"Hem Görüşme Hem Müdahale, Biz Bu Anlayışı Biliyoruz"

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Selahattin Demirtaş: Sdp'nin Hedef Alınması Tesadüf Değil

Selahattin Demirtaş: Sdp'nin Hedef Alınması Tesadüf Değil

Radikal.com.tr - Barış ve Demokrasi Partisi'nin grup toplantısında konuşan Eşbaşkan Selahattin Demirtaş bugünkü müdahaleler sırasında SDP ve HDK sözcülerinin hedef alınmasının tesadüf olmadığını, Başbakan'ın kendisine oy vermeyenleri düşman ilan ettiğini söyledi.

BDP Grup Toplantısı Selahattin Demirtaş' ın konuşmasından satırbaşları ve ayrıntılar;

Öyle çapulcu diyerek küçümseyerek bu işi tanımlayamazsınız. Ülkenin tek çabulcu tarafından yönetilmesindense üç beş çapulcu tarafından yönetilmesi daha demokratiktir. Sadece kendine Müslüman, Kendine demokrat anlayış ülkenin tamamını kucaklayamaz.

Başbakan kendisine oy vermeyenleri düşman ilan etme noktasına gelmiştir.

Hükümetin 15 günlük pratiği demokrasiden bir şey anlamadığını ortaya koymuştur. Siz sadece kendi hassasiyetlerinizi dikkat alıp kürsülerde mikrofonlarda kendi hassasiyetlerinizden söz ederseniz siz zaten ülkenin tümünün Başbakan'ı olmazsınız

Gezi Parkı vesile olmuştur. Üçüncü Köprü ile ilgili temeli attınız. İstanbullular bunu istiyor dediniz. Ben size kısa metin okuyayım. Üçüncü Köprü İstanbul için cinayettir. kuzey bölgemizdeki ağaçların katledilmesi diye birşey değildir.

Gençleri alkolden uzak tutacağız ayağına gaz bağımlısı yaptınız.

Benim tavsiyem gençleri anlamaya çalışın empati yapın kasıntıyı bırakın. Başbakan olarak şort tişört giyip Gezi Parkına gidin.

Gençlerin derdi içki falan değil. Orada Müslüman gençlik de var. Siz panzerlerden fıçı bira da sıksanız zemzem suyu da sıksanız özgürlük anlayışını ortadan kaldıramazsınız.

Halktan daha güçlü güç yoktur. Nice diktatörler, kralleri padişahlar halklara karşı büyük güçlerle savaş yürüttüler ama sonra geri çekilmek zorunda kaldılar. Su akar yatağını bulur.

Bugün Taksim'de sabah saatlerinde başlayan müdahalenin devrimci ilerici gruplardı. Özellikle SDP'nin hedef tahtası haline getirilmesi oyunun parçasıdır.

SDP'nin bu şekilde günah keçisi haline getirilmesi tesadüf değildir.

Bugün HDK sözcülerinin bileşenlerin Taksim'de hedef haline gelmesi de tesadüf değildir.

İnsanlar gezi olsun diye Gezi Parkı'nda durmuyor. Sayın Başbakan bunların taleplkerinin ne olduğu belli değil diyor. ÖZgürlük istiyorlar. Biz çok çektik diyorsunuz. Bir zamanlar birileri başörtülere paçavra diyorlardı şimdi siz çıkıyorsunuz çapulcu diyorsunuz.

Bu nasıl empatidir?

Erdoğan'ın yaptığı mitinglerin amacı nedir? Parti içi sorunsa yeme yedirtme meselesi Ak PArti bahçesinde yağın mitingi. Halkı buna karıştırmayın. Türkiye'nin yüzde 100'ü özgürlük istiyor. İnsanların onur ve haysiyeti ile oynayamazsınız.

Bu söylem ve politikayla Türkiye'nin demokrasi ile buluşması fırsatını kaçırmış olursunuz. Pişman olmak istemiyorsanız demokratik adımları atmalısınız.

Başbakanlık baki değildir. Özel Yetkili Mahkemeler gün gelir sizi yargılar. Keşke Başbakan'ken bunu kaldırsaydım dersiniz.

