Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Saraydaki Ampullerin Birkaçını Kapatsak, Yüzlerce Asgari Ücretlinin Maaşı Çıkıyor'

 > -
Abone ol

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Esenler Tepe Meydanı'nda yaptığı konuşmada ;  

"Biz diyoruz ki teklik Allah'a mahsustur, birlik olmak lazım" diyen Demirtaş, "Dillerimiz ayrı olsun, inançlarımız, mezheplerimiz ayrı olsun, kimliklerimiz ayrı olsun, önemli değil. Gönüllerimiz bir olsun. Bu ülkede kardeşçe, barış içinde, eşitçe yaşamanın formülünü ortaya koyuyoruz" diye konuştu.

"O kadar gaz alıp halkımıza sıkacağımıza, o gençlere 200 TL'lik kart verelim, olmaz mı?"

Fazla askere ihtiyaçlarının olmayacağını söyleyen Demirtaş, "Çünkü HDP geldiği gün, bu ülkeye barış gelecek. İçi ile, dışı ile barışık bir Türkiye olacak. Bu kadar askere para harcamaya gerek yok. Asker sayısını yarıya düşürsek bile, elde edeceğimiz tasarrufla bütün gençlere, tamamına, 15 yaştan 25 yaşa kadar her birine ayda 200 TL genç yaşam kartı vereceğiz, istediği gibi özgürce kullanacak. Kaynak nerede diyorlar, al sana kaynak. Her gün bir askerin, bir erin, bir erbaşın kışladıki maliyetini o gencin cebine koyacağız. Kışlada harcayacağımız parayı bu gencimiz sokakta, ulaşımda, otobüste, internette, telefonda harcayacak. Askere, tanka, topa, panzere, TOMA'ya bu kadar para harcayacağımıza, o kadar gaz alıp halkımıza sıkacağımıza, o gençlere 200 TL'lik kart verelim, olmaz mı? Kaynak nerede diyorlar. Türkiye'de kaynaktan çok ne var?" diye konuştu.

Zorunlu Askerlik Kalkacak

"İsteyen askere gider askerliğini yapar, isteyen der ki 'Ben askerlik yapmayacağım, ama bu mahalledeki yaşlı bakım evinde 2 ay ücretsiz çalışacağım, yaşlılara bakacağım.' O da bir hizmettir. İsteyene seçenek sunacağız. Diyecek bir gencimiz, 'Ben askerlik yapmak istemiyorum ama burada mahalle muhtarının yanında 3 ay katiplik yapacağım'. O da bir hizmettir, ücretsiz bizim muhtarımıza yardım etsin. Biz gençlerin önüne bu seçenekleri koyacağız. İstediğini tercih edecek"

"Siz israf yapıyorsunuz, o yüzden sizi kaldıracağız, kusura bakmayın"

Demirtaş, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bastırdığı kitaplara dikkat çekerek, "İsraftan başka bir şey değil. Hepsi en pahalı kağıttan, en pahalı ciltten. Trilyonlarca para harcıyorlar, çoğu da kendi reklamlarıdır. O paralar nereden çıkıyor? Fakir fukaraya dağıtmamız gereken parayı Diyanet İşleri Başkanlığı kendi reklamında kullanıyor. Bize de gönderiyorlar, Meclis'e geliyor kitaplar böyle cilt cilt, pahalı pahalı basmışlar. Ne gerek var, dinimize aykırı değil mi, israf. Buradaki şu Hz. Ali Camii'ndeki müezzin, imam ne kadar para alıyor? Fukara kendisi geçinemiyor, ama onun Diyanet İşleri Başkanı 1 trilyonluk lüks Mercedes'e binip dolaşıyor. Bu mudur din? Sonra biz Diyanet'i kaldıralım dediğimizde yaygara koparıyorlar. Niye? Rahatları bozulacak, lüksleri bozulacak. Kusura bakmayın, İslamiyetse, İslamiyette lüks yoktur, israf haramdır. Siz israf yapıyorsunuz, o yüzden sizi kaldıracağız, kusura bakmayın. O parayı yoksula, fakire, fukaraya dağıtacağız"

Bir Başbakan Yurtdışına Gidecek, Bir Uçak Dolusu, Ne Kadar Yandaş Varsa Dolduruyor

"Onun uçak parası, otel parası, yemek parası kimden çıkıyor? Bizden çıkıyor. Bunlar israf değil mi? Bir başbakan yurtdışına gidecek, bir uçak dolusu, ne kadar yandaş varsa dolduruyor. Onların otel parası, yemek parası, gezme tozma parası... Kim veriyor? Biz veriyoruz. Gidin bakın, devletin hangi yetkilisi, kaymakamı bile... Devletin bütün israf kaynaklarının musluğunu açmışlar. Nedir? Biz devletiz diyor. Halkın kendisi alınteriyle atölyede çalışan, halk otobüsünde yer bulamıyor. Sabah işe giderken halk otobüsünde yer bulamıyor. Ben bu halkı yönetiyorum diyen kaymakam, valinin forsundan geçilmiyor."

Saraydaki ampullerin birkaçını kapatsak, yüzlerce asgari ücretlinin maaşı çıkıyor

''Sadece bu israfı önlesek, saraydaki ampullerin birkaçını kapatsak, yüzlerce asgari ücretlinin maaşı çıkıyor. Günlük 40 milyar sarayın elektrik faturası. Bir tek su bardağı sarayda, ben söylemiyorum, bunu yazdılar, çizdiler, saray inkar edemedi, su içiyorlar ya su, bir tane su bardağı asgari ücretten fazla. Altın kaplama olmazsa boğazından geçmiyormuş su"

DHA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir