleminin nasıl yapıldığı, tarihin gerçek tarih olup olmadığına ilişkin gelişme yaşanabileceğini belirtti.

Bilirkişi: ‘Net hatırlamıyorum’

VATAN’ın ulaştığı bilirkişi, harddiskleri savcıdan 17 Haziran’da aldığını ve görüntüleri kurtarmak için bazı programlar çalıştırdıklarını söyledi. Sildiği iddialarını kabul etmeyen bilirkişi, “Görüntüleri bir an önce kurtarmak için pazar günü de çalıştık. Silinmiş dosyaları kurtarma programı çalıştırdık. Belki o programlar, daha önceki tarihlerde yapılmış iki silme işleminin tarihini modifiye etmiş olabilir. Net hatırlayamadığım için şimdi net konuşamıyorum” dedi. Bilirkişi, harddiskleri sakladığı makam odasının ve katın kilitli olduğunu ancak odada ve katta kamera bulunmadığını söyledi.

Kemal Göktaş | Vatan

Haberin Tamamı İçin:

Hard Disk İki Kere de Bilirkişi Tarafından Silinmiş

Eskişehir’de Gezi eylemlerinde Ali İsmail Korkmaz ’ın dövülerek öldürülmesine ilişkin soruşturmada, Jandarma Kriminal Dairesi’nin verdiği raporla, kayıp olduğu iddia edilen Harman Ermek Fırını’nın güvenlik kamerası kayıtları ortaya çıkarılmıştı.

Raporda, kayıtların 6 Haziran 2013’te fırıncı İsmail Koyuncu tarafından iki kez formatlama yoluyla silindiği ve ertesi gün polise verildiği saptandı. Jandarmanın raporunda, fırına ait kaydın yalnızca 6 Haziran’da değil, 21 ve 22 Haziran’da iki kez silindiği belirlendi. Fakat hard diskin bu tarihte, bilirkişi sıfatıyla görevlendirilen Osmangazi Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanı Serkan Uğurluoğlu’nda olduğu anlaşıldı. Uğurluoğlu’nun, hard diski birer gün arayla iki kez daha formatlayarak sildiği saptandı. Uğurluoğlu, 26 Haziran tarihli raporunda, “Fırına ait diskin içeriğinde herhangi bir veri tespit edilememiş, disk boş olarak görülmüştür” demişti.

Eskişehir Cumhuriyet Savcılığı, bilirkişi Uğurluoğlu’nun bu görüntüleri kasıtlı mı yoksa yanlışlıkla mı sildiğinin belirlenmesi için TÜBİTAK ’tan görüş istedi.

Radikal | İsmail Korkmaz

Haberin Tamamı İçin:

Ali Korkmaz Davasında Şoke Eden İddia

Eskişehir'de 2 Haziran'da Gezi Parkı protestoları sırasında uğradığı saldırı sonucu 38 gün komada kaldıktan sonra yaşamını yitiren 19 yaşındaki Üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz'ın dövülme görüntülerinin olduğu Harman Fırını'nın güvenlik kamerası kayıtlarının fırın sahibi tarafından 2 kez silinmesinin yanı sıra bilirkişi olarak görevlendirilen Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Bilgi İşlem Daire Başkanı Serkan Uğurluoğlu tarafından da 2 kez silindiği öne sürüldü. Suçlamaları kabul etmeyen Serkan Uğurluoğlu, "Görüntü kayıtlarını silmem için bir neden yok" dedi.

Ali İsmail Korkmaz'ın saldırıya uğradığı Kurtuluş Mahallesi Sanayi Sokak'taki Harman Ekmek Fırını'nın güvenlik kamerasının bilgisayar hard diski 7 Haziran tarihinde polise verildi. Polisler de hard diskini soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcısına teslim etti. Hard disk, 17 Haziran 2013 tarihinde bilirkişi olarak görevlendirilen Eskişehir ESOGÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'na gönderildi. Burada yapılan çalışmanın ardından diskin içeriğinde herhangi bir veri tespit edilemediği savcılığa bildirildi. Cumhuriyet savcılığı hard diski bu kez Jandarma Kriminal Dairesi'ne gönderdi.

JANDARMA RAPORUNDA 4 KEZ SİLİNDİĞİ BELİRTİLİYOR

Jandarma kriminalde yapılan incelemede hard disk, polise teslim edilmeden 6 Haziran günü 2 kez format atılarak silindiği, ayrıca hard disk bilirkişide iken 21 Haziran Cuma ve 22 Haziran Cumartesi günleri de 2 kez daha silindiği belirtilerek 'Sabit diskin görüntü kayıt cihazı tarafından biçimlendirilmesi sonucu içeriğinde bulunan görüntü kayıtlarının silinme işlemlerinin yapıldığı tespit edilmiştir' denildi.

Jandarma Kriminal Dairesi, fırının silinen güvenlik kamerası görüntülerini açmasının ardından Ali İsmail Korkmaz'ın dövülme anının görüntüleri ortaya çıktı. Görüntüler üzerine 1'i polis 5 kişi tutuklanırken, 3 polisin de tutuksuz yargılanması istendi. Ali İsmail Korkmaz'ın ölümü ile ilgili tutuklanan özel halk otobüsü şoförü Serkan Kavak ise 19 gün kaldığı cezaevinden serbest bırakıldı.

TÜBİTAK'TAN 3 KONUDA GÖRÜŞ İSTENDİ

Korkmaz ailesinin avukatları, jandarma raporuna göre bilirkişide görüntülerin birer gün arayla 2 kez silinme olayının şüpheli bir durum yarattığını belirtti. Avukatlar, bilirkişide görüntü kayıtlarının silinme olayına inanmak istemediklerini söyleyerek bu konuda savcılığın TÜBİTAK'tan görüş istediğini açıkladılar. Savcılığın TÜBİTAK'a Ali İsmail Korkmaz'ın ölümüyle ilgili olarak gönderdiği dosyadaki konu başlıkları arasında 'Harman Fırını'nın güvenlik kamerası görüntülerinde dövülen kişinin Ali İsmail Korkmaz olup olmadığı', 'Beşik Otel'in kayıp 74 saniyelik güvenlik kamerası görüntüsünün nasıl kaybolmuş olabileceği' ile 'Bilirkişide hard diskinin ne şekilde silinmiş olabileceği' konularında görüş istediği öğrenildi.

Hürriyet

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

EskişehirGezi ParkıPolis
Görüş Bildir