Haberin Tamamı İçin:

"Hem Görüşme Hem Müdahale, Biz Bu Anlayışı Biliyoruz"

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş , Başbakan Erdoğan ’ın kendisine oy vermeyenleri düşman ilan etme noktasına geldiğini söyledi.

Gezi Direnişi’ni hatırlatarak hükümetin 15 günlük pratiğiyle demokrasiden bir şey anlamadığını ortaya koyduğunu belirtti.

“Siz sadece kendi hassasiyetlerinizi dikkat alıp kürsülerde mikrofonlarda kendi hassasiyetlerinizden söz ederseniz, siz zaten ülkenin tümünün başbakanı olmazsınız."

Partisinin grup toplantısında konuşan Demirtaş, çözüm sürecine de değinerek hükümetin anayasal hukuki zemini hazırlaması gerektiğini ifade etti, önümüzdeki günler itibariyle hasta tutukluların serbest bırakılmasını beklediklerini söyledi.

Demirtaş’ın konuşmasından satır başları kendi ifadeleriyle şöyle:

  • Gençleri alkolden uzak tutacağız ayağına gaz bağımlısı yaptınız. Benim tavsiyem gençleri anlamaya çalışın, empati yapın kasıntıyı bırakın.

  • On beş gündür ülkenin her yerinde şiddet görüntüleri izliyoruz ve hükümet ısrarla gençlere şiddet uyguluyor. İstanbul Valisi'nin ayağı kaydı kayacak. Taksim merkezli Türkiye'nin her yerinde çıkan bu direniş ‘hükümetin emrivaki yaklaşımlarını kabul etmiyoruz’ arayışıdır. Gençlerin arayışı özgürlük arayışıdır.

  • Biat eden bir gençlik istemiyorsanız, bu gençlere saygı duymanız lazım. Gençler baskıya zulme boyun eğmiyorsa isyan ediyorsa bu ülkenin kıymetidir. Korkmamız gereken boyun eğen her şeye biat eden gençliktir. Sokakta isyan edenlerin taleplerinden korkmamak gerekiyor.

  • Halktan daha güçlü bir güç yoktur. Nice diktatörler, krallar, padişahlar halklara karşı savaş yürüttüler. Ama tamamı yenilerek geri dönmek zorunda kaldılar. Su akar yatağını bulur bunu engelleyemezsiniz.

Gezi Direnişçilerine de çağrıda bulunan Demirtaş, “başından beri sokakta olan özgürlük taleplerinizden demokratik bir anayasadan vazgeçmeyin. Şiddete başvurmayın. Taleplerinizin arkasında sonuna kadar durun” dedi.

Demirtaş şu ifadeleri kullandı.

“Bir yandan yarın Taksim Platformu başbakan ile görüşecek bir yandan müdahale var. Bu nasıl bir müzakereci anlayıştır. Gerçi biz bu anlayışı biliyoruz. Bir yandan Oslo'da müzakere yürütürken bir yanda KCK operasyonları oluyordu.”

Selahattin Demirtaş müzakerelerde kritik bir noktaya gelindiğini de söyledi.

“Birinci aşama dediğimiz çatışmasızlık sona erdi. Sayın Öcalan'ın tutumu bu ortamı sağladı.

“Bunu sağlamış kişiye siz hala hukuksuzluk yapıyorsunuz. Dışarı ile teması yok. Böyle bir müzakereyi nasıl yapacaksınız merak ediyoruz.

"Şimdi artık görev bütün demokrasi güçlerinedir. Barış hükümete emanet edilmeyecek kadar ciddi bir meseledir.

“Bu aşamadan sonra işlerin bozulmasına izin vermeyeceğiz. Hükümetin sorumluluğunu yerine getirmesi konusunda her saniye ciddiyetini hatırlatan bir noktada olacağız. Bir taraf sorumluluğunu yerine getirmezse daha tehlikeli durumlar ortaya çıkar. Halk müdahil olmalıdır.

“Cezaevinde bulunan hasta tutuklular 413 hasta tutuklu şu anda ölümle cebelleşiyor. Önümüzdeki haftadan itibaren somut adımlar bekliyoruz.” (YY)

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAdalet ve Kalkınma PartisiBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanGezi ParkıİstanbulSavaşSelahattin Demirtaş
Görüş Bildir